Ide o mužov vo veku 31, 35 a 36 rokov pôvodom zo Slatiny, Dolnej Lehoty a Popradu. Spod snehovej masy ich vyslobodili a prvú pomoc im poskytli ich ďalší traja slovenskí kolegovia zo šesťčlennej skupiny. TASR o tom dnes informoval službukonajúci dôstojník veliteľstva žandárstva v krajinskej metropole Salzburgu Johann Illmer.
"Traja Slováci utrpeli ťažké poranenia a zvyšní traja sú v poriadku," povedal. Ťažko zranených horolezcov hospitalizovali v troch nemocniciach - Na Krajinskej klinike v Salzburgu, Úrazovej klinike v Salzburgu a v nemocnici v Zell am See. Ako ďalej povedal, ide za posledné týždne o prvé väčšie horolezecké nešťastie v spolkovej krajine Salzbursko. "Máme tu lavínové nehody, tento rok bolo veľa obetí, ale podobné nešťastia sa zriedkavo stávajú v mesiaci jún," dodal.
"V lokalite boli v posledných dňoch veľké snehové zrážky. Snežilo do 1200 metrov nadmorskej výšky. Sneh sa na pôvodnú prikrývku neusadil, je sypký. Situácia tu je nebezpečná, hrozí pád lavín a pravdepodobne to Slováci podcenili. Môže sa to stať každému horolezcovi," odpovedal dôstojník na otázku TASR, ako mohlo k nešťastiu dôjsť.
Illmer zároveň pripomenul, že krajinské žandárstvo nehodu naďalej vyšetruje, najmä jej príčiny a či nedošlo k spáchaniu neúmyselného ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. Výsledky vyšetrovania by mali byť známe v najbližších týždňoch. O aktuálnom zdravotnom stave Slovákov salzburské žandárstvo informácie nemá.
Podľa jeho slov troch členov skupiny, ktorá v nadmorskej výške asi 3331 metrov uvoľnila pri pokuse o výstup na Fuscherkarkopf severnou stenou snehovú masu, lavína zachytila a strhla. Na miesto nešťastia prileteli vrtuľníkom Helli 6 záchrannej služby z Zell am See horskí záchranári, ktorí po nevyhnutnom ošetrení zariadili prevoz zranených Slovákov. Traja nezranení Slováci absolvovali sami následný zostup.
Pády lavín si v tohtoročnej sezóne od novembra minulého roku v alpskej krajine vyžiadali viac ako 30 obetí a desiatky zranených a nezvestných. Postihnuté boli najmä spolkové krajiny Tirolsko, Salzbursko, Horné Rakúsko, ale aj Dolné Rakúsko a Štajersko.
Rakúske úrady pravidelne vyhlasovali tretí, štvrtý či dokonca najvyšší stupeň lavínového nebezpečenstva na päťstupňovej škále. Okrem toho pravidelne upozorňovali a upozorňujú horolezcov, lyžiarov, turistov a snoubordistov, aby svojim správaním nevyvolali pád lavín.
Naposledy v uplynulý piatok došlo k podobnému zosuvu lavíny v Tirolsku v údolí Stubaital, kde masy snehu zachytili štyroch rakúskych horolezcov. Len jeden z nich utrpel ľahšie poranenia. Dvaja z nich boli dokonca členmi záchranných horských tímov.
Lavína ich strhla až 200 metrov do údolia. Aj v tejto spolkovej krajine za posledné dni nasnežilo od 10 do 20 centimetrov nového snehu. Tak málo snehu nemohlo mužov úplne zasypať, čo bolo ich šťastie.