BRUSEL. Poslanci Európskeho parlamentu z výborov pre zahraničné veci a medzinárodný obchod označili vo štvrtok za dobrú tzv. vianočnú dohodu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o vystúpení z EÚ.
Zároveň však žiadajú riadnu parlamentnú kontrolnú právomoc a dôkladný prístup ku všetkým informáciám.
Členovia oboch výborov uskutočnili vo štvrtok doobeda prvé spoločné zasadnutie zamerané na spoluprácu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom po brexite.
Išlo o proces parlamentnej kontroly dohody, ktorú Brusel a Londýn dosiahli "na poslednú chvíľu" 24. decembra minulého roku.
Lepšie ako bez dohody, ale slabé
Poslanci privítali dohodu o budúcom partnerstve ako dobré riešenie, aj keď len "slabé".
Viacerí z nich upozornili, že stav bez dohody, čiže zavedenie kvót a ciel, by znamenal katastrofu pre občanov a spoločnosti na oboch stranách Lamanšského prielivu.
Zároveň zdôraznili, že parlamentná kontrola tejto dohody musí ísť nad rámec obyčajnej ratifikácie, pričom zákonodarcovia trvajú na dôkladnom prístupe k informáciám a chcú vidieť jasnú úlohu Európskeho parlamentu pri vykonávaní a monitorovaní plnenia pobrexitovej dohody.
Erazmus, bezpečnosť ekológia
Podľa ich vyjadrenia je poľutovaniahodné, že do rokovaní o budúcom partnerstve nebolo zahrnutých viacero aspektov, napríklad výmenný študentský program Erazmus, zahraničná politika či spolupráca v oblasti bezpečnosti a obrany.

Niektorí europoslanci vyjadrili obavy týkajúce sa budúcnosti environmentálnych štandardov, pretože nový systém obchodovania s emisiami v Británii bol zavedený až po 1. januári a nie je jasné, či sa dá prepojiť s tým európskym.
"Ľutujem, že sa Spojené kráľovstvo rozhodlo nezúčastniť sa na programe Erazmus. To ohrozuje budúcnosť 170 000 Európanov študujúcich v Británii a 100 000 britských študentov v EÚ. Tiež ma mrzí, že nie sú pokryté budúce zemepisné označenia, čo je v rozpore s politickou deklaráciou," uviedol luxemburský europoslanec Christophe Hansen, spravodajca Výboru Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod pre túto záležitosť.
Neuzavretá problematika finančných služieb
Dodal, že Európsky parlament by si prial, aby bol sektor služieb v dohode zastúpený "o niečo širšie" a pripomenul, že o regulačnej spolupráci v oblasti finančných služieb sa bude rokovať až do marca.
Oba výbory budú v najbližších dňoch hlasovať o návrhu či súhlasiť s pobrexitovou dohodou medzi EÚ a Britániou, aby umožnili hlasovanie všetkým poslancom na plenárnom zasadnutí europarlamentu ešte pred ukončením predbežného uplatňovania tejto dohody.
Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Britániou sa predbežne uplatňuje od 1. januára 2021. Na to, aby mohla nadobudnúť trvalú platnosť, je potrebný súhlas Európskeho parlamentu. Najbližšie plenárne zasadnutie EP sa uskutoční na budúci týždeň v Bruseli - v dňoch 18. až 21. januára.