SME

Koronavírus vo svete: V USA zomrelo v súvislosti s covidom viac ako 400-tisíc ľudí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Maďarsku a ďalších krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Variant koronavírusu pôvodom z Británie (variant B-117) zaznamenali už v najmenej 60 krajinách sveta, čo je o 10 viac ako pred týždňom, oznámila v stredu Svetová zdravotnícka organizácia.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší variant šíriaci sa z Juhoafrickej republiky (JAR), ktorý je - podobne ako britská mutácia -nákazlivejší ako pôvodná podoba koronavírusu, hlásili podľa WHO už z 23 krajín a teritórií, informovala agentúra AFP.

Počet úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19 vo svete sa za posledných sedem dní zvýšil o 93.000 a za toto obdobie pribudlo tiež 4,7 milióna nových prípadov nákazy.

Koronavírus v Európe

V Českej republike pribudlo v utorok 9 558 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 z 30 373 vykonaných PCR testov a najmenej 70 úmrtí. Vyplýva to z údajov zverejnených v stredu ráno na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva ČR.

Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému (PES) sa zvýšil zo 70 na 73 bodov. Dôvodom je nárast tzv. reprodukčného čísla z 0,76 na 0,82.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnota PES tak už šiesty deň po sebe zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti, opatrenia v ČR sú však na úrovni piateho stupňa, uviedol portál Novinky.cz.

Ďalšie tri ukazovatele, z ktorých sa vypočítava skóre PES, sa naopak zlepšili. Ide o priemer nakazených na 100 000 obyvateľov za uplynulé dva týždne, 14-dňový priemer nakazených medzi dôchodcami a podiel hospitalizovaných s ochorením COVID-19, u ktorých sa nákaza preukázala až v nemocnici.

Česko eviduje momentálne 126 561 aktívnych prípadov nákazy. V nemocniciach je hospitalizovaných 6 608 osôb, stav 1 095 z nich je vážny.

Od začiatku pandémie sa potvrdilo 909 131 prípadov infekcie a 14 820 súvisiacich úmrtí. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 767 750 osôb.

Česká vláda schválila v pondelok žiadosť o predĺženie núdzového stavu o 30 dní, konkrétne do 21. februára. Poslanci o nej rozhodnú tento týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku za uplynulý deň 976 ľuďom. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 95 zväčša starších chronicky chorých pacientov, informoval v stredu operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je nakazených 109.405 osôb. V nemocniciach ošetrujú 4218 covidových pacientov, z ktorých 295 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali v Maďarsku doteraz 130 318 ľudí, pričom 2 939 z nich dostalo už aj druhú dávku vakcíny.

Počet úmrtí od vypuknutia epidémie koronavírusu dosiahol 11 615, infikovaných bolo 354 252 osôb. Z ochorenia COVID-19 sa doposiaľ zotavilo 233 232 ľudí.

Portugalsko v stredu zaznamenalo rekord v počte nových prípadov ochorenia COVID-19, keď prekonalo hranicu 14 600 infikovaných a zaradilo sa tak ku krajinám s najvyšším prírastkom nakazených na svete, uviedla agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Úrady oficiálne oznámili 14 647 nových infikovaných, teda okolo 3600 viac ako posledné denné maximum spred štyroch dní.

Nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia zmierňovala, vláda a experti predpokladajú, že vrchol krajina dosiahne nasledujúci týždeň. Rekordnú úroveň dosiahol tiež počet pacientov v nemocniciach (5493) a na jednotkách intenzívnej starostlivosti (681).

Pandémia v Portugalsku naberá na obrátkach od Vianoc, keď boli na štyri dni uvoľnené obmedzenia zhromažďovania a voľného pohybu.

Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa má Portugalsko najvyšší týždenný prírastok nových prípadov na 100 000 obyvateľov a druhú najvyššiu úmrtnosť na svete. Celkovo má krajina s 10,3 milióna obyvateľov potvrdených 581.605 prípadov nákazy a 9465 mŕtvych.

SkryťVypnúť reklamu

Verejný zdravotný systém, predovšetkým nemocnice, sa dostal na hranice svojich možností. V stredu by mali v areáli lisabonskej univerzity otvoriť poľnú nemocnicu s 58 lôžkami. V snahe znížiť tlak na nemocnice úrady zriadili viaceré dočasné zdravotnícke zariadenia v objektoch mimo zdravotníckeho sektora. Vláda v stredu uviedla, že čoskoro bude k dispozícii 2300 lôžok v hoteloch, univerzitných internátoch a cirkevných priestoroch pre ďalších pacientov.

Pre prudký nárast počtu prípadov úrady zatiaľ odštartovali program rýchlotestov na COVID-19 v školách a najviac postihnutých regiónoch krajiny.

