WASHINGTON, BRATISLAVA. Týždeň po násilnom vniknutí Trumpových podporovateľov do budovy Kapitolu čelí americký prezident ako prvý prezident v histórii už druhýkrát počas jedného funkčného obdobia ústavnej obžalobe, takzvanému impeachmentu.

Jeho stíhanie schválila v stredu väčšina v americkej Snemovni reprezentantov, súdne vyšetrovanie sa tak presúva opäť do Senátu.
"Musí odísť, je jasným a prítomným nebezpečenstvom pre národ," povedala šéfka demokratickej väčšiny v Snemovni Nancy Pelosiová.
Trumpa obžalovali za "podnecovanie vzbury".
Potenciálne zbavenie Trumpa funkcie však musia po vyšetrovaní potvrdiť dve tretiny senátorov. K rozhodnutiu navyše zrejme dôjde až po tom, čo Trump vo funkcii 20. januára skončí.
Násilnosti v Kapitole
Trumpa Demokratická strana obviňuje z toho, že je zodpovedný za násilnosti, ktoré nastali počas protestov na jeho podporu. Trump svojim podporovateľom vo Washingtone povedal, aby pochodovali smerom na Kapitol na protest proti voľbám. Tie dosluhujúci prezident považuje za zmanipulované, súdy to však odmietajú.

K demokratickým poslancom sa pridalo až desať republikánov, ktorí impeachment podporili. Ide o najvyššie číslo straníkov, ktorí hlasovali za obžalobu prezidenta z vlastnej strany.
Kľúčové však bude až rozhodnutie Senátu. Ten by mal najskôr začať súdny proces proti končiacemu prezidentovi.
Republikánsky líder v Senáte Mitch McConnell však už avizoval, že neexistuje reálna šanca, že by v druhej komore Kongresu prebehol "spravodlivý a vážny" proces na základe impeachmentu ešte pred odchodom Trumpa z funkcie. Ak totiž McConnell neschváli konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu, jeho členovia sa nezídu skôr ako 19. januára, teda len deň predtým, ako by mal prezident odísť z úradu a kedy na jeho miesto nastúpi Joe Biden.
"Vzhľadom na pravidlá, postupy a precedensy v Senáte, ktoré upravujú proces impeachmentu prezidenta, jednoducho neexistuje šanca, že by mohlo dôjsť k ukončeniu spravodlivého alebo vážneho procesu skôr, ako budúci týždeň zloží prísahu novozvolený prezident," uviedol McConnell vo vyhlásení.
"Ale aj keby sa proces v Senáte začal tento týždeň a postupoval rýchlo, konečný verdikt by padol až po odchode prezidenta Trumpa z funkcie," dodal.
Bez ďalšej kandidatúry
Aj po odchode Trumpa z úradu môže Senát stále rozhodnúť o jeho vine, a to dvojtretinovou väčšinou hlasov. Trump by tak prišiel o doživotnú ochranku, prezidentskú penziu a aj možnosť v budúcnosti kandidovať.
Senát je aktuálne pod tesnou kontrolou republikánov, po 20. januári sa však sily vymenia a obe komory budú kontrolovať demokrati. Demokrati by však potrebovali presvedčiť aspoň sedemnásť republikánov, aby hlasovali za Trumpovu vinu.
Následne by už demokratom stačila len jednoduchá väčšina, aby zabránili Trumpovi v ďalšej kandidatúre.
Niektorí právnici však majú iný názor. Paul Campos, profesor ústavného práva z Coloradskej univerzity pre agentúru Reuters tvrdí, že demokrati môžu o Trumpovej kandidatúre hlasovať aj samostatne a stačí im aj jednoduchá väčšina.
Trump už čelil impeachmentu pred rokom za zneužitie právomocí a obštrukciu voči Kongresu, v Snemovni sa však vtedy proti nemu nepostavil ani jeden jeho straník. Senát obžalobu zrušil, za bol len jeden republikán.
Biden poslal Senátu odkaz, Trump nahral video
Novozvolený americký prezident Joe Biden vyzval Senát, aby sa zameral na priority v rámci svojej agendy, aj keď sa zaoberá ústavnou žalobou (impeachmentom) prezidenta Donalda Trumpa.
Biden vo svojom vyhlásení nezaujal stanovisko k tomu, či by mal Senát uznať Trumpa za vinného po tom, čo Snemovňa reprezentantov schválila podanie ústavnej žaloby.
Biden uviedol, že v súvislosti s koronavírusovou pandémiou, ktorá vážne zasiahla americkú ekonomiku, potrebuje, aby Senát urýchlene potvrdil jeho nominantov, aby nový vládny kabinet mohol začať pracovať po jeho nástupe do funkcie.
"Dúfam, že lídri Senátu nájdu spôsob, ako sa zaoberať ústavnými povinnosťami v oblasti impeachmentu a zároveň aj ďalšími naliehavými záležitosťami tejto krajiny," uviedol Biden.
Dosluhujúci prezident Donald Trump zasa nahral krátke video, v ktorom Američanov vyzval, aby boli "jednotní" a vyhli sa násiliu. O Impeachmente sa však nezmienil.
"Jednoznačne odsudzujem násilie, ktorého sme minulý týždeň boli svedkami... Násilie a vandalizmus u nás nemajú absolútne žiadne miesto, ani v našom hnutí. Davové násilie ide proti všetkému, v čo verím, a proti všetkému, za čím stojí naše hnutie," povedal Trump vo videopríspevku.
"Všetkých Američanov" vyzval, aby sa upokojili a boli jednotní.