SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Väčšina sprísňuje, Luxembursko opatrenia uvoľní

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Maďarsku a ďalších krajinách?

​Správu priebežne aktualizujeme.

Koronavírus v Európe

Taliansko nahlásilo 649 úmrtí súvisiacich s chorobou COVID-19, pričom bilancia za predošlý deň predstavuje 348 úmrtí. Denná evidencia infikovaných vzrástla z 10 800 na 15 378, oznámilo tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

V priebehu uplynulého dňa vykonali úrady približne 135 000 antigénových rýchlotestov, predchádzajúci deň ich bolo 77 993, dodal zmienený vládny rezort.

Súvisiaci článok Taliansko odkladá štart lyžiarskej sezóny, Nemci predlžujú lockdown Čítajte 

Krajina od 21. februára 2020, keď vypuknutie koronavírusovej epidémie vyšlo na svetlo, zaznamenala 76 329 úmrtí na COVID-19. Ide o najvyššie číslo v Európe a piate najvyššie v celosvetovom meradle. Taliansko dosiaľ nahlásilo zhruba 2,2 miliónov prípadov nákazy.

Hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 bolo k utorku 23 395, čo je o 78 viac než predošlý deň. Nemocnice prijali 202 nových pacientov, zatiaľ čo v pondelok ich bolo 136.

Aktuálny počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti poklesol o desať na 2569, čo odráža tých, ktorí zomreli alebo boli po zotavení prepustení z nemocníc.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď v prvej polovici novembra v Taliansku prudko vrcholila druhá vlna epidémie, počet hospitalizácií stúpal denne o približne 1000 pacientov, kým obsadenie jednotiek intenzívnej starostlivosti sa zvyšovalo denne o zhruba 100 pacientov.

Luxembursko od budúceho týždňa uvoľní svoje koronavírusové obmedzenia vzhľadom na klesajúci počet prípadov infekcie, informoval o tom luxemburský premiér Xavier Bettel.

Od pondelka budú môcť byť za striktných podmienok opäť otvorené obchody. V školách sa začne znova vyučovať bez dištančného systému, zatiaľ čo svoju činnosť obnovia aj športové a kultúrne organizácie, dodal predseda vlády.

Reštaurácie a bary však zostanú zatvorené do konca januára. Uvoľní sa tiež zákaz nočného vychádzania, ktorý sa bude začínať o dve hodiny neskôr - o 23.00 h namiesto 21.00 h.

Skryť Vypnúť reklamu

Reštrikcie týkajúce sa zhromažďovania zostávajú v platnosti, povolené je iba stretávanie sa s maximálne dvoma osobami z jednej domácnosti. Na stretnutiach viac než štyroch ľudí je povinné nosiť rúško, povedal Bettel.

Počet nových infekcií vo veľkovojvodstve klesol v priemere z 550 na 167 infekcií za deň. "Situácia je rôznorodá a zostáva napätá, ale smerovanie je správne," tvrdí premiér.

"Január bude kritickým mesiacom," uviedla luxemburská ministerka zdravotníctva Paulette Lenertová. Podľa jej slov ju teší, že predvianočné opatrenia prinášajú želané výsledky. O znení príslušnej legislatívy bude parlament hlasovať ešte tento týždeň.

Luxembursko so 600 000 obyvateľmi bolo tvrdo zasiahnuté pandémiou COVID-19 a dosiaľ zaznamenalo 514 súvisiacich úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 nemeckých spolkových krajín sa dohodli na predĺžení súčasného lockdownu do 31. januára. V krajine sprísnia obmedzenia týkajúce sa spoločenských kontaktov.

Súvisiaci článok Nemecko predĺžilo lockdown do konca januára Čítajte 

Nemecko pristúpilo k čiastočnému lockdownu 2. novembra. Reštrikcie vtedy zahŕňali zatvorenie reštaurácií, barov, voľnočasových a športových zariadení.

Keďže počty infikovaných sa nepodarilo dostať pod kontrolu, od 16. decembra platí súčasný lockdown, ktorý sa mal pôvodne skončiť 10. januára.

Vláda v Berlíne chce dosiahnuť, aby prírastky nových infekcií za sedem dní neprekročili hranicu 50 na 100-tisíc obyvateľov. V súčasnosti sa tento ukazovateľ pohybuje na viac ako dvojnásobku tejto hodnoty.

V Británii zaznamenali za posledný deň 60 916 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, informovala BBC s odvolaním sa na údaje britskej vlády. Denný nárast počtu prípadov po prvý raz od začiatku pandémie prekročil 60 tisíc.

Skryť Vypnúť reklamu

V krajine hlásili aj úmrtia ďalších 830 osôb, ktoré mali v období posledných 28 dní pozitívny test na COVID-19.

Súvisiaci článok Británia hlási nový rekord, pribudlo viac ako 60-tisíc nakazených Čítajte 

Anglicko a Škótsko od utorka zaviedli nový lockdown a obyvateľom oznámili, aby neopúšťali svoje domovy.

Denné počty prípadov od 29. decembra presahujú 50 000, píše BBC. Rýchle šírenie nákazy spôsobuje nový variant koronavírusu, ktorý má podľa zistení o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia.

Nový variant v kombinácii s najhorším obdobím počas zimy spôsobil "výrazný nárast" v počte osôb, ktoré boli v decembri pozitívne testované na COVID-19, povedal zdravotnícky poradca britskej vlády Chris Whitty.

V Británii od začiatku pandémie potvrdili celkom 2 774 479 prípadov nákazy a viac ako 76 000 ľudí zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Dánsko v rámci boja proti šíreniu koronavírusu rozhodlo, že na verejnosti sa môže zhromaždiť maximálne päť ľudí. Podľa doterajších opatrení sa mohlo stretnúť maximálne desať ľudí, informovala dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Cieľom tohto kroku je "spomaliť mutáciu", uviedla predsedníčka vlády v súvislosti s britským kmeňom vírusu a dodala, že obyvateľom Dánska sa neodporúča cestovať do Británie. Premiérka zároveň ľudí vyzvala, aby zostali doma a zrušili všetky stretnutia, ak je to možné.

Dánsko už skôr zakázalo predaj alkoholu po desiatej večer, zaviedlo povinné nosenie rúšok na verejnosti, napríklad v supermarketoch, knižniciach, divadlách a v prostriedkoch verejnej dopravy.

Predajne s nepotravinárskym tovarom, zábavné parky, zoologické záhrady a telocvične v krajine sú zatvorené prinajmenšom do 17. januára.

Skryť Vypnúť reklamu

Reštaurácie môžu predávať len jedlá na odnos so sebou a žiaci od piateho ročníka vyššie sa môžu vyučovať iba dištančne.

V Česku zaznamenali za pondelok 12 860 nových prípadov koronavírusovej nákazy a podľa predbežných údajov aj prinajmenšom 71 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v utorok ráno na webstránke českého ministerstva zdravotníctva.

Rizikový index českého protiepidemického systému PES, od ktorého závisí úroveň opatrení, sa zvýšil z 85 na 89, a naďalej tak zodpovedá najvyššiemu piatemu stupňu pohotovosti, ktorý znamená kritický stav.

Nových prípadov nákazy je takmer o 2000 viac než pred týždňom, uvádza televízna stanica ČT24. V prípade prírastku úmrtí zrejme nejde o konečné číslo, keďže tento údaj sa dopĺňa spätne aj v priebehu niekoľkých dní, pričom už od 23. decembra neklesol denne pod 100 úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne je v krajine nakazených 121 488 osôb, čo je najviac od konca októbra. Stúpol aj počet hospitalizovaných, ktorý je aktuálne najvyšší od polovice novembra.

V pondelok bolo s nákazou v nemocniciach 6680 ľudí, čo je o takmer 550 viac než v nedeľu a o 954 viac ako predchádzajúci pondelok. Vo vážnom stave je 954 z hospitalizovaných pacientov. V ČR od začiatku pandémie zaznamenali 759 635 prípadov nákazy a 12 257 súvisiacich úmrtí.

Súvisiaci článok Česko upravilo svoj protiepidemický systém PES Čítajte 

České ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že rizikový protiepidemický index PES by sa mohol už stredy počítať inak. Aktuálne je na najvyššom piatom stupni.

Po novom by však už nemal zohľadňovať percento nových prípadov nákazy, ktoré môže byť skreslené aktuálne prebiehajúcim plošným antigénovým testovaním, informuje spravodajský server Novinky.cz. Naopak, do úvahy by mal viac brať údaje z nemocníc, ako sú napríklad počty hospitalizovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka plošným antigénovým testom sa totiž v Česku darí odhaľovať pozitívne prípady, rastie však tzv. pozitivita testov aj reprodukčné číslo vírusu, čo spôsobuje neúmerné navyšovanie indexu PES, pričom štatistiky môžu byť oproti realite čiastočne skreslené, uvádzajú Novinky.cz. Avizovanú zmenu metodiky ešte musí schváliť vláda.

Nákazu novým druhom koronavírusu za posledný deň v Maďarsku potvrdili 870 ľuďom. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 103 pacientov, zväčša starších ľudí s chronickými ochoreniami.

Doterajšou bilanciou epidémie v Maďarsku je 329 721 infikovaných a 10 080 obetí na životoch. Z ochorenia sa zotavilo 176 576 osôb.

