PRAHA. Za posledné dva mesiace vzrástol počet kyberútokov na zdravotníctvo o 45 percent. Rebríčku vedie stredná Európa, kde nárast dosiahol 145 percent.
Útoky momentálne smerujú najčastejšie na zdravotníctvo, v ostatných sektoroch zaznamenali 22-percentný nárast útokov. Bezpečnostná firma hovorí, že pri ransomwarových útokoch ide najmä o program Ryuk či Sodinokibi.
Nemocnice sa stali atraktívnym cieľom pre útoky, najmä v súvislosti s vakcinačnými programami si nemôžu dovoliť výpadok a tak je pravdepodobnejšie, že splnia prípadné požiadavky na výkupné.
Okrem randomwarových útokov, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu, prebiehajú aj DDoS útoky či snahy o získanie vzdialeného prístupu.
Najväčší nárast kyberútokov eviduje Kanda, kde počet vzrástol o 250 percent. Za ňou nasleduje Nemecko, s nárastom 220 percent a Španielsko so 100-percentným nárastom.
"Počet kybernetických útokov sa vymkol spod kontroly," hovorí bezpečnostný expert Check Pointu Pavel Krejčí. Dodáva, že snahy o použitie randsomwaru Ryuk ukazujú snahu o cielenejšie útoky namiesto doterajších spamových kampaní.
Zdravotníctvo, podľa riaditeľa IDC-softwarehouse Karla Diviša dlhodobo nemá dobre zabezpečené svoje technológie a tým, že spracúva množstvo citlivých údajov, sa stáva lákavým terčom pre hackerov.
"Považujem ale za skutočný hyenizmus, že hackeri v dobe, kedy zdravotníctvo čelí obrovskému náporu na nemocnice a personál je vyčerpaní, cielene útočí na nemocnice. Aj v najhorších vojnových konfliktoch sa rešpektuje pravidlo, že na nemocnice sa neútočí," dodáva.
Experti odporúčajú nemocniciam zamerať sa na odhalovanie trojských koní, pretože vydieračské útoky väčšinou nezačínajú priamo. Ryuk a jemu podobné programy využívajú v počiatočnej fáze práve trojské kone. Počítač je ním infikovaní počas niekoľkých dní či týždňov pred ranomwarovým útokom.
Ďalej upozorňujú, že k útokom dochádza najmä počas víkendov a sviatkov, kedy na pracovisku nie je prítomná technická podpora.
Rastie aj počet stránok ponúkajúcich lacnú vakcínu proti koronavírusu alebo širokú ponuku "zázračných liekov". Inzerát na liek, ktorý by mal predĺžiť život o 20 rokov sa objavil na stránke, ktorá zneužíva meno známeho kardiochirurga Jana Pirka.
Vo veci bolo podané trestné oznámenie na polícii Českej republiky, oboznámená bola aj Česká obchodná inšpekcia.