JERUZALEM. Palestínski volební predstavitelia požiadali v nedeľu Európsku úniu, aby vyslala pozorovateľov na monitorovanie tohtoročných parlamentných a prezidentských volieb na palestínskych územiach, prvých za 15 rokov. Informovala o tom agentúra AP.
Voľby vyhlásené na máj a júl sú vnímané ako dôležitý krok k ukončeniu rozdelenia palestínskych území medzi dve konkurenčné vlády.
Islamistické militantné hnutie Hamas v roku 2007 ovládlo pásmo Gazy a medzinárodne uznávaná Palestínska samospráva odvtedy vládne len v samosprávnych oblastiach Izraelom okupovaného Predjordánska.
Snahy o zmierenie v minulosti opakovane zlyhali. Nedeľňajšia pozvánka pre EÚ je však známkou, že Palestínčania to s voľbami myslia vážne, píše AP.
Transparentnosť volieb a tlak na Izrael
Ústredná volebná komisia oznámila, že jej predseda Hanná Násir predložil pozvanie na vyslanie pozorovateľov Európskej únii i Európskemu parlamentu. Zdôraznil v nej "dôležitosť medzinárodného pozorovania volebného procesu, obzvlášť zo strany EÚ".
Palestínčania sa obrátili na EÚ, aby zabezpečila transparentnosť volieb, a tiež v nádeji na zvýšenie tlaku na Izrael, aby umožnil hlasovať Palestínčanom v anektovanom východnom Jeruzaleme. Izrael svoj postoj v tejto záležitosti zatiaľ neoznámil.
Palestínčania požadujú, aby bol východný Jeruzalem hlavným mestom ich budúceho štátu. Izrael považuje za svoje hlavné mesto celý Jeruzalem.
EÚ, ktorá podporuje vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme, na žiadosť o pozorovanie volieb zatiaľ nereagovala.
Hovorca jej kancelárie na palestínskych územiach však potvrdil "ochotu poskytnúť všetko, čo je možné, pre úspech volebného procesu".
Neistota vo východnom Jeruzaleme
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vydal 15. januára výnos, v ktorom stanovil termín parlamentných volieb na 22. mája a prezidentských volieb na 31. júla.
Neistota ohľadom hlasovania vo východnom Jeruzaleme je jednou z možných prekážok, ktoré by mohli plánované voľby zmariť.
Zástupcovia Abbásovej strany Fatah a Hamasu by sa mali stretnúť vo februári v Egypte v snahe dohodnúť logistické otázky volieb.