SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Vírus sa v Británii rýchlo šíri, hlásia nový rekord

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

​Správu priebežne aktualizujeme.

Koronavírus v Európe

V Česku pribudlo prvý deň nového roka 3 441 pozitívnych na koronavírus, urobili 6 553 testov, to znamená, že pozitívna bola viac ako polovica testovaných.

Počet hospitalizovaných klesol v piatok o zhruba tristo, v nemocniciach leží stále 5 777 ľudí, vo vážnom stave je 868 z nich. Zomrelo celkovo 11 827 ľudí nakazených koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

V Česku doteraz potvrdili viac ako 700-tisíc nakazených, z ochorenia sa zotavuje stále 115 514 pacientov.

V Taliansku za posledný deň zistili viac ako 22-tisíc nových prípadov nákazy. Ide o druhú najvyššiu bilanciu od začiatku decembra. Počet úmrtí sa zvýšil o 462 na celkových 74 621, Taliansko je stále prvé v počte obetí v Európe.

V Taliansku, ktoré má 60 miliónov obyvateľov, sa od februára minulého roka nakazilo už viac ako 2,1 milióna ľudí.

Rovnako ako v mnohých iných krajinách Európskej únie už ale začali očkovaciu kampaň. Vakcínu od firiem Pfizer/BioNTech dostalo už viac ako 34-tisíc ľudí.

Až do nedele platia v krajine prísne opatrenia, vrátane uzatvorenia reštaurácií a obmedzení pohybu, ktoré vláda prijala kvôli obavám zo šírenia vírusu pri stretávaní ľudí počas sviatkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Spojené kráľovstvo zaznamenalo v sobotu ďalších 57 725 prípadov ochorenia COVID-19. Už piaty deň po sebe ich v krajine hlásili viac ako 50 000. Sobotňajší údaj je zároveň najvyšší denný počet počas celej pandémie. Na ochorenie spôsobované koronavírusom zomrelo ďalších 445 ľudí, ako tiež ukazujú oficiálne dáta.

V piatok zaznamenalo Spojené kráľovstvo 53 285 nových prípadov nákazy a 613 úmrtí, pripomenula tlačová agentúra Reuters. Celkový počet úmrtí na COVID-19 je v krajine 74 570.

Ľudia, ktorí na COVID-19 zomreli v Anglicku, boli vo veku 27 až 100 rokov a všetci okrem jedenástich (vo veku 36 až 95 rokov) mali aj iné zdravotné problémy, napísal web britskej stanice Sky News.

Sobotňajšie údaje zo Spojeného kráľovstva nezahŕňajú úmrtia zo Škótska, lebo tamojší úrad pre verejné zdravie Public Health Scotland ich nenahlásil.

Skryť Vypnúť reklamu

Yvonne Doylová z anglického úradu pre verejné zdravie Public Health England povedala: "Tieto čísla sú drsnou pripomienkou, že aj keď máme rok 2020 za sebou, ešte sme sa nedostali von z lesa - prenos koronavírusu je veľmi rýchly a stále tragicky prichádzame o mnoho ľudských životov."

"Teraz je ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým, aby sme nepremrhali obrovské obete, ktoré sme všetci vlani priniesli - musíme sa stále držať ďalej od ostatných, umývať si ruky a nosiť rúško. Pomôžeme tak zastaviť šírenie koronavírusu," dodala Doylová.

Rekordný počet denných prípadov zaznamenala ostrovná krajina len niekoľko dní pred tým, ako sa majú začať znovu otvárať školy - proti tomuto kroku však vystupujú odbory učiteľov, dodal web Sky News.

Skryť Vypnúť reklamu

Vatikán v sobotu oznámil, že očkovanie vakcínami proti ochoreniu COVID-19 sa začne "v najbližších dňoch" a dávku budú od polovice januára dostávať najprv zdravotníci a seniori. V krátkom tlačovom vyhlásení Vatikánu nebola zmienka o pápežovi Františkovi a ani o tom, kedy dostane vakcínu.

"Predpokladáme, že vakcíny prídu do Vatikánu v druhom januárovom týždni, v dostatočnom množstve, aby pokryli potreby Svätej stolice a Vatikánskeho mestského štátu," uvádzalo sa v tlačovom oznámení.

Vatikán kúpil mrazničku na nízke teploty, kde budú vakcíny skladovať, a očkovanie sa začne v druhej polovici januára, zdôraznil Vatikán. Prioritu budú mať "zdravotníci, personál, ktorý má na starosti bezpečnosť verejnosti, seniori a pracovníci najčastejšie prichádzajúci do styku s verejnosťou".