Aktuálne je nakazených 143 065 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 5760 pacientov s ochorením COVID-19 spôsobovaným novým druhom koronavírusu, pričom 394 z nich je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Očkovanie sa v Maďarsku začalo vlani 26. decembra. V prvom kole - vakcínou americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech - očkujú pracovníkov zdravotníctva, doteraz z nich zaočkovali 12 000.

Tretia zásielka tejto vakcíny v množstve pre 39 000 zdravotníkov dorazí do krajiny v utorok, uviedol operačný štáb.

Na Ukrajine zaznamenali za posledných 24 hodín 5334 testami potvrdených prípadov nákazy. Najviac prípadov hlásia z Kyjeva a Odeskej a Záporožskej oblasti.

Minister dodal, že v pondelok bolo hospitalizovaných ďalších 1280 ľudí a 13 850 ľudí sa z choroby COVID-19 uzdravilo. Nákaze však podľahlo ďalších 202 ľudí.

Za uplynulých 24 hodín bolo na Ukrajine vykonaných 39 286 testov na koronavírusy, pričom v prípade 24154 šlo o testy PCR, zvyšných 15 132 testov bolo vykonaných metódou ELISA.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Johnson zrušil cestu do Indie, dohliadne na riešenie koronakrízy Čítajte 

Ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov vysvetlil, že avizované sprísnenie karanténnych opatrení na Ukrajine, ktoré bude platiť od 8. do 24. januára, je "nevyhnutné na úplné potlačenie vlny šírenia choroby COVID-19" a aby sa predišlo ďalším tzv. lockdownom v apríli či máji.

V čase sprísnených opatrení budú zavreté kultúrne inštitúcie, zábavné podniky a školy s výnimkou materských škôl, ako aj univerzity a všetky ubytovacie zariadenia okrem hotelov a rehabilitačných centier. Zavreté budú aj telocvične, fitnescentrá a plavárne. Profesionálne športové podujatia budú povolené, ale bez divákov.

Stravovacie zariadenia budú fungovať iba na odber stravy pri okienku alebo ako donášková služba.

Štátne a obecné úrady sa presúvajú do režimu práce na diaľku, dodal UNIAN, ktorý poznamenal, že po 8. januári bude na Ukrajine zakázaná aj prevádzka vianočných trhov.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Amerike

Prvé dva prípady nového variantu kmeňa koronavírusu zaznamenali aj v Brazílii.

Podľa agentúry DPA to v utorok oznámili zdravotné úrady brazílskeho štátu Sao Paolo na základe analýz referenčného laboratória v Inštitúte Adolfa Lutza.

Jednou z nakazených je 25-ročná žena, ktorá žije v Sao Paule a bola v kontakte s ľuďmi, ktorí vycestovali do Európy. Ďalšou nakazenou je 34-ročná žena, u ktorej pôvod nákazy a bydlisko neboli zverejnené.

Spravodajský server G1 (g1.globo.com) informoval, že dva ďalšie podozrivé prípady výskytu mutácie koronavírusu nového typu sa nepotvrdili.

Brazília je jedným z ohnísk pandémie spôsobenej vo svete koronavírusom SARS-CoV-2. Doteraz tam ním bolo infikovaných 7,75 milióna ľudí a v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorú tento koronavírus vyvoláva, zomrelo 196 591 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

S viac ako 40 miliónmi obyvateľov je Sao Paulo najľudnatejším zo štátov brazílskej federácie a je aj jedným z brazílskych štátov najviac postihnutých pandémiou.

Koronavírus v Ázii

Čína vyhlásila časť provincie Che-pej neďaleko Pekingu za vysoko nebezpečnú zónu z hľadiska šírenia koronavírusu po tom, ako tam zistili 14 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Súvisiaci článok Arménsky prezident Sarkisjan sa nakazil koronavírusom Čítajte 

Jedenásť z týchto prípadov sa objavilo v meste Š'-ťia-čuang, kde sa v roku 2022 budú konať niektoré podujatia zimných olympijských hier.

Okrem toho na koronavírus pozitívne testovali 30 ľudí bez symptómov, informoval v utorok zdravotnícky úrad provincie. Ďalšie tri prípady ochorenia COVID-19 odhalili v meste Jen-tchaj.

Časť mesta Š'-ťia-čuang vyhlásili sa vysoko nebezpečnú zónu, čo znamená, že sa tam budú uplatňovať prísnejšie opatrenia v oblasti testovania a izolácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Časť mesta Jen-tchaj vyhlásili za stredne rizikovú oblasť. Zdravotníci prešetrujú, či zdrojom prípadov koronavírusu v provincii Che-pej nebola jedna udalosť, napríklad rodinné stretnutie.

Čína celkovo evidovala 87 183 prípadov ochorenia COVID-19 a 4 634 úmrtí. Ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní, ale nemali symptómy, však v Číne nezahŕňajú do oficiálneho počtu ochorení na COVID-19.

Počet mŕtvych v súvislosti s koronavírusom v Južnej Kórei v utorok prekročil 1000. V krajine zároveň rastie počet majiteľov fitnescentier, ktorí otvárajú svoje prevádzky navzdory vládnym nariadeniam, uviedla v utorok agentúra Reuters.

Po masívnom testovaní a vyhľadávaní kontaktov, vďaka ktorým Južná Kórea oslabila niekoľko prechádzajúcich vĺn nákazy aj bez rozsiahleho lockdownu, zavádza teraz vláda čoraz prísnejšie opatrenia na zastavenie zatiaľ najväčšej vlny.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Francúzsko zrýchli proces očkovania proti COVID-19 Čítajte 

Kórejská agentúra pre kontrolu a prevenciu chorôb v utorok nahlásila 28 nových úmrtí a 715 nových prípadov. Celkový počet obetí tak stúpol na 1007 a počet prípadov dosiahol takmer 65 000.

Fitnescentrá sú podľa vládnych nariadení zatvorené už niekoľko týždňov, hoci prevádzky ponúkajúce hodiny baletu či taekwondo môžu za istých podmienok ostať otvorené. Majitelia fitnescentier sa sťažujú na dvojaký meter, a to práve v období po Novom roku, kedy mávajú najviac zákazníkov. Podľa nich je ľahšie dodržať odstup vo fitnescentrách než v reštauráciách, ktoré ostali otvorené.

Približne 300 majiteľov fitnescentier už otvorilo svoje prevádzky alebo tento krok plánuje, a to napriek hrozbe pokuty vo výške 3 miliónov wonov (2244 eur).

Vláda podľa vlastných vyjadrení chce predísť zatvoreniu reštaurácií a iných podnikov, keďže tento krok by viedol k vážnejším hospodárskym škodám.

Indonézia začne s hromadným očkovaním proti ochoreniu COVID-19 na budúci týždeň, oznámilo v utorok indonézske ministerstvo zdravotníctva. Ako prvý bude 13. januára zaočkovaný prezident Joko Widodo, ktorý tak chce vyslať signál o bezpečnosti vakcíny CoronaVac od čínskej spoločnosti Sinovac Biotech.

Podľa agentúry DPA získala Indonézia 3 milióny dávok čínskej vakcíny. Sinovac má zároveň tento mesiac dodať 45 miliónov dávok vakcinačnej látky na ďalšie spracovanie pre indonézsku štátnu farmaceutickú spoločnosť BioFarma. Očkovanie má byť bezplatné pre všetkých občanov.

Indonézia je s 270 miliónmi obyvateľov štvrtou najľudnatejšou krajinou sveta a z hľadiska pandémie koronavírusu najpostihnutejšou krajinou v oblasti juhovýchodnej Ázie. Doteraz zaznamenala celkovo 772 103 prípadov nákazy a 22 911 úmrtí.

Indonézia taktiež podpísala zmluvy na dodávku 100 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 aj s anglicko-švédskou farmaceutickou firmou AstraZeneca a americkou spoločnosťou Novavax.

Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Vývoj pandémie koronavírusu vo svete

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 7. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 10. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 9 091
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 8 940
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 200
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 891
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 166
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 072
 7. Od Česka až po Jadran 3 585
 8. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 3 077
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 896
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 450
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pestovanie paradajok na farme Oremus.

Pestovatelia sa púšťajú do nových projektov.


23. júl
Nataša Holinová

Ste tu doma. No nie ste tu sami.


4 h
Opatrenia na Slovensku sa opäť uvoľňujú.

V reštaurácii sa treba preukázať.


9 h
Michaela Brchnelová

Michaela Brchnelová skúma Slnko a ako ochrániť misie pri návrate na Zem.


22. júl

Neprehliadnite tiež

Na snímke požiar v obci Cuglieri na talianskom ostrove Sardínia 25. júla 2021.

Úsilie hasičov komplikuje vietor, s hasením pomáha aj 11 lietadiel.


SITA 37m
Nicolás Maduro.

Spojené štáty, Európska únia a Kanada v júni uviedli, že sú pripravené prehodnotiť sankcie.


TASR 46m
Príslušníci somálskych vládnych bezpečnostných síl.

Somálsko sa tento rok ocitlo v politickej kríze.


TASR 50m
V Nigérii dochádza k únosom detí čoraz častejšie. Na snímke z decembra 2020 sú prepustení školáci, ktorých uniesli v nigérijskom štáte Katsina.

Gang únoscov žiadal o výkupné a jedlo.


TASR 54m