ZÁHREB, BRATISLAVA. Od minulého pondelka sa zem v Chorvátsku trasie každý deň.
Po najsilnejšom zemetrasení s intenzitou 6,4 stupňa, ktoré krajinu zasiahlo v utorok a vyžiadalo si najmenej sedem mŕtvych, zaznamenali v krajine stovky ďalších, hoci už slabších otrasov.
Obyvatelia postihnutej oblasti v centrálnej časti krajiny sa teraz navyše obávajú hroziacich záplav. V miestach, ktoré zasiahli otrasy, totiž stúpa hladina vody a hrozia povodne, pretože zemetrasenie poškodilo mnohé protipovodňové bariéry.

Otrasy úplne zničili centrum mesta Petrinja. Vojnový veterán Janja Sljepčevič pre server Euronews uviedol, že škody spôsobené prírodnou katastrofou sú horšie ako tie, ktoré vznikli počas občianskej vojny po rozpade bývalej Juhoslávie.
V sérii ozbrojených konfliktov stáli Chorváti spolu moslimami z Bosny a Hercegoviny proti Srbom. Neskôr sa Chorváti obrátili aj proti Bosne, kde si nárokovali časť územia s cieľom vytvoriť tam vlastný etnický štát.
Vzťahy medzi Srbskom, Chorvátskom a Bosnou - vrátane vzťahov medzi jej tromi hlavnými etnikami - ostávajú napäté, ale práve tieto krajiny teraz Záhrebu pomáhajú.
Najväčší nepriatelia sa vedia spojiť, keď je zle
„Každých pätnásť minút prichádzajú kamióny naložené (materiálnou) pomocou,“ hovorí Sljepčevič.
„Pomoc prichádza zo Srbska, z Bosny, zo Severného Macedónska a všetkých bývalých juhoslovanských republík,“ zdôrazňuje veterán, ktorý v deväťdesiatych rokoch bojoval na chorvátskej strane.