V Portugalsku platí lockdown, vláda sa však zdráha zatvoriť školy. Tvrdí, že ak by tak urobila, niektoré deti by sa nedostali k poriadnemu jedlu a keďže nemajú počítače, prístup k internetu ani vlastnú izbu, nikto by im nepomohol so štúdiom. Napriek tomu sa však niektorí učitelia snažia o uzatvorenie škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Británia zaznamenala v stredu, už druhý deň po sebe, ďalší rekordný nárast úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Vláda oznámila, že zomrelo ďalších 1820 ľudí, ktorí mali v posledných 28 dňoch pozitívny test na koronavírus. Celkový počet potvrdených úmrtí súvisiacich s koronavírusom v ostrovnej krajine je 93 290, čo je najvyšší počet v Európe a piaty najvyšší na svete.

Lockdown (celoplošné karanténne opatrenia) v Spojenom kráľovstve pomohol znížiť počet ľudí nakazených koronavírusom, hoci v porovnaní s inými európskymi krajinami, napríklad Francúzskom či Nemeckom, stále zaznamenáva vysoké počty infekcií.

V stredu zaregistrovali v Spojenom kráľovstve ďalších 38 905 prípadov infekcie. To je nárast oproti 33 355 prípadom z predchádzajúceho dňa. Je to však pod sedemdňovým priemerom takmer 60 000 prípadov zo začiatku tohto mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Amerike

Vyše 400 000 ľudí zomrelo od začiatku pandémie v Spojených štátoch v spojitosti s ochorením COVID-19.

V utorok, v predvečer inaugurácie Joea Bidena za prezidenta, to oznámila Univerzita Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore.

Biden si za prioritu svojho prvého funkčného obdobia v Bielom dome stanovil práve boj proti koronavírusu, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Hranicu 400 000 úmrtí dosiahli Spojené štáty iba približne mesiac po tom, čo zaznamenali tristotisíce úmrtie (v polovici decembra), a takmer rok po tom, čo oznámili svoje prvé úmrtie na COVID-19 (koncom februára 2020).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet úmrtí v tejto krajine je v absolútnych číslach zďaleka najvyšší, hoci niektoré iné krajiny zaznamenávajú viac mŕtvych v pomere k svojmu obyvateľstvu, napríklad Taliansko, Británia a Belgicko.

SkryťVypnúť reklamu

Po oznámení prvého úmrtia na COVID-19 v USA vo februári 2020 trvalo približne tri mesiace, kým krajina dosiahla hranicu 100 000 obetí. Bolo to ešte počas prvej vlny pandémie, ktorá najťažšie postihla štát New York.

Trvalo ďalšie štyri mesiace, kým USA dosiahli hranicu 200 000 úmrtí, a iba necelé tri mesiace, kým zaznamenali 300 000 obetí.

Nové prípady nákazy koronavírusom však začali posledných mesiacoch prudko pribúdať v celej krajine v - s príchodom zimy a koncoročných sviatkov. Následne pribúdali aj úmrtia.

USA celkovo zaznamenali vyše 24,1 milióna prípadov nákazy. Skutočný počet je podľa presvedčenia expertov oveľa vyšší, pretože na začiatku pandémie sa robilo málo testov.

USA začali očkovať svojich obyvateľov v polovici decembra. Biden prisľúbil, že počas prvých 100 dní v prezidentskom úrade bude podaných 100 miliónov dávok.

SkryťVypnúť reklamu

Mexiko v utorok zaznamenalo 1 584 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19 za ostatných 24 hodín, čo je najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. Informovala o tom agentúra AP.

V krajine zaznamenali i ďalších 18.894 prípadov nákazy. Od začiatku pandémie infekciu potvrdili u viac ako 1,6 milióna ľudí.

Koronavírus si v Mexiku vyžiadal už 142 832 úmrtí, čo je štvrtý najvyšší počet obetí zo všetkých krajín sveta po USA, Brazílii a Indii.

V Mexiku stúpa počet krádeží fliaš s kyslíkom, píše AP. Úrady oznámili, že ozbrojený muž vtrhol v utorok okolo poludnia do nemocnice v štáte Sonora na severozápade Mexika a odcudzil niekoľko fliaš s kyslíkom.

Strelnou zbraňou pri tom ohrozil zamestnanca nemocnice. Podobnú krádež hlásili aj v pondelok v meste Tultepec ležiacom severne od metropoly Mexiko.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé z nemocníc v krajine sú preplnené a preto sa veľa rodín rozhodlo starať sa o svojich nakazených príbuzných doma a podávať im kyslík, píše AFP.

Úrady však ľudí vyzvali, aby vrátili fľaše s kyslíkom, ktoré už nepotrebujú - pretože v nemocniciach je týchto fliaš nedostatok.

V amazónskom pralese v Brazílii začali v utorok očkovať proti novému druhu koronavírusu domorodých obyvateľov.

Lietadlo brazílskej armády tam doviezlo zdravotníkov a 1 000 dávok vakcíny od čínskej firmy SinoVac, informovala agentúra Reuters.

Prvou zaočkovanou osobu sa v odľahlej dedine Umariaçu ležiacej pri rieke Amazonka na hraniciach s Peru a Kolumbiou stala 69-ročná Isabel Ticunaová.

