WASHINGTON, BRATISLAVA. Vo svojej snahe odhaliť ľudí, ktorí sa pokúsili zabiť kritika Kremľa Alexeja Navaľného, strávil Christo Grozev týždne tým, že sa prehrabával až šokujúco podrobnými databázami s osobnými údajmi Rusov na internete. Vrátane informácií o pasažieroch viac ako šiestich miliónov letov.
No predtým, ako sa mu podarilo odhaliť, kto sa Navaľného pokúsil zabiť, čo sa hneď stalo hlavnou správou svetových médií, narazilo jeho vyšetrovanie na prekážku. Z verejne dostupných zdrojov sa dozvie len obmedzené množstvo informácií.
A tak otvoril peňaženku, aby zaplatil za niektoré kľúčové dôkazy: letové záznamy a metadáta o mobiloch, ktoré prezradili mužov, ktorí boli v blízkosti Navaľného v čase, keď stratil vedomie.
Nie je tradičný novinár
V mnohých redakciách v západnom svete by bolo platenie zdrojom za informácie tabu, ale Grozev nie je tradičný novinárm. Je manažérom viedenskej rozhlasovej stanice, ktorá vysiela v bulharčine. Popri tom blogoval a pred piatimi rokmi sa pridal ku globálnym pátračom známym ako Bellingcat.
Investigatívna spolupráca - ktorá sa spolieha na platených zamestnancov aj dobrovoľníkov prehľadávajúcich otvorené digitálne zdroje dostupné každému - bola v posledných rokoch za viacerými veľkými odhaleniami.

Spojili haváriu malajzijského lietadla na Ukrajine s ruským raketovým systémom, odhalili ruských agentov, ktorí v Anglicku otrávili dvojitého agenta Sergeja Skripaľa, opísali tiež rasový motív strelca z mešity v novozélandskom Christchurchi.
Minulý týždeň sa Bellingcat pridal k pátraniu po priaznivcoch amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorí v stredu napadli sídlo Kongresu. Vyzvali dobrovoľníkov, aby pomáhali zachovať stovky videí a fotografií, ktoré z incidentu kolovali online, ak by sa ich niekto pokúsil preventívne zmazať.
To má pomôcť pri identifikácii podozrivých. "Prinajmenšom sa pokúšame o zachovanie zdrojov, aby sa dali v budúcnosti analyzovať," hovorí Aric Toler, ktorý vedie školenia a výskum Bellingcatu.