TOKIO. Nemocnice v najviac koronavírusom postihnutých oblastiach Japonska sú na pokraji kolapsu. Tamojší odborníci už hovoria o tretej vlne epidémie, ktorá spôsobila rekordný nárast vážnych priebehov ochorenia COVID-19.
Krajina v pondelok hlásila viac ako 4900 nových prípadov nákazy, pričom počet vážnych prípadov stúpol na 973, čo je najviac od začiatku pandémie.
Informuje o tom britský The Guardian.
Druhá vlna nezasiahla Japonsko tak ako iné krajiny, za posledných šesť týždňov sa však celkový počet infikovaných zdvojnásobil. Koronavírusom sa v krajine nakazilo už viac ako 338-tisíc ľudí, 4623 z nich ochoreniu podľahlo.
Obsadenosť nemocničných lôžok dosiahla v 19 zo 47 japonských prefektúr štvrtý, najvyšší stupeň. Najhoršia situácia je v Tokiu.
Nemocniciam chýba vybavenie

Prudký nárast pacientov s ťažkým priebehom už núti niektorých lekárov, aby sa rozhodovali, komu dajú v liečbe prednosť. Viac ako 30-tisíc ľudí s miernejšími príznakmi požiadali, aby sa zotavovali doma.
Nemocnice hlásia aj nedostatok pľúcnych ventilátorov a iného potrebného vybavenia.
„Niektorí pacienti čakajú na koniec života nepripojení na ventiláciu po tom, ako dostupné lieky ich vážny stav nezvrátili,“ uviedol profesor infekčných ochorení Hideaki Oka z lekárskeho centra Saitama neďaleko Tokia.
„Nemocnice už stratili schopnosť liečiť všetkých pacientov s vážnym priebehom. V nasledujúcich dňoch by mohli úmrtia prudko stúpnuť," dodal Oka.
Situácia komplikuje aj liečbu pacientov s inými vážnymi chorobami. „Systém lekárskej starostlivosti je už v stave kolapsu," konštatoval docent Daisuke Kurai z nemocnice Kyorinu v Tokiu.
Pomôcť by mohla armáda
Nárast prípadov, ktorý pravdepodobne súvisí s rozšírením britskej mutácie koronavírusu, zvyšuje tlak na vládu premiéra Jošihideho Sugu. Suga vyhlásil 7. januára pre Tokio a tri susedné prefektúry núdzový stav, ktorý by mal trvať mesiac.
Týždeň na to ho vláda rozšírila na sedem ďalších prefektúr. Teraz sa tak vzťahuje už na viac ako polovicu obyvateľstva krajiny.
Obmedzenia však zahŕňajú len odporúčania pre gastroprevádzky a verejnosť, aby obmedzili svoje aktivity. Sugu pred nedostatočným účinkom opatrení varovali aj jeho vlastní poradcovia.
„Dôležité je teraz poskytovať ľuďom potrebnú starostlivosť. Vyčerpáme všetky možnosti na ochranu zdravotného systému," vyhlásil Suga s tým, že vláda je v prípade potreby pripravená vyslať do zasiahnutých oblastí aj tímy vojenských lekárov.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19
