Viedeň 14. júna (TASR) - Dlhé roky boli na prvom mieste na zozname islamských teroristov Spojené štáty americké. Do pozornosti teroristov sa však dostala nová ľahšia obeť a tou je Európa, tvrdí v rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse uznávaný odborník na otázky terorizmu, profesor Rohan Gunaratna, riaditeľ Ústredia pre politické násilie a výskum terorizmu na Inštitúte pre strategické štúdie v Singapure.
Najväčšie nebezpečie hrozí dnes Európe, zdôraznil Gunaratna, považovaný za jedného z najlepších znalcov bin Ládinovej teroristickej siete al-Káida.
Po tragických udalostiach z 11. septembra 2001 USA podstatne skvalitnili ochranu svojich hraníc. Pre teroristov je teraz problematické dostať sa do Spojených štátov. Z tohto dôvodu pašujú islamistické skupiny svojich bojovníkov zo severnej Afriky a Ázie do Európy.
Európu však neohrozuje len teror prichádzajúci zvonka. "Najväčšie nebezpečie predstavujú radikálne moslimské obce v samotnej Európe," hovorí Gunaratna. "Dlhé roky sa európske úrady a politici nemiešali do toho, čo sa deje v mnohých mešitách a islamských školách. Intervencie v tejto oblasti považovali za politicky nekorektné a dovolili tak, aby islamskí duchovní hlásali džihád."
Nenávistnými kázňami, ktoré šírili podaktorí extrémisti, sa pripravila pôda na neskoršie násilné činy, napríklad na útoky v Madride pred viac ako rokom.
Podľa poznatkov profesora Gunaratnu existujú malé radikalizované islamské skupiny aj v Rakúsku. Dlhé roky operovali džihádisti taktiež z tejto krajiny, napríklad prostredníctvom organizácie Third World Relief Agency. Tieto radikálne skupiny sú stále nebezpečné. Bezpečnostné sily by mali preto situáciu pozorne sledovať a usilovať sa získať najnovšie poznatky.
Bin Ládinova sieť spolupracuje v súčasnosti s 30-40 islamistickým skupinami. "Al-Káida im dáva peniaze, zbrane, vzdelanie a ideologickú prípravu," hovorí Gunaratna.
Rozbitie centrálnych teroristických základní v Afganistane spôsobilo nové problémy. "Hrozba sa rozdelila. V minulosti bola nebezpečná len al-Káida. Dnes existuje veľké množstvo nebezpečných islamistických skupín, ktoré bojujú proti Západu. Ani chytenie Usámu bin Ládina nebude znamenať koniec svetového islamského teroru," dodáva profesor.
Rohan Gunaratna patrí k popredným odborníkom na svetový terorizmus, je poradcom britských úradov a spolupracovníkom rôznych spravodajských služieb.