BRATISLAVA. Nedávne boje o Náhorný Karabach pripravili o život najmenej 146 civilistov vrátane detí a seniorov.
Vyplýva to z novej správy ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI), ktorá vychádza z terénneho výskumu na oboch stranách konfliktu a uvádza podrobnosti o 18 útokoch.

V tlačovej správe o tom informovala Olívia Strelková z Amnesty International Slovensko.
Arménske a azerbajdžanské ozbrojené sily počas konfliktu používali v obývaných oblastiach kazetovú a výbušnú muníciu, známu svojou nepresnosťou a veľkoplošnými ničivými následkami, uvádza AI.
Neprimeranú muníciu používali často aj na miestach vzdialených od frontovej línie.
Okrem veľkého počtu mŕtvych z radov civilistov si ich útoky vyžiadali aj stovky zranených, zničené obytné domy aj kľúčovú infraštruktúru.
Tímy AI navštívili po konflikte desiatky miest v Azerbajdžane a Arménsku, zozbierali informácie od 79 preživších, svedkov a príbuzných obetí, ale aj miestnych zastupiteľských úradov, vojenských orgánov či zamestnancov a zamestnankýň mimovládnych organizácií a médií.
Organizácia tiež analyzovala úlomky použitej munície, preskúmala videozáznamy, fotografický materiál a satelitné snímky vyhotovené počas konfliktu.
"Arménske a azerbajdžanské orgány musia okamžite začať nezávislé vyšetrovanie svojich vojenských síl vo veci bezohľadného, rozsiahleho a nedbalého bombardovania v husto obývaných oblastiach.
Teraz, keď lídri oboch strán začínajú pripravovať bezpečnostné opatrenia, je zásadné bezodkladne vyvodiť za tieto zločiny zodpovednosť a odškodniť ich obete," upozornil riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.
Boje o sporný región trvali 44 dní, od konca septembra do začiatku novembra 2020. Ukončila ich dohoda o prímerí sprostredkovaná Ruskom z 10. novembra.