ANCHORAGE, BRATISLAVA. Posledná veľká divočina, opísali v päťdesiatych rokoch oblasť na severovýchode Aljašky biológ Lowell Sumner a plánovač národných parkov George Collins. Arktická národná prírodná rezervácia na pobreží Beaufortovho mora sa napokon v roku 1960 vyhlásením prezidenta Dwighta Eisenhowera stala chráneným územím.
Oblasť s veľkosťou 7,8 milióna hektárov, kde žije veľká populácia ľadových medveďov, sa však môže čoskoro stať veľkým zdrojom ropy.
Jeden z posledných krokov administratívy prezidenta Donalda Trumpa je prenajať časti rezervácie ťažobným spoločnostiam na ťažbu ropy a zemného plynu. Prezident to chcel stihnúť ešte predtým, ako ho v Bielom dome nahradí Joe Biden, ktorý je proti ťažbe v rezervácií. Problém však je, že o ťažbu je len malý záujem.
Stihnúť to pred Bidenom
„Kto by si pomyslel, že Trump je najväčší environmentalista?“ pýtal sa americký prezident sám seba v septembri po tom, čo na Floride predĺžil zákaz ťažby ropy na východe Mexického zálivu a juhovýchodnom pobreží USA.
Po štyroch rokoch v Bielom dome však Trumpove výsledky len málo potvrdzujú jeho výrok. Aj keď prezident zmenil názor a podpísal rekordne vysoký rozpočet pre národné parky, od začiatku považuje klimatickú zmenu za hoax a viaceré kroky jeho administratívy výrazne oslabujú ochranu prírody v Spojených štátoch.