"Očkovanie je pre všetkých z našej domorodej komunity veľmi dôležité. Na toto sme čakali," povedala pre Reuters po tom, čo dostala vakcínu s názvom CoronaVac.

SkryťVypnúť reklamu

Keď jej zdravotníci podali vakcínu, začali ostatní členovia komunity, v ktorej ochoreniu COVID-19 podľahlo už 37 ľudí a približne 2000 sa nakazilo, s úľavou tlieskať. Zdravotník pôsobiaci medzi týmito amazonskými Indiánmi uviedol: "Toto je naša nádej". "Veľmi som sa obával, avšak deň D po mnohých úmrtiach tu i na celom svete konečne prišiel," dodal.

Koronavírusová pandémia výrazne zasiahla 800 000 pôvodných obyvateľov Brazílie, z ktorých mnohí žijú i niekoľko dní cesty člnom od najbližšej lekárskej pomoci.

Na koronavírus zomrelo v indiánskych komunitách v Brazílii 926 osôb a nakazilo sa celkovo viac ako 46 000 ľudí, uvádza Zväz domorodých obyvateľov Brazílie (APIB).

Antropológovia varovali, že komunitný spôsob života, aký títo ľudia vedú, vylučuje dodržiavanie odstupu a preto sú amazonskí Indiáni mimoriadne zraniteľnou skupinou, čo sa týka šírenia nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Brazílska pravicová vláda čelí kritike za pomalú reakciu v boji s pandémiou v krajine, kde evidujú už viac ako 210 000 obetí koronavírusu.

Koronavírus v Ázii

Úrady v čínskej metropole Peking budú v rámci sprísnenia protipandemických opatrení preverovať všetky osoby, ktoré od 10. decembra prišli do mesta zo zahraničia a pozastavia prevádzku jednej zo staníc metra. Informovali o tom v stredu agentúra Reuters a denník The Guardian.

Peking sprísnenie opatrení oznámil po tom, ako v meste znamenali v stredu najvyšší počet prípadov nákazy za viac ako tri týždne.

Za 18. januára bolo podľa čínskeho Národného zdravotného výboru hlásených v krajine celkovo 103 nových prípadov, čo je o 15 menej než predchádzajúci deň.

Rekordných 46 nových prípadov sa vyskytlo v provincii Ťi-lin na čínskom severovýchode, čo je po utorku a pondelku zároveň ďalší denný rekord zaznamenaný úradmi v tomto regióne. Táto administratívna oblasť by tak mohla byť ďalším lokálnym ohniskom epidémie v Číne.

SkryťVypnúť reklamu

V provincii Che-pej, ktorá obklopuje čínske hlavné mesto Peking, zaznamenali 19 nových prípadov. V samotnom hlavnom meste evidujú sedem nových prípadov - najviac od 28. decembra.

Šesť z nich úrady hlásia z pekinskej štvrte Ta-sing, v dôsledku čoho sa mesto rozhodlo preventívne pozastaviť prevádzku stanice metra Tchien-kung Jüan, ktorá sa nachádza neďaleko tejto štvrte.

Podľa čínskych štátnych médií sa vedenie Komunistickej strany v hlavnom meste stretlo v utorok s čelnými predstaviteľmi vlády a dohodli sa na ďalšom sprísnení kontrol, minimalizácii verejných zhromaždení a znížení počtu cestujúcich vo verejnej doprave.

Celkový počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v pevninskej Číne je 88 557, počet obetí zostal nezmenený (4 635). Tieto údaje nezahŕňajú prípady z Macaa a Hongkongu, ktoré hlásia nové prípady nezávisle. Počet nových potvrdených bezpríznakových prípadov klesol z 91 v predošlý deň na 58.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci súčasné denné prírastky nakazených sú len zlomkom toho, čo Čína zažila na vrchole epidémie začiatkom roku 2020, úrady celkovo uvalili karanténu na viac ako 28 miliónov ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 702
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 831
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 726
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 997
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 768
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 802
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Príslušníci pakistanských bezpečnostných síl.

Otec a syn pred vyšetrovateľmi vyhlásili, že obaja dievča roky znásilňovali.


TASR
Fabrika Kobayashi Pharmaceutical.

Stovka osôb je kvôli výrobkom hospitalizovaná.


TASR
Navaľného portrét vo Viedni.

Portréty zhotovilo rakúske graffiti duo, ktoré si hovorí Joel Gamnou.


TASR
Príslušník ekvádorskej polície v meste Quito.

Macíasov útek sa odohral v januári, stále spôsobuje vzbury väzňov aj gangov.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


Momentka zo zápasu Třinec - České Budejovice.

Pozrite si prehľad športových udalostí vo štvrtok 28. marca. Aký je program dňa?


Daniela Ledecká a Viktória Forster na mítingu v Johannesburgu.

Dievčatá si vyskúšali preteky na južnej pologuli vonku v pre nás netradičnom období, priblížila trénerka.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu