SME

Merkelová: Nemecko si musí neustále pripomínať obete holokaustu

Merkelová sa hanbí za ukrutnosti, ktoré nacisti spáchali počas druhej svetovej vojny.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a rabín Shaul Nekrich pri ceremoniály dokončenia zvitku Tóry zo Sulzbachu, ktorý znovuobjavili v roku 2013.Nemecká kancelárka Angela Merkelová a rabín Shaul Nekrich pri ceremoniály dokončenia zvitku Tóry zo Sulzbachu, ktorý znovuobjavili v roku 2013. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BERLÍN. Pripomínanie si obetí holokaustu je neustálou zodpovednosťou Nemecka.

Vyhlásila to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová pri príležitosti 76. výročia oslobodenia vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, informovala agentúra DPA.

Merkelová vo videoposolstve na online podujatí, ktoré organizovali Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu (IHRA), OSN a UNESCO uviedla, že sa "hlboko hanbí" za ukrutnosti, ktoré nacisti spáchali počas druhej svetovej vojny.

"Musíme rozhodne vystupovať proti otvorenému i skrytému antisemitizmu, popieraniu i relativizácii holokaustu," vyzvala. "Musíme byť ostražití, aby sme nenechali nijaký priestor antisemitizmu a rasizmu," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Kancelárka sa poďakovala všetkým tým, čo prežili holokaust, ktorí preukázali odvahu a podelili sa so svojimi životnými osudmi pre poučenie ostatných.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si už predtým v priebehu dňa pripomenuli aj v nemeckom parlamente.

Predseda Bundestagu Wolfgang Schäuble vo svojom prejave varoval pred novými podobami rasizmu a antisemitizmu, ktoré sa šíria na školských ihriskách, internetových fórach či v konšpiračných teóriách. Tento nový antisemitizmus sa v spoločnosti podľa neho "šíri otvorene, nespútane a je pripravený na násilné činy".

Aj vzhľadom na útok pravicového extrémistu na synagógu v Halle, ku ktorému došlo v októbri 2019, poukázal na to, že židovské objekty musí opäť chrániť polícia.

"Preto je našou povinnosťou chrániť židov žijúcich v Nemecku pred útokmi. Súčasne sa hlásme k budúcnosti, v ktorej budú žiť židia v Nemecku otvorene, bezpečne a viditeľne ako prirodzená súčasť nášho spoločného, rozmanitého života," povedal Schäuble v Spolkovom sneme.

SkryťVypnúť reklamu

Za silnejšiu obranu "krehkej" demokracie Nemecka sa v dolnej komore nemeckého parlamentu prihovorila i Charlotte Knoblochová, ktorá prežila holokaust, priblížila agentúra AFP. "Budeme bojovať za naše Nemecko," vyzvala.

Varovala, že extrémisti a konšpirátori znova útočia na liberálne európske hodnoty.

"Ani na jediný deň nesmieme zabudnúť, aké krehké sú vzácne úspechy posledných 76 rokov," povedala. "Nepriatelia demokracie sú silnejší ako si mnohí myslia," varovala so slovami, že "najväčším nebezpečenstvom pre všetkých" v Nemecku je pravicový extrémizmus.

Holokaust

Súvisiace témy: Angela Merkelová, Nemecko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 089
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 729
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 954
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 431
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 370
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 598
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 262
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu