SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Koronavírus vo svete: Británia zaočkovala už dva milióny ľudí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 vo svete presiahol v nedeľu 90 miliónov. Došlo k tomu v čase, keď sa ďalšie krajiny pripravujú na väčšie šírenie nákazlivejších variantov vírusu spôsobujúceho chorobu Covid-19, ktorá si celosvetovo vyžiadala takmer dva milióny úmrtí.

Počet infikovaných vo svete sa zdvojnásobil za približne desať týždňov, vyplýva z nedeľňajších údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. Hranica 45 miliónov nakazených bola prekročená koncom októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší počet zaznamenali Spojené štáty, kde od začiatku pandémie potvrdili vyše 22,2 milióna infikovaných. Je to viac než dvojnásobok počtu potvrdených prípadov v Indii, ktorý je takmer 10,5 milióna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus v Európe

V Českej republike pribudlo v sobotu 8406 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Počet aktívnych prípadov tak vzrástol na viac ako 160-tisíc, informovalo v nedeľu ráno ministerstvo zdravotníctva ČR.

Súvisiaci článok V Česku pribudlo ďalších 8406 nakazených, aktívnych prípadov je viac ako 160-tisíc Čítajte 

Laboratóriá vykonali 20 894 PCR testov, pozitivita tak bola 40,2 percenta.

V krajine pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu už 12. deň platí najvyšší, piaty stupeň pohotovosti. Najvážnejšia situácia je v okresoch na západe, severe a severovýchode Českej republiky: Cheb, Trutnov, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Hradec Králové, Ostrava či Opava.

SkryťVypnúť reklamu

S ochorením Covid-19 je aktuálne v nemocniciach 6741 pacientov, avšak počet hospitalizovaných sa v posledných dňoch mierne znižuje.

Naopak mierne rastie tzv. reprodukčné číslo a tiež priemerný počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov aj v kategórii seniorov.

Od začiatku pandémie už v Česku potvrdili 831 165 prípadov nákazy a 13 115 úmrtí.

Už viac ako 40-tisíc ľudí zomrelo v Nemecku na komplikácie súvisiace s novým koronavírusom. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v nedeľu ráno zverejnil na svojej webovej stránke berlínsky Inštitút Roberta Kocha.

Súvisiaci článok Merkelová prisľúbila zrýchlenie tempa očkovania proti Covidu-19 Čítajte 

Za uplynulých 24 hodín sa potvrdený počet obetí pandémie v Nemecku zvýšil o 465 na celkových 40 343. Za rovnaké obdobie pribudlo 16 946 nakazených, ktorých už v krajine celkovo zaznamenali 1 908 527.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku prebieha rozsiahla očkovacia kampaň, v rámci ktorej vakcínu voči novému koronavírusu dostalo už zhruba pol milióna z 83 miliónov obyvateľov krajiny. Nemecká vláda však čelí silnému tlaku, aby tempo očkovania zrýchlila a aby objednala väčšie množstvo vakcín.

V súčasnosti v krajine denne zaočkujú okolo 40-tisíc ľudí.

V Británii zaočkovali proti koronavírusu už približne dva milióny ľudí. Oznámil to britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Británia odštartovala masové očkovanie svojho obyvateľstva 8. decembra. Stala sa tak prvou západnou krajinou, ktorá spustila rozsiahlu vakcinačnú kampaň proti novému typu koronavírusu.

V priebehu prvých 14 bolo zaočkovaných vyše 520-tisíc prevažne starších ľudí. Preočkovanie druhou dávkou spustili 29. decembra.

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu 9. januára sa nechala zaočkovať aj kráľovná Alžbeta II. (94) a jej manžel princ Philip (99).

"V priebehu uplynulého týždňa sme zaočkovali viac ľudí než počas celého decembra, takže naša kampaň sa zrýchľuje," povedal Hancock pre BBC TV. Momentálne každý deň aplikujú vakcínu zhruba 200-tisíc ľuďom.

Počet zaočkovaných v krajine už podľa neho dosiahol približne dva milióny. Presné údaje budú zverejnené v pondelok a potom sa budú aktualizovať na dennej báze.

Britská vláda chce do polovice februára zaočkovať zhruba 14 miliónov z celkového počtu 66,6 milióna svojich obyvateľov. Vakcínu majú prioritne dostať ľudia nad 70 rokov, osoby trpiace vážnymi ochoreniami a tiež zdravotníci a pracovníci zariadení sociálnych služieb.

Ak sa tento cieľ podarí splniť, a ak zaberú reštriktívne opatrenia, v priebehu jari by sa mohli začať v Spojenom kráľovstve uvoľňovať prísne obmedzenia. V Anglicku uplatňujú v poradí už tretí celoplošný lockdown. Situáciu komplikuje šírenie novej, nákazlivejšej varianty koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

V Británii sa už od začiatku pandémie nakazili viac ako tri milióny ľudí a vyše 80-tisíc zomrelo, čo je piaty najvyšší počet potvrdených úmrtí na svete.

V Belgicku prekročil počet obetí pandémie hranicu 20-tisíc.

Celkovo už v krajine evidujú 20 038 úmrtí súvisiacich s koronavírusom a 662 694 prípadov nákazy.

Viac ako polovicu z uvedeného počtu úmrtí zaznamenali v domovoch dôchodcov, uviedol belgický inštitút verejného zdravotníctva Sciensano.

V Izraeli za tri týždne zaočkovali proti novému koronavírusu už zhruba 20 percent populácie. Oznámil to izraelský minister zdravotníctva Yuli Edelstein, ktorého citovala agentúra DPA.

