NEPJITO. Viac než desiatka veľvyslanectiev, vrátane amerického a Európskej únie, vyzvala v piatok Mjanmarsko, aby sa "pridržiavalo demokratických noriem".
Ambasády sa tak pridali k iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) v súvislosti s obavami o možný štátny prevrat, informovala tlačová agentúra AFP.
V Mjanmarsku sa iba pred desaťročím skončila takmer 50-ročná vláda vojenskej junty. Mladá demokracia je tam stále kontrolovaná na základe juntou schválenej ústavy, ktorá delí moc medzi civilnú administratívu a generálov.
Vplyvná armáda poukazuje na rozsiahle nezrovnalosti v novembrových voľbách, v ktorých Národná liga pre demokraciu (NLD) bývalej aktivistky Aun Schan Su Ťij zaznamenala drvivé víťazstvo.
Obavy z vyhlásenia veliteľa armády
Hovorca armády nevylúčil ani možnosť vojenského prevzatia moci so zámerom vyriešiť "politickú krízu".
Obavy vzrástli po tom, ako hlavný veliteľ armády Min Aun Hlain v stredu uviedol, že ústava by sa mohla "zrušiť" za určitých okolností.
Novozvolení zákonodarcovia začnú rokovania 1. februára, s čím súvisí posilnenie bezpečnostných opatrení v hlavnom meste Nepjito.
USA vyzvala armádu na dodržiavanie demokracie
Veľvyslanectvo Spojených štátov, spolu s diplomatickými misiami 16 ďalších krajín vrátane Británie a EÚ, vydalo v piatok vyhlásenie, v ktorom vyzýva mjanmarskú armádu, aby sa "pridržiavala demokratických noriem".
"Sme proti akémukoľvek pokusu zmeniť výsledky volieb alebo brániť prechodu k demokratickému systému v Mjanmarsku," uvádza sa v spoločnom vyhlásení ambasád.
Generálny tajomník OSN António Guterres taktiež vyjadril "veľké znepokojenie" nad nedávnym politickým vývojom v tejto krajine.
Novembrové voľby boli iba druhými demokratickými voľbami, ktoré sa v Mjanmarsku konali od ukončenia 49-ročnej vojenskej diktatúry.