Kábul 14. júna (TASR) - Viac než 2000 prípadov cholery zaznamenali v ostatných týždňoch v afganskej metropole Kábul a najmenej osem z nakazených už tomuto ochoreniu podľahlo, upozornil dnes odborník z oblasti zdravotníctva a varoval, že mesto je na pokraji epidémie.
Ministerstvo zdravotníctva v pondelok potvrdilo, že cholerou je nakazených do 300 ľudí, no ubezpečilo, že prípady sú pod kontrolou, nikto z chorých zatiaľ nezomrel, a že nehrozí žiadne nebezpečenstvo rozšírenia choroby.
"Už tu čo nevidieť prepukne epidémia. Máme hlásených už vyše 2000 prípadov, povedal Fred Hartman, technický riaditeľ zdravotníckeho a rozvojového programu podporovaného americkou USAID, ktorý sa priamo angažuje v snahách potlačiť epidémiu.
Podľa jeho slov v ostatných dvoch týždňoch zomrelo osem až deväť ľudí. Hartman varoval, že ochorenie sa môže rýchlo rozšíriť po celom štvormiliónovom Kábule, a pripomenul, že v prípade cholery vždy dochádza k úmrtiam.
Cholera sa šíri najmä prostredníctvom kontaminovanej vody a potravín a v rozvojových krajinách je jednou z najhlavnejších príčin úmrtí spôsobených infekčnými ochoreniami. Baktérie cholery napádajú črevný trakt a spôsobujú silné hnačky a dehydratáciu.
Varovania Freda Hartmana je v ostrom kontraste s tvrdením predstaviteľa afganského ministerstva zdravotníctva Ahmída Šáha Šukomanda, ktorý v pondelok vyhlásil, že cholera bola potlačená a je pod kontrolou.
"Mali sme asi 200 až 300 prípadov, no pacienti boli po liečbe prepustení z nemocníc," povedal Šukomand. Podľa jeho slov úrady spustili osvetovú kampaň, v ktorej vyzývajú ľudí, aby si prevárali pitnú vodu, umývali zeleninu pred konzumáciou a pravidelne si umývali ruky. Dodal, že ministerstvo zdravotníctva tiež chlórovalo studne po celom meste.