BRATISLAVA. Keď na jar 2019 navštívil maďarský premiér Viktor Orbán Biely dom, s prezidentom Donaldom Trumpom sa asi na hodinu zavreli na súkromnom stretnutí, z ktorého nie sú žiadne záznamy.

Trumpovi poradcovia potom tvrdili, že reč bola najmä o Ukrajine a Orbánove výhrady voči tamojšiemu prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému potom prebral aj Trump. Podceňovanie a snaha zneužiť ukrajinského lídra následne viedli k jeho impeachmentu.
Trumpovi podľa jeho poradcov imponovalo autoritatívne vládnutie Orbána, ktorý sa nenechal obmedzovať ani výhradami ďalších štátov Európskej únie.
Obdobie, keď Orbán bude mať vplyv na amerického prezidenta sa v stredu zrejme skončilo, prísahu už zložil Joe Biden. Kto spomedzi svetových politikov najviac získa a stratí na výmene v Bielom dome?
Porazení: Poľsko a Maďarsko

Okrem maďarského modelu mal Trump blízko aj k Poľsku a jeho ultrakonzervatívnej vláde strany Právo a Spravodlivosť. Bývalý prezident krajinu navštívil a Varšava sa mu odmenila úvahami, že ak presunie vojakov z Nemecka na poľské územie, vybuduje americkú základňu, ktorá ponesie meno Fort Trump.
Poľský prezident Andrzej Duda bol aj medzi niekoľkými lídrami (na čele s ruským prezidentom Vladimirom Putinom), ktorí až do polovice decembra nezagratulovali Bidenovi k volebnému víťazstvu.