SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Koronavírus vo svete: V Španielsku pribudli desiatky tisíc nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Koronavírus v Európe

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 875 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 68 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Informoval o tom v pondelok operačný štáb na webovej stránke.

Po raste počtu nakazených, ktorý zaznamenali v prvý januárový týždeň, postupne klesá výskyt infikovaných.

Uplynulý týždeň dosiahol denný priemer prírastku nakazených 1292, pričom taký nízky počet evidovali v Maďarsku naposledy vlani v októbri.

Aktuálne je infikovaných koronavírusom 110.853 osôb. V nemocniciach ošetrujú s covidovým ochorením 4445 pacientov, z ktorých 330 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zo 130.000 vakcín proti vírusu SARS-CoV-2, ktoré doteraz prevzalo Maďarsko, zaočkovali 123.188 ľudí. Prvé očkovanie tak absolvovalo 1,26 percenta obyvateľstva.

Počet potvrdených prípadov infikovaných od vypuknutia pandémie koronavírusu stúpol na 352 703 a počet obetí na 11 409.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré nemocnice v Poľsku prerušili vakcináciu proti ochoreniu COVID-19, pretože nedostali očakávané dodávky očkovacej látky spoločnosti Pfizer.

Predstaviteľ vlády Michal Dworczyk, ktorý kontroluje proces vakcinácie, v pondelok povedal, že najnovšia dodávka dopravená cez víkend bola prinajmenšom o 50 percent menšia, ako sa očakávalo. Vláda podľa jeho slov musí urobiť zmeny v národnom harmonograme vakcinácie, ktorá sa začala koncom decembra.

Nemocnice v regióne poľského mesta Štetín na severozápade krajiny a v Krakove na juhu v pondelok dočasne očkovanie zastavili s odôvodnením, že nedostali požadované nové dávky očkovacej látky.

Z približne 1,5 milióna dávok, ktoré Poľsko obdržalo, vláda polovicu odložila pre očkovanie druhou dávkou. Vakcinácia druhou dávkou by sa v Poľsku mala začať tento týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko v pondelok začalo vakcináciu proti koronavírusu vo vekovej skupine nad 75 rokov. Francúzske úrady sú terčom kritiky pre pomalé tempo očkovania v krajine, najmä v porovnaní s Veľkou Britániou, Nemeckom a Talianskom.

Predpokladá sa však, že francúzsky zdravotnícky úrad prekvapil vysoký počet ľudí vo veku nad 75 rokov a ľudí so zdravotnými problémami, ktorí sa prihlásili na očkovanie.

Prieskumy verejnej mienky totiž ukazovali, že väčšina obyvateľov Francúzska sa vakcín proti ochoreniu COVID-19 obáva.

Francúzsky zdravotnícky úrad informoval, že na zaočkovanie prvou dávkou vakcíny v termíne do 14. februára sa prihlásilo viac ako 500-tisíc ľudí, čo zahltilo systém.

Internetová stránka zriadená ako jedna z ciest na objednanie sa na vakcináciu mala do 20-tisíc návštev za minútu, uviedol úrad.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecká vláda sa v pondelok rozhodla zvýšiť počet ľudí, ktorí dostanú poukaz na respirátory typu FFP2 s cieľom ochrany pred nákazou novým koronavírusom.

Pôvodne vláda rátala s 27 miliónmi príjemcov, najnovšie ich počet zvýšila na 34,1 milióna. Informoval o tom minister zdravotníctva Jens Spahn, uviedla agentúra DPA.

Medzi ohrozené skupiny patria podľa nemeckej vlády ľudia starší ako 60 rokov a pacienti s niektorými chronickými ochoreniami.

Každý z nich si bude môcť prostredníctvom poukážok v najbližších dňoch vyzdvihnúť v lekárni 12 respirátorov typu FFP2.

V reakcii na šírenie nákazlivejších kmeňov koronavírusu sa spolková kancelárka Angela Merkelová rozhodla zvolať na utorok ďalšie kolo rokovaní s premiérmi 16 spolkových krajín. Rokovať sa má aj o predĺžení lockdownu na február.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sú v Nemecku zatvorené školy a niektoré podniky, ktorých prevádzka nie je podľa vlády nevyhnutná. Občania majú zákaz stretávať s viac ako jednou osobou mimo vlastnej domácnosti.

Nie je zatiaľ jasné, či vláda plánuje tieto opatrenia sprísniť. Údajne však zvažuje nočné zákazy vychádzania a povinné nosenie respirátorov typu FFP2 v obchodoch a hromadnej doprave. Povinné nosenie respirátorov v obchodoch a hromadnej doprave už zaviedlo Bavorsko.

Inštitút Roberta Kocha potvrdil, že v Nemecku sa doteraz vyskytlo 2,04 milióna prípadov nákazy koronavírusom, pričom viac ako 47-tisíc osôb nákaze podľahlo.

Počet potvrdených denných prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku klesol v pondelok prvýkrát za tri týždne pod 10-tisíc.

Od nedele pribudlo podľa údajov ministerstva zdravotníctva ďalších 8 825 prípadov infekcie, takže celkovo ich v Taliansku od začiatku pandémie zaznamenali takmer 2,4 milióna.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší denný počet infikovaných hlásila Sicília.

Taliansko zaznamenalo druhý deň po sebe 377 úmrtí na ochorenie COVID-19. Celkovo je v krajine známych úmrtí 82 554, čo je druhý najvyšší počet v Európe.

Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine," povedal pre televíznu sieť HLN popredný belgický virológ Marc Van Ranst.

Počet prípadov nákazy koronavírusom v meste Houthulst na severozápade Belgicka za posledné dva týždne stúpol na najvyššiu úroveň v krajine, a to 1 207 infekcií na 100-tisíc obyvateľov po tom, ako sa v domove dôchodcov infikovalo viac ako 100 ľudí. Testy ukázali, že sa nakazili novým variantom vírusu.

V Antverpách nahlásili cez víkend prípady nákazy dve školy a v pondelok ich zatvorili na dva týždne, pretože sa v nich objavil nový variant koronavírusu. Úrady uviedli, že študenti, učitelia a ich rodiny musia zostať desať dní v karanténe.

SkryťVypnúť reklamu

Belgicko je pandémiou koronavírusu postihnuté osobitne tvrdo, pričom v krajine sa v súvislosti ochorením COVID-19 doteraz potvrdilo 20 435 úmrtí.

Počet nových nakazených koronavírusom v Španielsku dosiahol nový rekord 84 287 za jeden víkend, na ochorenie COVID-19 zomrelo ďalších 455 ľudí.

V pondelok večer o tom informovalo španielske ministerstvo zdravotníctva.

Za predchádzajúci víkend hlásili v krajine 61 422 nových prípadov nákazy a 401 úmrtí, uviedla tlačová agentúra DPA.

Počet nových infekcií na 100 000 obyvateľov za sedem dní - takzvaná sedemdňová incidencia - stúpol na takmer 380. Pre porovnanie, v Nemecku bol v pondelok tento údaj 134.

Keďže tieto počty v Španielsku stúpajú už celé týždne, jednotlivé regióny sprísnili opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz nočného vychádzania od 22.00 h zaviedli v tých oblastiach, kde ešte neplatil, a dokonca sa vedú diskusie o zákaze nočného vychádzania od 20.00 h.

V krajine platia rôzne nariadenia, keďže každý región sa môže rozhodnúť sám podľa stanoveného systému.

V niektorých regiónoch, napríklad na ostrove dovolenkárov Malorka, sú stretnutia ľudí, ktorí nežijú v tej istej domácnosti, úplne zakázané - v ďalších sú obmedzené na štyri osoby.

Kastília uzavrela všetky obce, čo znamená, že ľudia môžu ísť von iba z nevyhnutých dôvodov, ako je cesta do práce alebo k lekárovi, napísal denník El País.

Španielsko so 47 miliónmi obyvateľov zaznamenalo od začiatku pandémie celkovo 2,33 milióna infekcií a 53 769 úmrtí súvisiacich s koronavírusom.

Koronavírus v Ázii

V Číne pribudlo v nedeľu, šiesty deň po sebe, viac ako 100 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Uviedla to v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje Národného zdravotného výboru.

SkryťVypnúť reklamu

Za 17. januára bolo hlásených celkovo 109 nových prípadov, čo je rovnaký počet ako predchádzajúci deň. Z 93 lokálnych infekcií sa 54 vyskytlo v provincii Che-pej, ktorá obklopuje čínske hlavné mesto Peking. Rekordných 30 nových prípadov zaznamenali v provincii Ťi-lin, ktorá by tak mohla byť ďalším lokálnym ohniskom.

Počet nových asymptomatických prípadov, ktoré sa v Číne neklasifikujú ako potvrdené prípady, klesol zo sobotňajších 119 na 115.

Celkový počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v pevninskej Číne je 88 336, počet obetí zostal nezmenený (4635). Tieto údaje nezahŕňajú prípady z Macaa a Hongkongu, ktoré hlásia nové prípady nezávisle.

Hoci súčasné denné prírastky nakazených sú len zlomkom toho, čo Čína zažila na vrchole epidémie začiatkom roku 2020, úrady uvalili karanténu na viac ako 28 miliónov ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad ľudia vracajúci sa zo zahraničia do Pekingu, ktorý hlásil dve nové lokálne infekcie, budú musieť byť celkovo 28 dní pod lekárskym dozorom.

Mesto Kung-ču-ling v provincii Ťi-lin zatvorilo všetky obchody okrem tých, ktoré ponúkajú tovar každodennej spotreby. Von môže ísť len ten, kto má termín testu na ochorenie COVID-19. Nákazu do Ťi-linu pravdepodobne zavliekol predavač, ktorý navštívil susednú provinciu Chej-lung-ťiang, kde sa vyskytlo lokálne ohnisko nákazy.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 2. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 3. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 8. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 1. Na Slovensku je až 40 % domov bez adekvátneho poistenia
 2. Ako poistiť auto rýchlo a za tú najlepšiu cenu?
 3. Hotel Satelit sa mení na bytový komplex Camelia Residence
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 6. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 7. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 8. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 644
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 13 163
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 998
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 277
 5. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 979
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 701
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 077
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V kresle premiéra vydržal takmer tri roky.


40m

Niektorí vravia, že peniaze nepotrebovali.


a 1 ďalší 30. jún

Nervozita okolo menštruačných appiek ukazuje na čoraz toxickejší vzťah demokracie a technológií.


21 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

V kresle premiéra vydržal takmer tri roky.


38m
Beh s býkmi v uliciach Pamplony.

Ošetrenie potrebovalo päť osôb.


TASR 1 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 13 h
Miesto vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorá zomrela 16. októbra 2017 pri výbuchu svojho auta.

Muž čoskoro plánuje uviesť aj mená ďalších zapojených do plánovania vraždy.


TASR 15 h
SkryťZatvoriť reklamu