SME
Utorok, 3. august, 2021 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: USA prvýkrát hlásia viac ako 300-tisíc nových prípadov

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, USA a ďalších krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme.

Koronavírus v Európe

PRAHA. V piatok pribudlo v Česku 13 029 prípadov nákazy koronavírusom. Je to o viac než 4000 menej než v predošlých dňoch, keď sa niekedy potvrdilo aj vyše 17-tisíc prípadov denne, píše webová stránka televízie Nova.

Súvisiaci článok Rizikové skóre v Česku opäť rastie, pribudlo viac ako 13-tisíc prípadov Čítajte 

Rizikové skóre protiepidemického systému PES zodpovedá hodnote 87. Zvýšilo sa tak o ďalší bod a stále zodpovedá 5. stupňu.

Skryť Vypnúť reklamu

Laboratória v piatok vykonali 37 149 testov. Pozitivita vzoriek bola 35 percent, čo je menej ako v predchádzajúce dni, kedy dosahovala aj 50 percent.

Momentálne je s chorobou Covid-19 v nemocnici 7249 pacientov, z toho podľa aktuálnych údajov 1108 vo vážnom stave.

Počet ľudí, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť, po miernom poklese znova rastie.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Poľsku vzrástol od piatku o 10 548 nových prípadov a dosiahol 1 376 389, informovalo poľské ministerstvo zdravotníctva.

Chorobe podľahlo ďalších 438 ľudí, čím sa počet obetí epidémie zvýšil na 31 011, dodala agentúra PAP.

Ministerstvo zdravotníctva tiež informovalo, že s potvrdenou koronavírusovou infekciou je v Poľsku hospitalizovaných 16 543 ľudí. Ďalších 162 523 osôb je v karanténe a 6239 ľudí je pod sanitárno-epidemiologickým dohľadom.

Skryť Vypnúť reklamu

Z nákazy sa doteraz vyliečilo vyše milióna ľudí.

Proti chorobe Covid-19, ktorú koronavírus nového typu spôsobuje, bolo v Poľsku zaočkovaných už takmer 200-tisíc ľudí, informovala v sobotu ráno kancelária predsedu vlády.

S masovým očkovaním v Poľsku sa začalo 27. decembra, pričom medzi prvými zaočkovanými sú zdravotníci.

V Poľsku až do 17. januára platia celoplošné obmedzenia pre mobilitu ľudí a ekonomické aktivity, o ktorých rozhodla vláda v decembri s cieľom zastaviť alebo spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2.

V súlade s vládnymi nariadeniami sú hotely a zjazdovky zavreté, podobne ako aj nákupné centrá, telocvične, fitnes centrá a akvaparky. Otvorené sú obchody s potravinami, kníhkupectvá, predajne tlače a lekárne.

Otvorené zostali aj veľké, samostatne stojace obchody s nábytkom. Reštaurácie majú povolený iba predaj so sebou alebo donášku.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Ukrajine bolo potvrdených 4846 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. O bilancii epidémie za posledných 24 hodín informoval na svojej stránke na sociálnej sieti facebook ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov.

Nákaze koronavírusom nového typu za uplynulý deň podľahlo 80 pacientov, zotavilo sa 7961 ľudí a 2411 chorých bolo hospitalizovaných.

Agentúra Ukrinform informovala, že v piatok bolo v krajine vykonaných 26 494 testov, z toho bolo 18 635 RT-PCR testov. Ďalších 7 859 vzoriek bolo realizovaných testom ELISA.

Na Ukrajine začali od piatku platiť prísnejšie karanténne opatrenia, ktorých cieľom je spomaliť alebo zastaviť šírenie koronavírusu nového typu.

Minister Stepanov v sobotu na brífingu v Kyjeve vysvetlil, že ak by nedošlo k sprísneniu týchto opatrení, o niekoľko týždňov by bolo nutné zaviesť ešte prísnejší lockdown.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister poznamenal, že obdobie prísnejších karanténnych obmedzení, trvajúce do 24. januára, sa kryje s koncom inkubačnej doby u ľudí, ktorí sa mohli nakaziť počas novoročných sviatkov.

Vysvetlil, že počas sviatkov bolo možné sledovať výrazne zvýšenú mobilitu obyvateľstva na území Ukrajiny i do zahraničia, čo spôsobilo, že na celom území stúplo riziko šírenia infekcie.

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva v dôsledku toho očakáva "zvýšenie, v niektorých regiónoch až prudké zvýšenie počtu infikovaných, čo bude - okrem iného - zdrojom infekcie pre ostatných a bude predstavovať epidemické riziko".

Stepanov uviedol, že "teraz je hlavnou úlohou štátu zabrániť ďalšej vlne infikovania sa od tých, ktorí sa už nakazili počas novoročných sviatkov". Spresnil, že počet pacientov s Covid-19 začne na Ukrajine zrejme rásť od tohto týždňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzsko rozšíri v snahe znížiť počet nakazených koronavírusom zákaz nočného vychádzania na osem ďalších departementov. Oznámil to tamojší premiér Jean Castex, ktorý tieto opatrenia nazval "tvrdými a nevyhnutnými".

Francúzsko po novom roku zaviedlo v 15 najviac zasiahnutých departementoch z celkových 101 zákaz nočného vychádzania od 18.00 h, píše agentúra AFP. Obyvatelia zvyšných častí krajiny vrátane metropoly Paríž nesmú vychádzať von od 20.00 h.

Skorší zákaz vychádzania sa bude vzťahovať na departementy na východe krajiny na hraniciach s Nemeckom vrátane Bas-Rhin, kde leží mesto Štrasburg, Haut-Rhin a Côte-d"Or a tiež stredofrancúzsky Cher.

Castex zdôraznil, že tieto pravidlá budú platiť aj v prístavnom meste Marseille v departemente Bouches-du-Rhône, kde lokálni politici protestovali proti predĺženiu čiastočného lockdownu a spochybňovali jeho účinnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

"V skutočnosti na Marseille uplatňujeme rovnaké kritériá, aké platia aj inde," uviedol Castex v tejto súvislosti. "Každý si je vedomý toho, že epidémia sa v niektorých oblastiach nespomaľuje, ale - práve naopak - zosilňuje sa," dodal.

Počas nočného zákazu vychádzania sú naďalej povolené cesty do práce či opustenie príbytku z rodinných dôvodov. Športovanie, prechádzky či nakupovanie sú však zakázané, pripomína agentúra DPA.

Predseda francúzskej vlády obhajoval aj očkovaciu stratégiu, ktorá bola v niektorých častiach krajiny kritizovaná za pomalý priebeh. Cieľom je podľa neho očkovať rýchlo, avšak za absolútne bezchybných bezpečnostných podmienok.

Približne polovica Francúzov má voči očkovaniu podľa prieskumov verejnej mienky skeptický postoj, čo je výrazne viac ako v susedných krajinách. Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran prisľúbil, že tempo očkovania sa v krajine od nasledujúceho týždňa zvýši.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo Francúzsku evidujú približne 67-tisíc obetí koronavírusu a 2,7 milióna nakazených.

Británia v sobotu oznámila, že od vypuknutia koronavírusovej epidémie na svojom území eviduje už viac ako tri milióny ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že za posledných 24 hodín sa počet infikovaných zvýšil o 59 937.

Okrem toho koronavírusovej infekcii podľahlo ďalších 1035 ľudí, čím sa celkový počet obetí epidémie v Británii zvýšil 80 868.

Od tohto týždňa platí v Anglicku celoplošný lockdown, ktorý je už tretí v poradí a je rovnako prísny ako prvý z jari minulého roku. V karanténe je aj Škótsko.

Na juhozápade Londýna sa v sobotu skupina asi 20 ľudí pokúsila protestovať proti karanténe. Polícia, ktorá dorazila na miesto, zadržala 12 osôb pre porušenie sanitárnych pravidiel. V Británii totiž kvôli šíreniu koronavírusu platí zákaz stretávania sa v exteriéri viac ako dvoch ľudí žijúcich v rôznych domácnostiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Zakázané sú aj skupinové prechádzky a kolektívne športy.

Koronavírus v Amerike

Zdravotnícke úrady v USA po prvý raz zaznamenali viac než 300-tisíc prípadov nákazy koronavírusom za jediný deň. Vyplýva to z údajov zverejnených v piatok združením COVID Tracking Project.

Spojené štáty nahlásili dennú bilanciu 310-tisíc nových prípadov infekcie, ako aj 131 889 hospitalizovaných pacientov a 3 777 úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19, informovala tlačová agentúra DPA.

Rekordne vysoké hodnoty nadobudli aj sedemdňové priemery počtu nakazených, hospitalizovaných a mŕtvych.

Deň predtým prekonali Spojené štáty po prvý raz i ďalší smutný medzník - vyše 4000 úmrtí v súvislosti s koronavírusom.

Krajina má celosvetovo najvyšší počet prípadov nákazy.

Spojené štáty od začiatku pandémie zaznamenali celkovo viac ako 22 miliónov prípadov koronavírusovej infekcie a viac než 378-tisíc úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhou najviac postihnutou krajinou je v bilancii prípadov tejto nákazy India, ktorá eviduje približne 10,4 milióna infikovaných osôb.

Spojené štáty, kde sa protiepidemické opatrenia medzi jednotlivými lokalitami výrazne líšia, sa spoliehajú na hromadnú očkovaciu kampaň, ktorá sa začala v polovici decembra, pripomína tlačová agentúra AFP. Toto úsilie však zaostáva a prvú z dvoch injekcií dostalo v USA - krajine s 330 miliónmi obyvateľov - dosiaľ iba necelých šesť miliónov ľudí.

Koronavírus v Ázii

Čína sprísnila opatrenia týkajúce sa lockdownu v provincii Che-pej, kde približne pred týždňom začali prudko narastať prípady nákazy novým druhom koronavírusu. Píše o tom agentúra DPA s odvolaním sa na spravodajstvo štátnej televíznej stanice CCTV.

Počnúc 02:40 SEČ boli až do odvolania zastavené všetky linky metra v provinciálnom hlavnom meste Š'-ťia-čuang. V rámci opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu bola ešte v ten istý deň zastavená aj premávka mestských autobusov.

Skryť Vypnúť reklamu

Od vypuknutia tejto novej lokálnej vlny pandémie 2. januára zaznamenali tamojšie orgány 347 prípadov koronavírusovej infekcie. Len v priebehu soboty registrovali zdravotníci 30 nových prípadov nákazy, z ktorých bolo 16 bezpríznakových.

Deň predtým boli obyvatelia severočínskeho Š'-ťia-čuangu i Sing-tchaja, mesta ležiaceho zhruba 125 kilometrov južne od provinčnej metropoly, vyzvaní, aby vycestovávali z miesta svojho bydliska len v nevyhnutných prípadoch.

Osobné automobily snažiace sa opustiť územie uvedených dvoch mestských prefektúr polícia zastavuje a zrušené boli aj diaľkové linky.

Sprísnili sa tiež predpisy v súvislosti so zdržiavaním sa ľudí v ich bytoch či domoch a navyše, všetkých 11 miliónov obyvateľov Š'-ťia-čuangu čaká aj hromadné testovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Nové prípady nákazy vyvolávajú obavy v súvislosti s očakávaným húfnym cestovaním pred oslavami čínskeho lunárneho nového roka, pripadajúceho na 12. februára.

Pred týmto sviatkom sa dáva každý rok do pohybu v Číne niekoľko stoviek miliónov ľudí. Úrady už dávnejšie vyzvali migrujúcich pracovníkov a vládnych zamestnancov, aby tentoraz domov necestovali.

India spustí masovú očkovaciu kampaň svojho obyvateľstva 16. januára. Vakcínu najprv dostane 30 miliónov zdravotníkov a pracovníkov v prvej línii boja proti pandémii Covid-19. Oznámila to v sobotu tamojšia vláda.

Za prvých šesť až osem mesiacov tohto roku plánuje India zaočkovať bezplatne 300 miliónov svojej populácie, ktorú tvorí 1,35 miliardy ľudí.

Po zdravotníkoch bude vakcína podaná zhruba 270 miliónom osôb starším ako 50 rokov, ako aj ľuďom do 50 rokov so závažnými pridruženými ochoreniami, priblížil indický rezort zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Indický premiér Nárendra Módí uviedol, že začiatok očkovania bude významným medzníkov v boji proti koronavírusovej pandémii.

Ministerstvo zdravotníctva ďalej priblížilo, že bol vyvinutý softvér s názvom Co-Win. Táto digitálna platforma slúži na vyhľadávanie informácií v reálnom čase týkajúcich sa zásob vakcín, teploty, pri ktorej sú skladované, ako aj osôb, ktorým bola vakcína podaná.

India schválila pred týždňom dve vakcíny proti koronavírusovému ochoreniu Covid-19. Indický regulačný úrad dal mimoriadne povolenie na použitie vakcíny vyvinutej Oxfordskou univerzitou a farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca, ako aj vakcínu od indickej spoločnosti Bharat Biotech. Obe sú podávané v dvoch dávkach.

Vakcínu od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity, ktorá dostala miestny názov Covishield, vyrába pre Indiu a ďalšie rozvojové krajiny spoločnosť Serum Institute of India, najväčší svetový výrobca vakcín.

Skryť Vypnúť reklamu

V Indii pribudlo v sobotu 18 222 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím ich celkový počet stúpol na 10,43 milióna. Po Spojených štátoch je táto druhá najľudnatejšia krajina sveta najviac zasiahnutou krajinou, čo sa týka počtu infikovaných. Ochoreniu Covid-19 už v Indii podľahlo už 150 850 ľudí.

Ako sa vo svete vyvíja pandémia

Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Vývoj pandémie koronavírusu vo svete

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 4. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 5. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 6. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 8. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 1. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 4. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 5. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 6. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Môže pivo spojiť Prešov s Veľkým Šarišom?
 10. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 650
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 599
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 049
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 4 005
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 918
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 661
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 3 616
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 428
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 323
 10. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 231
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bejrút krátko po výbuchu. Sýpka ostáva v rovnakej podobe dodnes.

Výbuch pred rokom zabil viac ako 200 ľudí. Vinníkov dodnes nepoznáme.


7 h
Ilustračné foto.

ÚVO rozdal desiatky pokút.


a 1 ďalší 8 h
Rory Sabbatini počas tlačovej konferencie v Šamoríne.

Juhoafrický rodák reprezentujúci Slovensko získal striebro.


Sportnet 8 h

Neprehliadnite tiež

Dym z požiarov sa šíri Aténami.

Grécko sužuje vlna horúčav.


TASR 10m
Guvernér štátu New York Andrew Cuomo.

Viacero amerických zákonodarcov a politikov Cuoma vyzvalo, aby odstúpil z funkcie.


TASR 23m

Bude to prvá premiérova návšteva v Škótsku od januára tohto roka.


TASR 38m
Očkovacnie vakcínou Sputnik V v moskovskom kongresovom centre Gostinyj dvor.

Členské štáty môžu tieto dokumenty buď prijať, alebo neprijať.


TASR 44m