RÍM. Taliansko bude mať od volieb v roku 2018 tretiu vládu.
Taliansky premiér Giuseppe Conte odstúpil z funkcie, informovali agentúra AFP a DPA.
Conte svoju demisiu predložil talianskemu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi, píše AFP. Ten ho požiadal, aby zostal na čele dočasnej vlády.
Mattarella začne v stredu s lídrami talianskych politických strán rokovať o budúcej vlády. Rokovania môžu podľa AFP trvať až do štvrtka.
Conte, ktorý je premiérom od júna 2018, sa chce po svojom odstúpení pokúsiť o vytvorenie novej vlády so širšou podporou v parlamente.
Conteho vláde minulý týždeň vyjadrili dôveru obe komory parlamentu, avšak po odchode jedného z koaličných partnerov fakticky stratila väčšinu v Senáte, čo oslabilo jej stabilitu.
Talianska vláda sa ocitla v kríze po tom, čo sa z nej 13. januára stiahla strana Italia Viva (IV), ktorú vytvoril expremiér Matteo Renzi.
Táto strana je síce malá, ale bola považovaná za kľúčovú pre prežitie koalície, ktorej súčasťou je aj stredoľavá Demokratická strana (PD) a protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S).
Získali podporu, ale nemajú väčšinu
Pád vlády automaticky neznamená predčasné voľby. Prezident zvyčajne po demisii vlády rokuje s parlamentnými klubmi, aby zistil, aká situácia je v oboch komorách parlamentu. O dôvere totiž hlasujú Snemovňa aj Senát.

Pokiaľ by nebol v parlamente predpoklad pre získanie vládnej väčšiny, prezident ho môže rozpustiť a vypísať predčasné voľby.
Ak by Conte nezískal dostatočnú podporu v parlamente, môže prezident požiadať aj o zostavenie úradníckej vlády.
Conteho v pondelok podporili dve najväčšie vládne strany - Demokratická strana a Hnutie piatich hviezd, ktoré dúfajú, že sa mu podarí rozšíriť svoju podporu v Senáte na absolútnu väčšinu.
Pravicové opozičné strany naopak žiadajú predčasné voľby. Výnimkou je len bývalý premiér Silvio Berlusconi, ktorý je vodcom parlamentnej strany Forza Italia. Riešením je podľa neho vláda národného zjednotenia s iným premiérom.
Conteho kabinet minulý týždeň ustál hlasovanie o dôvere v dolnej aj hornej komore parlamentu. Vláda však v Senáte nezískala absolútnu väčšinu.
Vláda získala v hornej komore väčšinu len preto, že zákonodarcovia zo strany Italia Viva, ktorá pred dvoma týždňami spustila vládnu krízu odchodom svojich ministeriek, sa pri hlasovaní zdržali.
Šéf strany Italia Viva Matteo Renzi kritizoval premiéra za málo kolegiálny štýl vládnutia a tiež za prípravu plánu obnovy talianskej ekonomiky, ktorý má mať k dispozícii približne 230 miliárd eur.
Najskôr vládu povalil Salvini
Posledné parlamentné voľby sa v Taliansku konali v roku 2018 a ďalšie by mali byť v roku 2023. Vláda padla už v lete 2019, keď koalíciu opustila krajne pravicová strana Liga vtedajšieho ministra vnútra Mattea Salviniho.
Na koalícii sa dohodli dovtedy politickí rivali - vládne Hnutie piatich hviezd a opozičná Demokratická strana. K dohode prispeli aj obavy z toho, že predčasné voľby by vyhrala krajná pravica. Salvini sa vtedy tešil popularite medzi voličmi, preferencie mu rástli, čo bol aj dôvod, prečo rozbil koalíciu.