WASHINGTON, BRATISLAVA. V Jemene to spôsobí stupňovanie humanitárnej krízy a ohrozí mierové rokovania o ukončení o občianskej vojny.
Čína sa pre rozhodnutie amerického ministra obrany Mika Pompea vyhráža vojenským zásahom.
Kuba sa zas stane len štvrtou krajinou na americkom zozname štátov, ktoré podporujú terorizmus. Vedľa Severnej Kórey, Iránu a Sýrie.
Kým americká aj svetová verejnosť sa viac zameriava na domáce dianie v Spojených štátoch, kde sa chystá ďalšie odvolávanie prezidenta Donalda Trumpa, jeho minister zahraničných vecí v priebehu niekoľkých dní spravil rozhodnutia, ktoré môžu skomplikovať prvé mesiace v úrade nového prezidenta Joea Bidena a vystupňovať dlhotrvajúce konflikty. Biden moc preberie budúcu stredu.
Kto ponesie riziko Jemenu?

Pompeo cez víkend rozhodol, že šiitských jemenských povstalcov húsíovcov bude americká vláda považovať za teroristickú organizáciu, čo môže skomplikovať dodávky humanitárnej pomoci pre milióny ľudí, ktorí uviazli na územiach pod kontrolou povstalcov.
"Krajinu už teraz zasahuje extrémny hlad, cholera a pandémia Covidu-19,“ hovorí pre Foreign Policy Scott Paul z humanitárnej organizácie Oxfam America. "Banky, podnikatelia a darcovia budú teraz ešte menej ochotní znášať riziko pôsobenia v Jemene," povedal a vyzval preto Bidena, aby rozhodnutie hneď po nástupe zvrátil.
Čínu si zas Pompeo rozhneval rozhodnutím, že všetky obmedzenia na kontakty s taiwanskými štátnymi predstaviteľmi prestávajú platiť. Tieto obmedzenia vznikli koncom 70. rokov minulého storočia, keď sa Američania prihlásili k politike jednej Číny s vládou v Pekingu.
Američania odvtedy o Taiwane nehovoria ako o štáte, nemajú s ním oficiálne diplomatické styky, s taiwanskými predstaviteľmi sa nestretávajú najvyšší diplomatickí zástupcovia. Paradoxne, Američania nikdy nestiahli svoj záväzok ochraňovať ostrov, ktorý komunistická Čína považuje za svoju provinciu.