BERLÍN. Karanténa je jediným opatrením, ktoré proti šíreniu koronavírusu máme do momentu, kým nebude zaočkovaná dostatočná časť populácie.
V rozhovore so zahraničnými novinármi to povedal šéf nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Lothar Weiler, ktorého úrad je v krajine kľúčový pre prevenciu a potláčanie chorôb.
Podľa Wielera je teraz nutné, čo najviac znemožniť prenos infekcie, aby sa zabránilo rozšíreniu mutáciam koronavírusu, ktoré sú považované zo nebezpečné.
Sprísnenie opatrení
Nemecko sa aj z obáv pred nákazlivejšími mutáciami koronavírusu rozhodlo tento týždeň predĺžiť karanténu najmenej do 14. februára a niektoré platné preventívne opatrenia sprísniť.
Príkladom je povinné nosenie chirurgických rúšok či respirátorov triedy FFP2 v obchodoch a prostriedkoch hromadnej dopravy alebo vyvinutie väčšieho tlaku na zamestnávateľov, aby v ešte väčšej miere umožnili prácu z domova.
Všetky kroky Wieler víta. "Máme len všeobecné nástroje ochrany verejného zdravia, ako sú karanténa, izolácia, nosenie rúšok, dodržiavanie odstupu, obmedzenie kontaktov, vetranie. A všetko, čo vedie k obmedzeniu kontaktov, nám pomáha krízu zvládnuť," povedal.
"Nemáme inú alternatívu, nemáme lieky proti tomuto vírusu, ktoré by priamo pôsobili, infekciu tak liečiť nevieme," poznamenal s tým, že jediným nástrojom pre víťazstvo na koronavírusu tak zostáva zatiaľ nedostatková vakcína.
Súčasný stav v Nemecku hodnotí Wieler ako priaznivú. "Teraz sme v situácii, keď sa nám po sviatkoch podarilo dosiahnuť pozitívneho trendu. Od asi 11. januára nám klesá incidencia (počet prípadov na 100 000 obyvateľov v sedemdňovom období)," povedal. Vývoj pred 11. januárom nepovažuje za vypovedajúci kvôli tomu, že nebolo jasné, ako sa prejavia vianočné a silvestrovské oslavy.
"Je veľmi dôležité tento pozitívny trend zachovať a urobiť všetko, aby čísla ďalej klesali. Incidenciu musíme čo najviac zraziť, inak nebudeme môcť šírenie infekcie kontrolovať," povedal. Vysvetlil, že čím pomalšie sa infekcia bude šíriť, tým menej možností bude pre mutovanie koronavírusu.
"Mutácii koronavírusu nie je možné v šírení úplne zabrániť, možno ale spomaliť tempo ich prenosu," povedal. Každý ďalší týždeň očkovania je podľa Wielera krokom k cieľu. "Je to skutočný pretek s časom," uviedol.
Wieler počas rozhovoru niekoľkokrát zdôraznil, že spomalenie tempa prenosu infekcie je uskutočniteľné.
"Ešte cez 23. decembrom sme mali cez 220 nových prípadov na 100 000 obyvateľov," uviedol. Teraz RKI uvádza, že táto hodnota klesla na 119.
"Je to dosiahnuteľné, ide to," povedal o zámere odborníkov dostať sa pod hodnotu 50 nových prípadov na 100 000 obyvateľov za sedemdňové obdobie. Túto hodnotu považujú experti za potrebnú na trasovanie reťazca nákazy.
Riešenie krízy

Rovnako ako iní experti, tak i Wieler považuje vakcínu za kľúč k víťazstvu nad pandémiou.
"Je nutné si uvedomiť, že pandémia skončí vtedy, keď bude porazená na celom svete," povedal s tým, že niektoré krajiny sa pritom k vakcíne v tomto roku nedostanú. "To je strašné," uviedol. "To, čo pandémiu živí, sú najslabšie články reťaze," dodal.
Nemecko rovnako ako ostatné členské krajiny Európskej únie majú objednaný dostatok vakcín, aby všetci obyvatelia do konca tohto roka dostali dve potrebné dávky.
Ak sa dodávky vakcín uskutočna tak, ako je dohodnuté, je podľa Wielera možné dosiahnuť potrebnej zaočkovanosti nemeckej populácie už v lete.
Ochotu Nemcov nechať sa zaočkovať vníma ako vysokú. "A stále stúpa," povedal Wieler.
Ako skutočných odmietačov vakcíny vidí Wieler dve až tri percentá populácie. "Tu veľa priestoru pre zmenu ich názoru nie je," uviedol. Za oveľa dôležitejšie ale považuje zamerať sa na tú časť obyvateľov, ktorá sa pod tlakom dezinformácií bojí vedľajších účinkov a ktorá o funkčnosti vakcíny pochybuje.
"Tieto názory musíme brať vážne a musíme ľuďom poskytnúť vysvetlenie," povedal. "Do očkovania ale nikoho nechceme nútiť a robiť to nebudeme," dodal.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Koronavírus na Slovensku: Sledujte celoplošné testovanie minútu po minúte
- Lockdown: Aktuálne opatrenia a zákaz vychádzania
- Kde sa otestovať? Zoznamy odberných miest v slovenských mestách
- Ako prebieha antigénový test na Covid-19? (VIDEO)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?