SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Koronavírus vo svete: Celkový počet obetí už presiahol dva milióny

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Európe prekročil hranicu 30 miliónov, informovala v piatok tlačová agentúra AFP.

Pri vlastnom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov zdravotníckych údajov v jednotlivých krajinách, platných k 09.00 h SEČ.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé prípady infekcie hlásili na kontinente začiatkom vlaňajška. Región Európy s 52 krajinami je najviac postihnutým na svete, pokiaľ ide o počty infikovaných.

Nasledujú ho Spojené štáty a Kanada s 23,99 milióna prípadov, Latinská Amerika a Karibik s 16,99 milióna prípadov a Ázia, kde zaznamenali 14,49 milióna prípadov.

Európa sa 17. decembra 2020 stala prvým regiónom na svete, kde počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom prekonal polmiliónovú hranicu.

Celkovo krajiny sveta zaznamenali od začiatku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 vyše 93 miliónov prípadov nákazy a dva milióny súvisiacich úmrtí.

Nákazu novým druhom koronavírusu za uplynulých 24 hodín potvrdili v Maďarsku 1513 osobám. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 111 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Počet infikovaných od vypuknutia pandémie tak stúpol na 349 149 a počet úmrtí na 11 177. Priebežne stúpa aj počet tých, čo sa z ochorenia zotavili - v súčasnosti je ich 225 021.

Aktuálne je koronavírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku nakazených 112 951. V nemocniciach ošetrujú 4600 pacientov s covidom; na umelej pľúcnej ventilácii je napojených 337 chorých.

Do štvrtka zaočkovali vakcínami proti koronavírusu 105 728 zdravotníkov, obyvateľov a zamestnancov domovov dôchodcov.

Policajti od 21. septembra 2020, keď nadobudlo účinnosť vládne nariadenie o povinnom nosení rúšok, zasiahli voči 19 695 osobám, ktoré toto protiepidemické opatrenie porušili.

Porušenie zákazu zhromažďovania, nariadený vlani 4. novembra, riešili policajti v Maďarsku vo štvrtok 455-krát.

SkryťVypnúť reklamu

Hliadky sledovali aj dodržiavanie obmedzení vychádzania zavedených 11. novembra, v tejto veci zasiahli odvtedy celkom v 25.346 prípadoch.

V Nemecku sa novým koronavírusom od začiatku pandémie nakazili už viac ako dva milióny ľudí. Informoval o tom v piatok ráno Inštitút Roberta Kocha, píše agentúra DPA.

Za uplynulých 24 hodín hlásili v Nemecku 22 368 novonakazených, čím sa ich celkový počet zvýšil na 2 004 011. Pribudlo i 1113 ďalších obetí ochorenia COVID-19; ich celkový počet dosiahol 45 492.

Najvyšší denný prírastok obetí (1244) oznámili vo štvrtok. Od vypuknutia pandémie sa podľa odhadov RKI uzdravilo 1 641 200 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet nových prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov hlásených zdravotníckym úradom počas siedmich dní (sedemdňová incidencia) bol v piatok ráno na hodnote 146,1. Dosiaľ najvyššiu úroveň 197,6 tento ukazovateľ zaznamenal 22. decembra.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová žiada rýchlejšie sprísnenie opatrení proti novému koronavírusu a s premiérmi spolkových krajín chce preto rokovať skôr než 25. januára, ako to bolo pôvodne plánované.

Mali by sa stretnúť už budúci týždeň, ako uviedli účastníci zasadnutia prezídia kresťanských demokratov. Merkelovú znepokojuje najmä omnoho rýchlejšie sa šíriaca mutácia vírusu, ktorá sa objavila najprv v Británii.

Belgicko sprísňuje svoje pravidlá pre cestujúcich prichádzajúcich do krajiny vlakom alebo autobusom v snahe obmedziť šírenie nákazlivejšieho variantu koronavírusu, ktorý bol prvýkrát zistený v Británii.

Virológ Marc Van Ranst, ktorý funguje ako medzirezortný poradca federálnej vlády pre pandémiu ochorenia COVID-19 v rozhovore pre flámsku rozhlasovú a televíznu stanicu VRT upozornil, že by sa malo zakázať nepodstatné cestovanie práve kvôli tomu, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu infekčnejších variantov koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho slová našli odozvu vo vládnom kabinete, lebo federálne ministerstvo vnútra v piatok oznámilo, že na cestujúcich prichádzajúcich z krajiny mimo Európskej únie alebo z krajín schengenského priestoru s vysokou mierou kontaminácie sa budú musieť vzťahovať rovnaké pravidlá ako pre cestujúcich prichádzajúcich loďou alebo lietadlom. Ministerstvo spresnilo, že ide o preventívne opatrenia.

