Keď Nikolka upadla do kómy, mala šesť rokov. Život rodiny sa zmenil zo dňa na deň. Bdelá kóma má svoje špecifiká. Oči chorého bývajú otvorené, upreté do prázdna. Okolitý svet nesledujú. Pacient je v komatickom stave pri súčasnom bdení. Pacienti sú zvyčajne bez emocionálneho výrazu. Stav Nikolky sa však zlepšuje. Stará mama Františka Zaťovičová (na snímke s fotografiou vnučky) sa nevie dočkať, kedy sa všetci vrátia na Kysuce. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Takmer päť rokov je jedenásťročná Nikolka Zaťovičová z Krásna nad Kysucou v stave bdelej kómy. Upadla do nej v januári 2000 po tom, čo sa jej prudko zvýšila hladina cukru v krvi. Dovtedy vyšetrenia neukázali, že by trpela silnou cukrovkou. Bola zdravé, večne usmiate dieťa.
Po nečakanom zdravotnom šoku museli rodičia peniaze na liečbu zozbierať. Rodina sa totiž presťahovala do Košíc, kde sa Nikolka lieči v Centre hyberbarickej oxygenoterapie. Je to ojedinelé pracovisko, poskytujúce liečbu deťom s poškodeniami mozgu v hyperbarickej kyslíkovej komore.
V tomto zariadení sa liečba neprepláca. No je účinná. Rodičia Nikolky tvrdia: "Naša malá robí veľké pokroky." Je v polovici expozícií, ktoré musí v komore stráviť, a už teraz sa ukazujú výsledky.
"Máme zatiaľ predplatených sto expozícií, Nikolka ich absolvovala šesťdesiatdva. Po piatich rokoch začala prehĺtať mixovanú stravu, doteraz ju prijímala výlučne cez sondu. Pomaly ju chcem učiť piť z fľašky. Púšťa sa do plazenia, začala nadvihovať nohy," hovorí mama Jarmila.
Jej dcére začalo chutiť jesť a keď sa jej mama ráno opýta, či je hladná, prikývne. Z pohľadu doktora Jána Švehlíka, odborníka z hyperbarického centra, urobila Nikolka najväčší pokrok v tom, že začala vnímať okolie.
"Dokáže sa napríklad pozrieť dozadu, čo dovtedy nevedela," vysvetľuje doktor. Dopredu však prognózovať nechce. Veľa bude záležať na efekte prvej fázy liečby. Nie je vylúčené, že po niekoľkých mesiacoch ju bude potrebné zopakovať.
Prečo ju liečia v takej nákladnej komore? Je tam čistý kyslík a tlak dve atmosféry. Dobre sa tam riešia najmä problémy s okysličovaním mozgu. Tento systém liečby pochádza z Floridy, kde ho vypracoval tím odborníkov.
"Nikolkin stav bol veľmi vážny a liečba pre ňu v podstate neexistovala.Odporúčali nám dokonca, aby sme ju dali do ústavu. Po tejto liečbe sme siahli ako po poslednej šanci, aj keď niektorí odborníci nás od toho odrádzali. Vraj to nebude mať požadovaný efekt. No v bezradnosti sme boli rozhodnutí vyskúšať to," hovoria rodičia.
Vedia, že po tejto liečbe bude nasledovať dlhodobá rehabilitácia. "Už teraz chodíme denne peši z jednej strany Košíc na druhú. Na jednu pre komoru, na druhú na rehabilitácie," dodáva mama Jarmila. Na Kysuce by sa mali vrátiť v polovici augusta alebo začiatkom septembra.