BRATISLAVA. Kolabujúce zdravotníctvo, pomalý nárast zaočkovaných aj rýchlejšie sa šíriace mutácie koronavírusu nútia viaceré krajiny predlžovať lockdowny alebo pritvrdiť v opatreniach po príchode.
Krajiny vrátane tých susedných avizujú ďalšie opatrenia, ktoré sa môžu dotknúť aj pendlerov. Zavreté hranice má Česko, v Portugalsku zase zavádzajú povinnú karanténu. Taliansko aj Poľsko naopak tento týždeň obmedzenia uvoľnili.
O obmedzení cestovania na celoeurópskej úrovni už hovorí aj Európska komisia. Pozrite si prehľad cestovných obmedzení a opatrení v niektorých európskych krajinách. Aktualizovanú mapu a prehľad nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.
Česko
14-dňová incidencia (na stotisíc obyvateľov) k 28. januáru: 981
Počet aktívnych prípadov nákazy v Českej republike v poslednom týždni opäť začal prudko stúpať, a to napriek mnohým obmedzeniam. Česká vláda sa preto zamerala najmä na cudzincov a hranice úplne uzavrela.

Do Česka sa tak cudzinci dostanú len v prípade nevyhnutných ciest ako k lekárovi, do zamestnania, do školy či na pohreb blízkej osoby.
Od 5. februára Česi zaradia aj Slovensko medzi vysoko rizikové krajiny. Pred vstupom tak budete potrebovať najviac 48 hodín starý negatívny PCR, po príchode budete musieť ísť do karantény. Najskôr piaty deň si môžete karanténu skrátiť ďalším negatívnym testom, navyše až 10 dní bude nutné nosiť respirátor FFP2 všade mimo domu - aj po negatívnom teste. Výnimkou sú cesty do 12 hodín alebo tranzit. Potrebné sa je tiež zaregistrovať. Pravidlá sa týkajú aj Čechov vracajúcich sa domov.
Aj po návrate cestujúcich z Česka na Slovensko treba priniesť negatívny test alebo nastúpiť do domácej izolácie, kým najskôr po piatich dňoch nepôjdete na test.
V Česku sú naďalej zatvorené obchody okrem základných potrieb, detského oblečenia či výdajní tovaru, interiéry aj exteriéry reštaurácií, ubytovacie zariadenia (s výnimkou služobných ciest) aj lyžiarske strediská.
Rakúsko
Incidencia: 246
Aj keď susedné Rakúsko uvoľnilo niektoré opatrenia, režim na hraniciach môže byť naopak tvrdší. Na rakúskych hraniciach sa robia náhodné kontroly, viaceré hraničné priechody sú zatvorené. Po vstupe do Rakúska musíte ísť do desaťdňovej karantény a každý je povinný sa zaregistrovať.