Van Ranst pripomenul, že v Belgicku bolo zatiaľ zaregistrovaných asi 100 prípadov ľudí infikovaných novými variantmi koronavírusu. Reálny stav nákazy britskou mutáciou koronavírusu bude zrejme stonásobne vyšší.

"Zákaz nepodstatného cestovania je najlepší nápad. Iné varianty vírusu sú už tu, cestujúci ich priniesli mnoho, čo vytvára ďalší dôraz na zdravotnícky systém," opísal situáciu Vaň Rast.

SkryťVypnúť reklamu

Na vážnosť situácie vo štvrtok pred poslancami parlamentu upozornil aj federálny minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke, ktorý priznal, že v dôsledku šírenia nových variantov koronavírusu Belgicko čelí "novému nebezpečenstvu".

Ministerka vnútra Annelies Verlindenová však už začiatkom tohto týždňa naznačila, že zatvorenie štátnych hraníc nebude také ľahké, ako sa zdá, lebo sú dohody na úrovni EÚ a Belgicko sa zaviazalo, že neprijme jednostranne takéto kroky.

Od vypuknutia pandémie v Belgicku zomrelo už viac ako 20 000 ľudí na príčiny spojené s ochorením COVID-19.

Koronavírus v Amerike

Nemocnice v brazílskom meste Manaus dosiahli bod zlomu pri liečení covidových pacientov - kyslíka je nedostatok a personál je zúfalý, uviedla na svojej webovej stránke stanica BBC.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné mesto štátu Amazonas zaznamenalo nárast počtu úmrtí a infekcií. Zdravotníci, ktorých citovali miestne médiá, varovali, že mnohí pacient by mohli pre nedostatok zásob a pomoci zomrieť.

Brazília už zaznamenala viac než 205.000 úmrtí, čo je po USA druhý najvyšší počet. V krajine sa navyše objavil nový variant koronavírusu.

Štát Amazonas utrpel ťažké straty už v prvej vlne pandémie, je však zároveň výrazne zasiahnutý nárastom počtu nových infekcií. K nemocniciam minulý týždeň pristavili mraziace boxy, aby pomohli uchovávať telá po tom, čo úrady vyhlásili stav núdze.

Jessem Orellana z vedeckovýskumného inštitútu Fiocruz-Amazonia sa pre agentúru AFP vyjadril, že niektorým nemocniciam v Manause "došiel kyslík".

Vedec pre brazílske médiá povedal, že má z prvej línie informácie o "dramatických" scénach, keď sa zúfalý personál snaží udržať pacientov nažive prostredníctvom manuálnej ventilácie. Štát potrebuje trojnásobné množstvo kyslíka, ako dokáže vyrobiť a prosí o pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Guvernér Wilson Lima povedal, že štát sa nachádza v "najkritickejšom" momente pandémie, od piatka sa v snahe zastaviť šírenia nákazy zavádza zákaz nočného vychádzania.

Brazílsky viceprezident zdieľal na Twitteri snímky vzdušných síl, ktoré do mesta prepravujú zásoby, niektorí pacienti by mali byť prevezení do iných štátov pre nedostatok jednotiek intenzívnej starostlivosti.

Felipe Naveca, zástupca riaditeľa v štátnej Nadácii Oswalda Cruza povedal pre korešpondenta BBC, že nový variant sa vyvinul oddelene od variantov v Spojenom kráľovstve a Južnej Afrike, ale vykazuje niektoré spoločné črty.

"Niektoré z týchto mutácií majú spojitosť so zvýšeným prenosom, čo vyvoláva obavy."

Podľa neho zatiaľ nemajú žiadne údaje, ktoré by potvrdzovali, že existujúce vakcíny by proti novému variantu mali byť menej efektívne.

SkryťVypnúť reklamu

Paraguajské ministerstvo zdravotníctva zaregistrovalo ruskú vakcínu proti koronavírusu známu pod označením Sputnik V.

"Registrácia (v Paraguaji) bola vykonaná v rámci zrýchleného procesu bez ďalšieho klinického testovania na území tohto štátu," uviedol Ruský fond priamych investícií (RDIF), ktorý citovala agentúra TASS.

RDIF vývoj vakcíny Sputnik V spolufinancuje a predáva ju do zahraničia. Ruská očkovacia látka bola už predtým zaregistrovaná v Argentíne, Bolívii, Srbsku, Alžírsku, Palestíne a vo Venezuele.

O ruskú vakcínu prejavujú záujem aj mnohé africké krajiny. Jej účinnosť je podľa ruských úradov vyše 90 percentná.

Rusko bolo v auguste prvou krajinou, ktorá ohlásila registráciu očkovacej látky nazvanej po sovietskej družici Sputnik V; spravilo tak však ešte pred ukončením klinických testov. Západní a niektorí ruskí odborníci spochybnili túto narýchlo pripravenú vakcínu, pričom kritici ju označujú za nástroj na posilnenie geopolitického vplyvu Ruska, píše AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Ázii

V čínskych nemocniciach liečia už viac ako tisíc pacientov s ochorením COVID-19, keďže na severe krajiny pokračuje rýchle pribúdanie nových prípadov nákazy.

Čínska štátna zdravotnícka komisia v piatok informovala, že s infekciou koronavírusom je hospitalizovaných 1 001 pacientov, pričom 26 z nich je vo vážnom stave.

Komisia uviedla, že za uplynulých 24 hodín bolo v krajine celkovo zistených 144 nových infekcií. V provincii Che-pej neďaleko Pekingu pribudlo 90 nových prípadov a v provincii Chej-lung-ťiang odhalili 43 infekcií.

Provincia Che-pej začala budovať nové karanténne centrum pri svojom hlavnom meste Š'-ťia-čuang pre prípad, že by bolo potrebné.

V mestách Š'-ťia-čuang, Sing-tchaj a Lang-fang fakticky platí lockdown a viac ako 20 miliónov ľudí musí zostávať vo svojich domovoch.

SkryťVypnúť reklamu

Nárast počtu nových infekcií koronavírusu je v Izraeli stále vysoký, v priebehu 24 hodín bolo zaznamenaných ďalších 9172 prípadov, uviedla v piatok agentúra DPA s odvolaním sa údaje ministerstva zdravotníctva.

Je to už štvrtý deň za sebou, čo počty nakazených presiahli hranicu 9000 - zatiaľ sa tak stalo päťkrát. Rekord v počte nových infekcií 9710 bol zaznamenaný v pondelok.

Na porovnanie - v Nemecku, ktorého počet obyvateľov je v porovnaní s Izraelom deväťnásobný, bolo za posledných 24 hodín zaznamenaných 22.368 nových prípadov.

Izrael sa nachádza uprostred tretej vlny koronavírusovej infekcie. Už týždeň je v platnosti dvojtýždňový lockdown s takými opatreniami, ako je obmedzenie slobody a pohybu.

Ľudia sa môžu zo svojich domovov vzdialiť len jeden kilometer. Koordinátor izraelskej vlády pre pandémiu Nachman Aš už oznámil predĺženie lockdownu o ďalší týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci očakávajú, že výsledky vakcinačnej kampane, ktorá sa začala takmer pred mesiacom, sa čoskoro prejavia. Zatiaľ dostalo prvú dávku vakcíny o niečo viac ako dva milióny obyvateľov.

Mapa cestovných obmedzení

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 2. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 6. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 7. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 621
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 507
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 694
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 3 723
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 362
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 170
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 827
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 709
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý predseda oz Pospolitosť Marian Kotleba počas zhromaždenie pred budovou Prezidentského paláca na Hodžovom námestí, ktoré organizovala Iniciatíva za slobodu slova za účasti členov a prívržencov oz Pospolitosť. Bratislava, 17. november 2007.

Na slabú hrozbu ukázal už Najvyšší súd.


5 h
Nataša Holinová

Rečičky o vymäknutí kotlebovcov sú len výhovorka.


12 h
Hokejisti Česka sa tešia z gólu v zápase so Slovenskom na MS hráčov do 20 rokov.

Najlepším hráčom zápasu sa stal brankár Šimon Latkóczy.


Nikola Baďová 2 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Neprehliadnite tiež

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 1 h
Martin Venhart.

Rozhovor s Martinom Venhartom.


6 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Súhrn správ z vojny na Ukrajine.


7 h
Vakcína Moderna.

Dávky, ktoré boli pôvodne naplánované na dodanie v lete, budú teraz dodané v septembri.


SITA 9 h
SkryťZatvoriť reklamu