SME

Koronavírus vo svete: Británia potvrdila stotisíc obetí, Írsko predĺži lockdown

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Maďarsku a ďalších krajinách?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

​Správu priebežne aktualizujeme.

Mapa cestovných obmedzení

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku za posledný deň 459 ľuďom. V súvislosti s covidovým ochorením zomrelo v tomto čase 89 zväčša starších chronicky chorých pacientov, informoval v utorok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

SkryťVypnúť reklamu

Počet infikovaných od vypuknutia epidémie koronavírusu stúpol na 360 877 a počet obetí dosiahol 12 113. Z nákazy sa zotavilo 244 681 ľudí.

Aktuálne je nakazených 104.083. Hospitalizovaných je v súčasnosti 3815 chorých, z nich 263 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali už 149.676 osôb, z ktorých 12.639 dostalo už aj druhú dávku vakcíny. Ide o zdravotníkov a pracovníkov a obyvateľov domovov dôchodcov.

Maďarská vláda kritizovala Európsku úniu za koordináciu dodávok očkovacích látok, ktorú považuje za pomalú, preto pracuje aj na nákupe čínskych a ruských vakcín. Jej cieľom je čo najskôr začať hromadné očkovanie, aby bolo možné postupne zmierňovať epidemiologické opatrenia. Z Ruska očakávajú do mesiaca prvú z troch dodávok milióna vakcín Sputnik V.

SkryťVypnúť reklamu

V Maďarsku sa pomaly končí očkovanie zdravotníckych pracovníkov proti a zároveň sa pokračuje vakcinácia obyvateľov a zamestnancov domovov dôchodcov, ktorých je 1600 a 300 ďalších sociálnych domovov.

Z nasledujúcich dodávok očkovacej látky by chceli zaočkovať práve obyvateľov sociálnych zariadení.

Británia sa v utorok stala prvou európskou krajinou, ktorá prekonala hranicu 100 000 úmrtí na ochorenie COVID-19.

Vyplýva to z najnovších oficiálnych údajov, o ktorých informovali agentúry DPA a AFP.

Za utorok v Británii zaznamenali ďalších 1 631 úmrtí, čím sa celková bilancia zvýšila na 100 162, píše AFP. Británia od začiatku pandémie zaznamenala už takmer 3,7 milióna prípadov nákazy.

Britský premiér Boris Johnson podľa vlastných slov "preberá plnú zodpovednosť" za kritickú epidemiologickú situáciu v krajine a vyjadril ľútosť nad obeťami ochorenia COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

"Je mi nesmierne ľúto každého strateného života a, samozrejme, ako premiér, preberám plnú zodpovednosť" za všetky činy vlády, vyjadril sa na utorňajšej tlačovej konferencii.

Johnson však zdôraznil, že jeho vláda "robila všetko pre to, aby sa minimalizovalo utrpenie a straty na životoch" a že sa zo súčasnej nepriaznivej situácie poučí.

Zároveň varoval britskú spoločnosť pred ľahostajnosťou z koronavírusových štatistík a prisľúbil, že za obete pandémie v Spojenom kráľovstve bude zorganizovaná pietna spomienka.

Na tlačovej konferencii vystúpil aj zdravotnícky poradca britskej vlády Chris Whitty, ktorý podľa vlastných slov očakáva, že počet obetí bude aj v nasledujúcich týždňoch výrazne stúpať.

Írsko predĺži do 5. marca lockdown i opatrenia zavedené v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúry DPA a AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa írskeho premiéra Micheála Martina by sa nasledujúcich šesť týždňov mali ľudia zdržiavať doma a nepohybovať sa ďalej ako päť kilometrov od svojich príbytkov.

Cestujúci z vysoko rizikových krajín ako Brazília či Juhoafrická republika (JAR) budú musieť po príchode do krajiny podstúpiť 14-dňovú karanténu v hoteloch a zariadeniach na to určených. To isté platí aj pre ľudí prichádzajúcich z ostatných štátov, ktorí nebudú mať mať negatívny výsledok testu na koronavírus. Ten nesmie byť starší ako 72 hodín.

Podľa agentúry AFP Martin tiež oznámil zákaz krátkodobého bezvízového pobytu v krajine cestujúcim z Južnej Afriky a Južnej Ameriky do minimálne 5. marca.

Po zvládnutí dvoch predchádzajúcich vĺn pandémie s nízkymi počtami úmrtí a nakazených odborníci pripisujú prudké zhoršenie situácie v Írsku najmä uvoľneniu opatrení počas vianočných a novoročných sviatkov, ako aj zavlečeniu infekčnejšieho variantu vírusu, ktorý sa prvýkrát zistil v Anglicku.

SkryťVypnúť reklamu

Írsko, krajina s piatimi miliónmi obyvateľov, sa práve nachádza uprostred tretej vlny pandémie, pričom prinajmenšom počas januára sú zatvorené obchody predávajúce iný než nevyhnutný tovar, bary, reštaurácie a školy.

V Írskej republike za posledné dva týždne evidujú na 100.000 obyvateľov viac ako 1300 nových prípadov nákazy.

Portugalsko zvažuje, že požiada ostatné členské štáty EÚ o vyslanie zdravotníkov, ktorí by pomohli pri liečbe pacientov s koronavírusom. Informovala o tom v utorok portugalská ministerka zdravotníctva Marta Temidová, píše agentúra AP

Za uplynulý týždeň v Portugalsku zaznamenali najväčší denný prírastok prípadov nákazy aj úmrtí na 100 000 obyvateľov, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Nemocnice v Portugalsku sú pod obrovským tlakom, vyjadrila sa Temidová pre portugalskú verejnoprávnu televíziu RTP. Dodala, že problém podľa nej nespočíva v počte voľných lôžok, ale v nedostatku zdravotného personálu.

SkryťVypnúť reklamu

Portugalsko preto podľa nej zvažuje, že požiada svojich európskych partnerov o vyslanie zdravotníckeho personálu.

Šéfka portugalského rezortu zdravotníctva sa tiež vyjadrila, že Portugalsko pravdepodobne nebude musieť posielať svojich pacientov do iných štátov EÚ, aj keď je takýto postup v rámci eurobloku bežný.

Nateraz však nie je jasné, či by ostatné krajiny EÚ boli schopné Portugalsku pomôcť. Aktuálna epidemiologická situácia je závažná vo všetkých členských štátoch, pričom ju komplikuje výskyt nových nákazlivejších variantov koronavírusu, pripomína AP.

Izrael neeviduje jediný prípad vážneho priebehu ochorenia COVID-19 medzi obyvateľmi, ktorí už dostali obidve dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

V Izraeli zaočkovali oboma dávkami vakcíny - potrebnými pre optimálnu ochranu pred nákazou - už viac ako šesť percent obyvateľov.

Minister zdravotníctva Yuli Edelstein uviedol, že nevie o prípadoch vážneho priebehu covidu medzi Izraelčanmi, ktorí majú nárok na očkovací preukaz.

Ide o dokument vydaný tamojšími úradmi týždeň po podaní druhej dávky vakcíny, o ktorej Pfizer tvrdí, že má 95-percentnú účinnosť.

Podľa Edelsteina u 0,014 percenta zaočkovaných oboma dávkami bol zaznamenaný miernejší priebeh ochorenia.

Podľa údajov izraelského ministerstva zdravotníctva dostalo prvú dávku vakcíny 23 percent obyvateľov a viac ako šesť percent zaočkovali aj druhýkrát - a to s odstupom 21 až 28 dní po podaní prvej dávky, píše Reuters.

Izrael má v súčasnosti najvyšší počet zaočkovaných na počet obyvateľov na svete. Izraelská vláda chce zaočkovať všetkých ľudí vo veku nad 16 rokov do konca marca, pričom tvrdí, že si už zaistila dostatok vakcín, aby mohla tento cieľ dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Masové očkovanie sa začalo 19. decembra a ako prví ho podstúpili premiér Benjamin Netanjahu a minister zdravotníctva Edelstein. Odborníci sa domnievajú, že k úspechu hromadného očkovania prispieva kvalitný a z veľkej časti digitalizovaný systém verejného zdravotníctva.

V Izraeli je od 27. decembra v platnosti v poradí už tretí lockdown, ktorý tamojšia vláda minulý utorok predĺžila do konca januára, píše denník The Times of Israel. Ľudia sa môžu vzdialiť maximálne na kilometer od svojich domovov.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Vývoj pandémie koronavírusu vo svete

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 536
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu