SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Koronavírus vo svete: Globálne sa nakazilo vyše 85 miliónov ľudí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, USA a ďalších krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Počet zistených prípadov nákazy koronavírusom prekročil v pondelok číslo 85 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU), ktorá spracováva údaje poskytnuté medzinárodnými organizáciami a vládami.

Vo svete je aktuálne zaregistrovaných viac ako 85,5 milióna prípadov nákazy, pričom viac ako 1, 85 milióna ľudí ochoreniu COVID-19 podľahlo a vyše 60 miliónov ľudí sa uzdravilo, uvádza sa v najnovšej správe JHU, z ktorej citovala tlačová agentúra TASS.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najvyšší počet infekcií - 20 577 177 - bol zistený v Spojených štátoch, kde ochoreniu podľahlo celkovo 351 426 osôb.

India je v počte nakazených na druhom mieste - tamojšie úrady evidujú 10 323 965 prípadov a 149 435 súvisiacich úmrtí. Na treťom mieste je Brazília, kde sa dosiaľ infikovalo 7 716 405 obyvateľov a 196 018 ľudí chorobe COVID-19 podľahlo.

Rusko sa podľa JHU zaraďuje v bilancii zaznamenaných prípadov nákazy na štvrté miesto. Tamojšie úrady evidujú 3 236 787 prípadov infekcie. V Rusku sa zotavilo 2 618 882 ľudí, zomrelo 58 506 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Čínske úrady koncom decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o vypuknutí epidémie predtým neznámeho druhu zápalu pľúc v meste Wu-chan v strednej časti krajiny.

Odvtedy sú prípady nákazy novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, hlásené zo všetkých kútov sveta. WHO vyhlásila 11. marca 2020 šírenie koronavírusovej nákazy za pandémiu.

Koronavírus v Európe

Česko zaznamenalo počas nedele 6 220 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Pozitívne výsledky malo vyše 40 percent testovaných.

Rizikový index českého protiepidemického systému PES, od ktorého závisí úroveň opatrení, klesol z hodnoty 90 na 85. To však stále zodpovedá najvyššiemu piatemu stupňu pohotovosti, ktorý znamená kritický stav. Vyplýva to z údajov zverejnených na oficiálnej webstránke českého ministerstva zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s ochorením COVID-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje, zomrelo v nedeľu podľa predbežných údajov 59 ľudí.

Toto číslo však nemusí byť konečné, keďže ide o údaj, ktorý sa dopĺňa spätne, a to aj v priebehu niekoľkých dní.

Počas soboty 2. januára zomrelo 112 osôb a od 23. decembra neklesol denný počet obetí ani raz pod 100, pripomína spravodajský server Novinky.cz. Pandémia si v ČR doposiaľ vyžiadala 12 070 obetí.

V súčasnosti je v súvislosti s koronavírusom hospitalizovaných 5 777 ľudí, z toho 877 je vo vážnom stave. Z ochorenia COVID-19 sa doposiaľ vyliečilo 615 083 ľudí, pričom v krajine je momentálne 119 561 aktívnych prípadov nákazy.

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili za posledný deň v Maďarsku 856 ľuďom.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zaznamenali 93 úmrtí, informoval v pondelok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

SkryťVypnúť reklamu

Predchádzajúci deň hlásili 1307 infikovaných a 103 obetí na životoch. Celkový počet nakazených dosiahol v Maďarsku od vypuknutia epidémie 328 851, pričom v súvislosti koronavírusom zomrelo už 9 977 ľudí.

Denne sa v súčasnosti z nákazy zotaví takmer 6 000 osôb, celkový počet vyliečených dosiahol už 174 070. Aktuálne je nakazených 144 804 ľudí, čo je o takmer 5 000 menej než v nedeľu.

V maďarských nemocniciach ošetrujú 5 667 pacientov, z nich 400 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, o troch menej než v nedeľu.

Maďarsko dosiaľ prevzalo 80 000 dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorými tam teraz očkujú zdravotníkov v 21 nemocničných zariadeniach.

Vakcínou proti koronavírusu SARS-CoV-2 zaočkovali v Maďarsku už takmer 12 000 zdravotníkov. Oznámila to v pondelok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa spravodajského servera 24.hu Müllerová na tlačovej konferencii operačného štábu zdôraznila, že epidémia v Maďarsku ustupuje, avšak je veľmi dôležité, aby čo najviac ľudí bolo zaočkovaných. "V súlade s očkovacím plánom sú zaočkovaní najskôr pracovníci v zdravotníctve, z nich doposiaľ dostalo vakcínu zhruba 12 000," dodala.

V utorok podľa jej slov prevezme Maďarsko vakcíny na zaočkovanie ďalších 39 000 osôb. Polovicu týchto očkovacích látok však odložia na druhé kolo očkovania, pretože sa "ukazujú problémy v ich preprave".

Šéfka ÁNTSZ tiež poznamenala, že ak maďarskí vedci potvrdia účinnosť ruskej vakcíny Sputnik-V, tak sa začne používať aj tá.

Premiér Viktor Orbán v nedeľu vyhlásil, že Maďarsko pravdepodobne nebude očkovať svojich občanov ruskou vakcínou. Ako dôvod uviedol obmedzené výrobné kapacity tejto vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 vzrástol v Poľsku od nedele o 4 432, informovalo v pondelok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Zároveň zomrelo ďalších 42 ľudí, čím sa počet obetí epidémie v Poľsku zvýšil na 29 161, uviedla agentúra PAP.

S potvrdenou koronavírusovou infekciou je hospitalizovaných 17 130 ľudí, ďalších 132 060 je v karanténe, 6 465 osôb je pod sanitárno-epidemiologickým dohľadom. Z nákazy sa doteraz zotavil milión 69 554 ľudí.

Prezident poľskej agentúry pre hmotné rezervy Michal Kuczmierowski v pondelok v programe televízie TVN24 vysvetlil, že z jednej injekčnej ampulky bude odobratých šesť, nie päť dávok vakcíny. Kuczmierowski poznamenal, že dostupnosť vakcíny tým stúpne o 20 percent.

"Táto zmena zvyšuje počet vakcín, ktoré máme k dispozícii," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

V Poľsku platia od 28. decembra do 17. januára obmedzenia pohybu ľudí a podnikateľských aktivít.

V praxi to znamená, že po vianočných a novoročných sviatkoch sú zatvorené hotely i lyžiarske strediská a svahy. Zavreté sú všetky nákupné centrá, ako aj telocvične, fitnes centrá a akvaparky.

Výnimku majú obchody s potravinami, kníhkupectvá a predajne tlače, ako aj lekárne. Otvorené zostávajú i veľké samostatne stojace obchody s nábytkom. Reštaurácie majú povolený iba predaj so sebou alebo formou donášky.

V Rakúsku zostanú až do 24. januára zatvorené obchody, reštaurácie a športové a kultúrne zariadenia. Školy budú naďalej vyučovať na diaľku. V pondelok to oznámil rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober, ktorého cituje tamojší denník Der Kurier.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda pôvodne plánovala už od 18. januára udeliť výnimky z niektorých obmedzení ľudom s negatívnym testom na nový koronavírus.

Podľa jej návrhu malo byť umožnené osobám s negatívnym testom, aby sa dali ostrihať, a mohli zúčastniť ma športových a kultúrnych podujatiach či nakúpiť si aj v obchodoch poskytujúcich iný než len nevyhnutný tovar.

Plán sa však nakoniec neuskutoční, keďže nezískal v parlamente podporu opozície a neprešiel, píše agentúra Reuters.

V Rakúsku platia - po krátkom uvoľnení počas Vianoc - od soboty 26. decembra prísne opatrenia zavedené v rámci boja s pandémiou COVID-19. Osoby z jednej domácnosti sa smú stretnúť len s jednou osobu z inej domácnosti.

Znova tiež platia obmedzenia vychádzania - povolené je príbytok opustiť len z určitých vymedzených dôvodov, akými sú napríklad cesta do zamestnania, pomoc iným, nákup, prechádzka, venčenie domácich zvierat či športovanie vonku.

SkryťVypnúť reklamu

V Rakúsku pribudlo za 24 hodín do pondelka 1 642 nových prípadov nákazy koronavírusom a 33 úmrtí, informuje portál OE24.

Od začiatku pandémie zaznamenali v krajine vyše 365 000 pozitívnych testov; ochoreniu COVID-19 podľahlo do pondelka (9.30 h) 6357 ľudí a vyše 340 000 sa ich vyliečilo. Hospitalizovaných je v súčasnosti 2 321 pacientov, z ktorých 368 leží na oddeleniach intenzívnej starostlivosti.

Na Ukrajine bolo za posledných 24 hodín laboratórnymi testami potvrdených ďalších 4 158 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Podľa agentúry Ukrinform to na svojom konte na sociálnej sieti Facebook v pondelok oznámil ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov.

Dodal, že medzi pozitívne testovanými je 170 detí a 163 zdravotníckych pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra UNIAN poznamenala, že po novoročnom víkende klesol počet nových prípadov nákazy, pričom najnovšia bilancia denných prírastkov je najnižšia za posledné tri mesiace, od 5. októbra, keď bolo zistených 3 774 prípadov nákazy chorobou COVID-19. Počty nakazených následne stúpali.

Za posledných 24 hodín bolo na Ukrajine podľa Stepanova vykonaných 13 128 testov. Z toho 11 021 boli PCR testy a zvyšných 2107 boli testy vykonané metódou ELISA, ktorá zisťuje prítomnosť protilátok.

Minister spresnil, že za posledný deň bolo hospitalizovaných ďalších 1 526 ľudí. Dodal, že na Ukrajine je pre pacientov s koronavírusom vyčlenených 66 000 nemocničných lôžok, pričom 55 409 z nich je vybavených prívodom kyslíka.

Chorobe COVID-19 alebo súvisiacim komplikáciám podľahlo za posledných 24 hodín 73 ľudí, ale vyliečilo sa ďalších 4 693 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe rozhodnutia vlády na Ukrajine až do 28. februára platí núdzový stav. Karanténne opatrenia budú sprísnené od 8. do 24. januára.

Ukrajinské orgány minulý týždeň oznámili, že bola podpísaná dohoda o dodávkach viac ako 1,9 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 vyrobenej čínskou spoločnosťou SinoVac Biotech.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri informovaní o čínskej vakcíne dodal, že ukrajinské úrady rokujú o nákupe vakcín aj s ďalšími výrobcami. O ktoré konkrétne ide, Zelenskyj neuviedol.

Podľa agentúry AFP niektorí prokremeľskí politici na Ukrajine lobovali za to, aby Ukrajina nakúpila ruskú vakcínu Sputnik V. Ukrajinské zdravotnícke úrady ich však zatiaľ odmietli s odôvodnením, že Sputnik V ruské úrady zaregistrovali ešte pred ukončením klinických testov.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko v nedeľu zaznamenalo 12.489 nových prípadov nákazy koronavírusom. Oproti sobote, keď úrady hlásili 3466 nových prípadov, ide o veľký nárast, uviedlo podľa tlačovej agentúry Reuters tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 116 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 65 037.

V sobotu nákaze podľahlo 157 osôb. Celkovo sa od začiatku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 v krajine nakazilo 2 665 728 obyvateľov.

Vo Francúzsku platí od polovice decembra v dôsledku nepriaznivej epidemiologickej situácie nočný zákaz vychádzania od 20.00 h do 06.00 h, ktorý nezrušili ani kvôli novoročným oslavám, a tiež striktný zákaz zhromažďovania väčšieho počtu osôb.

V 15 departementoch na severovýchode a juhovýchode krajiny sa celoplošný zákaz vychádzania začína dokonca o dve hodiny skôr, a to od 18.00 h. Ľudia môžu opustiť svoje domovy napríklad len za účelom cestovania do práce či návštevy lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Paríž toto dodatočné opatrenie zatiaľ neplatí.

"Vírus sa vo Francúzsku ďalej šíri, avšak nerovnomerne medzi regiónmi," povedal predtým hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal. Dodal, že ak sa bude situácia v určitých oblastiach ďalej zhoršovať, vláda prijme potrebné rozhodnutia.

Schválenia tohto opatrenia sa dožadovali najmä starostovia miest čoraz viac znepokojení situáciou v tamojších nemocniciach, ktoré sú preťažené v dôsledku prílivu infikovaných pacientov.

Belgicko v priebehu tohto týždňa spustí masovú očkovaciu kampaň proti ochoreniu COVID-19. Podľa tlačovej agentúry Belga to v pondelok potvrdil federálny minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke.

Minister v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Bel RTL spresnil, že očkovanie začne v 81 opatrovateľských domovoch vo Valónsku a 51 v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

"S očkovaním súhlasí 85 percent obyvateľov domovov s opatrovateľskou službou," uviedol Vandenbroucke.

Úrady podľa jeho slov považujú decembrovú fázu testovania vakcíny od spoločností BioNTech a Pfizer za uspokojivú, keď boli zistené len obmedzené vedľajšie účinky.

Minister dodal, že podľa stanoveného harmonogramu by mali byť zaočkovaní všetci obyvatelia a zamestnanci opatrovateľských ústavov v priebehu januára a februára.

V ďalšej fáze sa očkovanie bude týkať pracovníkov v oblasti zdravotníctva a neskôr aj zvyšku populácie. Úrady odhadujú ukončenie plošného očkovania v septembri až októbri tohto roku.

Monitorovanie a vývoj očkovania v Belgicku sa bude uskutočňovať prostredníctvom webovej platformy Vaccinnet.

Inštitút pre verejné zdravie Sciensano v pondelok potvrdil, že posledný týždeň minulého roka (25. až 31. decembra) došlo k zníženiu nových prípadov nákazy - v priemere o 1589 prípadov denne.

SkryťVypnúť reklamu

To predstavuje pokles o 27 percent voči stavu z predošlého týždňa. O deväť percent sa znížila aj miera hospitalizácií pacientov s COVID-19 a koncom roka o 21,3 percenta klesla aj miera úmrtnosti.

Nórsko zavedie nové opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšej vlne šírenia koronavírusovej epidémie.

Opatrenia budú zahŕňať celoštátny zákaz podávania alkoholu v reštauráciách a baroch alebo zákaz návštev.

Na tlačovej konferencii to v nedeľu uviedla nórska premiérka Erna Solbergová, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters.

Reprodukčné číslo ukazujúce priemerný počet ďalších nakazených od jedného pozitívne testovaného človeka sa v tejto severskej krajine počas uplynulého mesiaca zvýšilo na 1,3.

"Vidíme, že prichádza nová vlna infekcie," vyhlásila premiérka. Podľa nej musia Nóri na dva týždne pozastaviť svoj spoločenský život, aby sa pandémia "nevymkla spod kontroly".

Súčasnú situáciu podľa nej spôsobili vianočné a novoročné oslavy, ako aj výskyt nového nákazlivejšieho variantu koronavírusu SARS-CoV-2.

Nórsko vo štvrtok zaviedlo povinnosť testovania všetkých cestujúcich zo zahraničia. Úrady sa obávajú zavlečenia nového nákazlivejšieho variantu koronavírusu zo Spojeného kráľovstva.

Nórska vláda v sobotu oznámila prerušenie vyučovania na vysokých školách. Obchody, materské školy a základné školy však zostanú otvorené. Rovnako aj stredné školy, ktoré však budú vo väčšej miere využívať vzdelávanie na diaľku.

Menšie hraničné priechody zostávajú zatvorené, keďže nemajú kapacitu na testovanie, zatiaľ čo pri kontrole arktických hraníc s Fínskom bude pomáhať armáda.

Nórsko koncom minulého roka zaznamenalo 14-dňové kumulatívne číslo prípadov ochorenia COVID-19 na úrovni 114 na 100 000 obyvateľov.

Po Islande, Grécku a Fínsku ide o najnižší počet nových prípadov nákazy koronavírusom, uviedlo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Rusko zaevidovalo za posledných 24 hodín pribudlo ďalších 23.351 osôb s pozitívnym výsledkom testu na chorobu COVID-19.

Ide o najnižší denný prírastok nakazených od polovice novembra, informoval v pondelok spravodajský portál Meduza.io.

Médiá však súčasne upozorňujú, že vzhľadom na dovolenky a prázdniny sa vykonalo menej testov.

Z najnovšej bilancie tiež vyplýva, že prvýkrát od vypuknutia epidémie v Rusku mal Petrohrad vyšší denný nárast počtu nakazených ako Moskva.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 bol v Rusku najnižší od 18. novembra, keď bolo zistených 20 985 nových prípadov. Počas celého decembra bolo v krajine zaznamenaných denne 26 000 až 29 000 nových prípadov nákazy. Rekord bol dosiahnutý 24. decembra, keď sa zistilo 29 935 nových prípadov.

Za posledný deň v Rusku v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 482 ľudí, čím sa ich celkový počet zvýšil na 58 988.

Podľa úradov bolo v Rusku doteraz vykonaných viac ako 91,8 milióna testov na COVID-19, z toho 193 000 za posledných 24 hodín. Pre nákazu je momentálne pod dohľadom lekárov 652 663 ľudí.

Viacero španielskych regiónov zavádza prísnejšie opatrenia z dôvodu rastúceho počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, informovala v pondelok agentúra DPA.

Katalánska vláda od štvrtka 7. januára na obdobie desiatich dní zakáže pohyb obyvateľov medzi jednotlivými samosprávnymi jednotkami - okrem cestovania za prácou, zo zdravotných dôvodov alebo dochádzky do škôl, napísal na svojej webovej stránke denník El País.

Opatrenia v oblasti pohybu osôb sprísnili i autonómne spoločenstvá Andalúzia, Aragónsko a Madrid, uviedla verejnoprávna stanica RTVE.

Katalánsko v nedeľu počas 24 hodín zaznamenalo 1483 nových prípadov nákazy, čo je najviac zo všetkých španielskych autonómnych spoločenstiev, píše DPA. Autonómne spoločenstvo Madrid za to isté obdobie hlásilo 954 nových prípadov.

V Katalánsku je podľa El País hospitalizovaných 2084 osôb, z toho 392 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Španielsko od začiatku pandémie zaznamenalo viac ako 1,9 milióna prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a takmer 51 000 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19.

Koronavírus v Amerike

Brazília zaznamenala za uplynulých 24 hodín ďalších 17 341 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 293 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

V tejto najväčšej a najľudnatejšej krajine Južnej Ameriky zaznamenali podľa údajov z rezortu zdravotníctva od začiatku pandémie už viac než 7,7 milióna nakazených a 196.018 súvisiacich úmrtí.

Brazília, kde prvý prípad koronavírusu potvrdili 26. februára 2020, patrí v zozname štátov s najvyšším počtom infikovaných pacientov na tretie miesto po Spojených štátoch a Indii.

Čo sa týka najvyššej úmrtnosti na COVID-19, je Brazília na druhom mieste za Spojenými štátmi.

Brazília pred Vianocami zakázala letecké spojenia so Spojeným kráľovstvom s cieľom zabrániť šíreniu nákazy novou mutáciou koronavírusu SARS-CoV-2.

Brazílska vláda oznámila, že dočasne zakazuje lety smerujúce priamo z Británie i tie, ktoré cez túto krajinu prechádzajú.

Vláda takisto cudzincom, ktorí v období posledných 14 dní Britániu navštívili, neumožňuje nastúpiť na lietadlá smerujúce do Brazílie.

Koronavírus v Ázii

Izrael na budúci týždeň spomalí alebo dokonca úplne zastaví očkovanie ľudí prvou dávkou vakcíny proti infekčnej chorobe COVID-19 od spoločnosti Pfizer.

Príčinou je nedostatok týchto vakcín. Riešenie tohto problému potrvá niekoľko týždňov, informovali v noci na pondelok izraelské médiá.

Denník The Times of Israel poznamenal, že táto informácia sa objavila krátko pred tým, ako izraelský minister zdravotníctva Juli Edelstein v pondelok ráno uviedol, že prvú dávku vakcíny dostalo už 1.224.000 Izraelčanov, čo je asi 12 percent populácie krajiny.

Médiá ubezpečili, že prestávka v očkovacej kampani neovplyvní podanie druhej dávky vakcíny 1,2 miliónu ľudí, ktorí už dostali jej prvú dávku.

Systém zdravotnej starostlivosti však môže pozastaviť objednávanie na očkovanie prvou dávkou, a to do času, kým budú do Izraela dodané ďalšie vakcíny.

Times of Israel dodal, že Izrael rokuje so spoločnosťou Pfizer o dodávkach vakcín, pričom chce dosiahnuť, aby časť dodávok plánovaná na február bola do Izraela dopravená ešte tento mesiac.

Japonský premiér Jošihide Suga v pondelok na pravidelnej novoročnej tlačovej konferencii uviedol, že zvažuje vyhlásenie výnimočného stavu v širšej metropolitnej oblasti Tokia v súvislosti s "veľmi závažnou" treťou vlnou epidémie nového koronavírusu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Suga verí, že očkovanie proti koronavírusu sa v Japonsku začne koncom februára. Dodal pritom, že on sám bude medzi prvými, ktorí vakcináciu podstúpia.

Premiér tiež trvá na tom, že vláda sa bude aj naďalej usilovať o usporiadanie odložených letných olympijských hier. Hry preložené z roku 2020 v dôsledku koronavírusovej pandémie by sa mali v japonskej metropole začať 23. júla 2021.

V riadnom termíne sa podľa Sugu budú konať aj paralympijské hry, ktorých začiatok je stanovený na 24. augusta 2021. Hry budú "dôkazom, že ľudstvo prekonalo vírus", vyhlásil.

Suga, ktorý sa funkcie ujal v septembri, čelí čoraz väčšiemu tlaku v dôsledku rekordného počtu nakazených.

Guvernérka Tokia Juriko Koikeová vyzvala v sobotu spoločne s guvernérmi troch susedných prefektúr japonskú vládu, aby v týchto oblastiach vyhlásila výnimočný stav.

Vláda je však zdržanlivá v súvislosti s prijatím opatrení, ktoré by mohli ekonomiku vrátiť späť do recesie. Suga ale uviedol, že si uvedomuje, že "je nevyhnutné prijať ráznejšie opatrenia".

"Vláda zváži vyhlásenie výnimočného stavu," povedal s tým, že bude uprednostňovať opatrenia na zníženie rizika infekcie pri stolovaní.

Japonsko zaviedlo po prvý raz výnimočný stav na jar minulého roka, čo umožnilo guvernérom uzatvoriť podniky a ľuďom zostať doma.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 2. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 3. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 4. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 7. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 8. Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 509
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 944
 3. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 279
 4. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 5 424
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 382
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 463
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 524
 8. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 488
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu