TEHERÁN. Irán obohacuje urán na 20% nad stanovené ciele. Predseda parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf v prejave v jadrovom zariadení Fordo, ktorý odvysielala štátna televízia, vyhlásil, že za menej ako mesiac presiahol takto obohatený urán už 17 kilogramov.
Teherán sa zaviazal k výrobe 120 kilogramov uránu obohateného na 20% ročne, respektíve 12 kilogramov mesačne. Sedemnásť kilogramov tak prekračuje daný časový rámec.
Na výrobu jadrových zbraní to nestačí

Obohacovanie uránu na 20 % je menej, ako je potrebné pre jadrové zbrane, ale viac ako je potrebné na civilné využitie.
Ako pripomína agentúra AP, obohacovanie uránu na 20% je jeden technický krok od obohacovania na 90%, čo je treba pre jadrové zbrane. Zo zhruba 250 kilogramov uránu obohateného na 20% sa dá vyrobiť 25 kilogramov uránu obohateného na 90%.
Irán dlhodobo trvá na tom, že jeho jadrový program je mierový.
Biden chce vrátiť dohodu
Západ kritizuje Irán za jeho obohacovacie aktivity v rámci jadrového programu a vyzval ho, aby dodržiaval jadrovú dohodu so svetovými mocnosťami z roku 2015.
Od limitov, ktoré sú v nej zakotvené, začal Teherán upúšťať po tom, ako z nej v roku 2018 vtedajší americký prezident Donald Trump stiahol Spojené štáty a uvalil na Irán sankcie. Súčasný prezident Joe Biden uviedol, že dúfa v návrat jeho krajiny k dohode.