Izrael má v súčasnosti najvyšší počet preočkovaných na počet obyvateľov na svete. Vláda chce zaočkovať všetkých ľudí vo veku 16 rokov do konca marca. Vláda tvrdí, že si už zaistila dostatok vakcín, aby mohla tento cieľ dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

V krajine sa budú 23. marca konať ďalšie predčasné voľby, v poradí už štvrté parlamentné voľby za necelé dva roky.

V rámci najväčšej vakcinačnej kampane v dejinách Izraela už bolo zaočkovaných 1,817 milióna z celkového počtu 9,2 milióna obyvateľov, ktorí dostali prvú dávku vakcíny Pfizer-BioNTech.

Masové očkovanie sa v krajine začalo 19. decembra. V sobotu večer odštartovalo aj očkovanie druhou dávkou vakcíny: ako prví ho podstúpili premiér Benjamin Netanjahu a minister zdravotníctva Edelstein.

V Izraeli je od 27. decembra v platnosti v poradí už tretí lockdown, ktorý potrvá minimálne do 21. januára. Opatrenia tento týždeň ešte sprísnili.

Izraelské úrady okrem toho informovali, že sa v krajine vyskytli prvé štyri prípady varianty nového koronavírusu, ktorú prvýkrát zaznamenali v Juhoafrickej republike.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii v sobotu večer opäť pokračovali protesty proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Na demonštrácii v Jeruzaleme sa zúčastnili tisíce ľudí, ktorí žiadali premiérovu demisiu pre obžalobu z korupcie a obviňovali ho z nezvládnutia koronakrízy.

Na budúci týždeň mal pokračovať súdny proces s Netanjahuom, avšak odložili ho na neurčito v súvislosti so sprísnením lockdownu. Premiér je obžalovaný z úplatkárstva, podvodu a narušenia dôvery, avšak on sám označuje všetky obvinenia za politicky motivované.

Koronavírus v Ázii

V čínskej provincii Che-pej, ktorá sa nachádza južne od Pekingu, zistili už viac ako 380 prípadov infekcií koronavírusom.

Zdravotnícke úrady provincie uviedli, že v nedeľu ráno bolo potvrdených 40 nových prípadov ochorenia COVID-19, čím ich celkový počet stúpol na 223. Koronavírus sa však zistil aj u ďalších 161 ľudí, ktorí nemajú príznaky ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Čína nezahŕňa asymptomatické prípady nákazy do oficiálneho počtu ochorení na COVID-19.

Šírenie sa koronavírusu v provincii Che-pej vyvolalo obavy preto, že susedí s čínskym hlavným mestom. Cestovanie medzi touto provinciou a Pekingom obmedzili a pracovníci z provincie Che-pej musia pred vstupom do hlavného mesta preukazovať, že sú tam zamestnaní.

Čínska Štátna zdravotnícka komisia v nedeľu informovala, že celkovo bolo v krajine predošlý deň potvrdených 69 prípadov COVID-19, pričom väčšina z nich bola v provincii Che-pej. V rámci prípadov mimo tejto provincie sa ochorenie zistilo u 21 ľudí, ktorí do Číny prišli zo zahraničia.

Koronavírus v Afrike

Seychely, ostrovná krajina ležiaca v Indickom oceáne, začala v nedeľu ako prvá africká krajina očkovať svoju populáciu proti novému koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prvý dostal vakcínu vyvinutú čínskou farmaceutickou spoločnosťou Sinopharm v nemocnici v hlavnom meste Victoria tamojší prezident Wavel Ramkalawan. Priebeh jeho očkovania bol odvysielaný naživo v miestnej televízii. Vakcínu podali následne aj desiatkam ďalších verejných osobností.

Prezident Seychel ľudí vyzval, aby sa tiež nechali zaočkovať a uviedol, že je to presne rovnaké, ako keby mali dostať akúkoľvek inú vakcínu.

V pondelok sa začne s očkovaním zdravotníkov a následne ľudí nad 65 rokov a neskôr príde na rad zvyšok obyvateľstva. Seychely chcú za dva až tri mesiace zaočkovať 70 percent svojej populácie - za deň chcú vakcínu aplikovať 1000 ľuďom.

"Seychely plánujú ako prvá krajina na svete zaočkovať najmenej 70 percent svojho obyvateľstva starších ako 18 rokov," povedal Ramkalawan.

SkryťVypnúť reklamu

Seychelská ministerka zdravotníctva Peggy Vidotová vo štvrtok uviedla, že krajina dostala 50-tisíc dávok vakcíny od Spojených arabských emirátov (SAE). Prezident dodal, že koncom januára sa očakáva i dodávka ďalších 50-tisíc dávok vakcín vyvinutých Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca, ktorú pre Seychely zabezpečí indická vláda.

Seychely, ktoré tvorí 115 prevažne neobývaných ostrovov, majú 98-tisíc obyvateľov. Spočiatku sa im pandémiu koronavírusu darilo zvládať, keď v apríli minulého roku zaviedli na mesiac lockdown a po jeho uplynutí registrovali len 11 prípadov nákazy.

Od decembra sa však počet infikovaných zvýšil a doteraz ich zaznamenali 508, pričom ochoreniu Covid-19 tam podľahla jedna osoba. V sobotu pribudlo 57 novonakazených.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vo svete vyvíja pandémia

Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Vývoj pandémie koronavírusu vo svete

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 2. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 3. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 4. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 552
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 717
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 5 437
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 3 509
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 2 763
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 587
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 580
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu