VIEDEŇ. Kvôli silnému poklesu frekvencií v elektrickej prenosovej sústave hrozil v piatok Európe masívny výpadok dodávok elektriny, takzvaný blackout. S odvolaním sa na dodávateľa energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentúra APA.
Na to, aby sa situácia podarila stabilizovať, museli rakúske elektrárne dodať okamžite viac energie. Situáciu Rakúsku pomohlo zvládnuť dodanie elektriny z jadrových a uhoľných elektrární z okolitých krajín.
"Rovnako ako hasiči, tak aj elektrárne musia byť 24 hodín denne v pohotovosti a pomáhajú, keď v našej sieti horí," povedal riaditeľ spoločnosti Wien Energie Michael Strebl. Jeho firma je najväčším dodávateľom elektrickej energie v Rakúsku.
Podobné zásahy, aké sa udiali v piatok, sú podľa Strebla dlhodobo neudržateľné. Problém podľa neho spôsobil rozvoj obnoviteľnej energie, s ktorým súvisí kolísanie vo výrobe elektriny v závislosti od slnečného svitu či vetra.

"Počet núdzových zásahov dramaticky narastá. Kým pred niekoľkými rokmi musela Wien Energie kvôli stabilizácii krátkodobo zvýšiť dodávku energie len asi 15-krát, v posledných rokoch sa to muselo stať až 240-krát," dodáva.
Pre stabilizáciu sú podľa neho zásadné elektrárne na zemný plyn.
Rakúsky dodávateľ tiež uviedol, že blackoutu sa podarilo v piatok vyhnúť len tesne. So stabilizáciou pomohla elektráreň v obci Theiss. Podľa hovorcu EVN Stefana Zacha by sami situáciu nezvládli. "Rakúsko sa v energickej bezpečnosti stále viac spolieha na jadrové a uhoľné elektrárne v susedných krajinách."
EVN preto vládu vyzýva, aby podporila výstavbu nových plynových elektrární, ktoré budú schopné dodať energiu na stabilizáciu. Solárne, veterné či vodné elektrárne nie sú schopné elektrickú energiu dodať dostatočne rýchlo. "Aj keď, samozrejme, budúcnosť patrí prírodnej energii."
Rakúsko od referenda v roku 1978 nevyrába elektrickú energiu z jadra. Na odmietaní jadrovej energie panuje zhoda naprieč politickým spektrom.
Krajina dlhodobo kritizuje výstavbu a rozvoj jadrových elektrární v susedných krajinách. Okrem českých elektrární Temelín a Dukovany sú pre Rakúšanov tŕňom v oku aj slovenské Mochovce, maďarský Paks a slovinské Krško.
Loading
...