BERLÍN, MOSKVA. Väčšina rozmerných rúr pospájaných do potrubia už leží na dne Baltského mora.
Ak sa kritizovaný projekt Nord Stream 2 (Severný prúd 2, pozn.) podarí dokončiť, pôjde o najdlhší podmorský plynovod na svete.
Z celkovej dĺžky 1230 kilometrov už chýba dostavať len približne 148 kilometrov.

Plynovod Nord Stream 2 má prepravovať ruský zemný plyn cez Baltské more do Nemecka a západnej Európy mimo tradičných tranzitných trás. Tie prechádzajú cez ukrajinské a poľské územie.
Jednou z najhlasnejších zástankýň projektu je končiaca nemecká kancelárka Angela Merkelová. Projekt však od začiatku kritizuje viacero európskych krajín a najväčším odporcom zostávajú aj po zmene v Bielom dome Spojené štáty.
Doteraz kritici projektu argumentovali najmä tým, že Rusko by si Nord Streamom 2 príliš posilnilo postavenie na európskom energetickom trhu a projekt by zvýšil závislosť Európy od ruských nerastných surovín.
Po vlne policajného násilia, ktoré aktuálne zažívajú ruskí demonštranti, však ešte viac silnie snaha odhovoriť Nemecko od takmer dokončeného projektu. Francúzsko totiž v pondelok vyzvalo, aby Berlín na protest proti zadržaniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného projekt zrušil.