EDINBURGH, BRATISLAVA. Nie je to tak dávno, čo Škóti rozhodovali, či sa má ich krajina odtrhnúť od Veľkej Británie. V referende z roku 2014 sa napokon väčšina z nich vyslovila za to, aby Edinburgh zostal naďalej súčasťou Spojeného kráľovstva.
Odporcovia škótskej nezávislosti však pred šiestimi rokmi neargumentovali tým, že Škótsku je lepšie v kráľovstve ako mimo neho. Varovali predovšetkým, že čerstvo osamostatnené Škótsko by prestalo byť súčasťou Európskej únie.
Tento varovný argument dokonca používala aj britská vláda.

Škóti štatút členského štátu – a z neho plynúce výhody – nechceli stratiť. V pomere 55 percent ku 45 percentám sa napokon rozhodli zotrvať v Spojenom kráľovstve.
Preto keď Briti o dva roky tesne odhlasovali brexit, teda odchod z Únie, Škóti mali pocit, že ich Londýn zradil.
Za zotrvanie v Únii totiž v brexitovom referende hlasovalo 62 percent Škótov. Vtedy sa začalo hovoriť o novom ľudovom hlasovaní. A škótska premiérka Nicola Sturgeonová dala začiatkom roka 2021 jasne najavo, že svoju krajinu mieni dostať späť do Únie, tentoraz už ako samostatný štát.
„Škótsko bude čoskoro späť. Európa, vyčkaj na nás,“ napísala Sturgeonová na Nový rok na twitteri. Britský premiér Boris Johnson však už skôr vyhlásil, že ďalšiu prípadnú snahu Škótska o nezávislosť zablokuje.