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecko zaznamenalo v piatok 12 690 nových prípadov nákazy a 336 úmrtí, s odvolaním na Inštitút Roberta Kocha o tom informovala agentúra Reuters.

Od začiatku pandémie sa v Nemecku nakazilo 1,7 milióna ľudí z nich takmer 31-tisíc zomrelo.

V Nemecku od polovice decembra platí prísna celoštátna karanténa, zatvorili sa školy aj podniky, ktoré neponúkajú nevyhnutné služby. Platí tiež limit ohľadne kontaktov ľudí s rôznych domácností. Tvrdé opatrenia majú platiť najmenej do 10. januára.

Grécko od nedeľňajšieho rána znova výrazne sprísni obmedzenia zamerané na zastavenie šírenie nového druhu koronavírusu. Mnohé opatrenia uvoľnené z dôvodu vianočných sviatkov a Silvestra budú obnovené, oznámila v sobotu vláda v Aténach.

"Boj proti vírusu pokračuje, preto prechádzame k protiútoku," odôvodnil hovorca vlády Stelios Petsas sprísnenie opatrení v štátnej televízii.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Grécko po sviatkoch znova sprísňuje opatrenia Čítajte 

V krajine budú musieť znova zatvoriť kaderníctva, kníhkupectvá či kostoly. Nočný zákaz vychádzania bude platiť od 21.00 h do 5.00 h, začne sa teda o hodinu skôr ako doteraz. Zrušená bude aj možnosť objednať si tovar v obchodoch telefonicky a následne si ho v nich vyzdvihnúť.

Prísnejšie opatrenia budú v platnosti od 6.00 h v nedeľu zatiaľ do 11. januára. Po tomto termíne chce grécka vláda opätovne otvoriť školy.

Grécko sa nachádza v tzv. lockdowne už od začiatku novembra. Z domu môžu jeho obyvatelia vychádzať len po tom, ako zašlú príslušnú SMS civilnej ochrane.

Povolené sú okrem iného cesty do práce, k lekárovi, na nákupy potravín, športovanie či tiež prechádzky so psom. Cestovať medzi 13 regiónmi krajiny bez oprávneného dôvodu je zakázané.

Krajina s približne 11 miliónmi obyvateľov zaznamenáva naďalej pomerne nízke počty nakazených koronavírusom v porovnaní s inými európskymi štátmi - v piatok tam hlásili takmer 600 nových prípadov za posledných 24 hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Grécko má však nízky počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, preto vláda postupuje mimoriadne dôrazne, píše DPA. Cieľom je ostrý lockdown ukončiť čo najskôr, povedal Petsas.

Viac ako 800 000 ľudí v Rusku už zaočkovali vakcínou proti ochoreniu COVID-19, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na sobotňajšie oznámenie ruských zdravotníckych úradov.

Očkovanie v Rusku vyvinutou vakcínou Sputnik V sa v krajine začalo v 5. decembra 2020. Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško v sobotu (2. januára) pre agentúru TASS povedal, že do jednotlivých regiónov krajiny bolo rozvezených celkovo 1,5 milióna dávok tejto vakcíny.

Zaočkovaní ruskí občania môžu od piatku prostredníctvom internetu požiadať o potvrdenie o absolvovaní očkovania, píše DPA. Očkovanie je v Rusku dobrovoľné a bezplatné

Skryť Vypnúť reklamu

Muraško 26. decembra oznámil, že ruské ministerstvo zdravotníctva schválilo použitie vakcíny Sputnik V aj na očkovanie ľudí starších ako 60 rokov.

Rusko je v počte prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 štvrtou najviac postihnutou krajinou po USA, Indii a Brazílii. Nákazu od začiatku pandémie v Rusku potvrdili u viac ako troch miliónov ľudí, píše DPA s odvolaním sa na oficiálne údaje.

V sobotu zdravotnícke úrady hlásili ďalších viac ako 26 300 nových prípadov za obdobie posledných 24 hodín.

Holandská vláda v sobotu oznámila, že začne očkovať tisíce zdravotníkov v prvej línii boja proti koronavírusu čo možno najskôr, aby zmiernilo tlak na nemocnice zasiahnuté nedostatkom personálu.

Oznámenie znamená pre holandskú vládu náhlu zmenu prístupu po tom, ako chcela začať očkovanie až 8. januára ako posledná z krajín EÚ a trvala na tom, že z logistických dôvodov to skôr možné nie je.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Holandská vláda po kritike mení plány, s očkovaním začne skôr Čítajte 

Kritika jej stratégie však narastala, a to aj vo svetle toho, že v sklade na východe krajiny sa už nachádza okolo 175.000 dávok vakcíny konzorcia Pfizer/Biontech, priblížila agentúra DPA.

"Znepokojujúca situácia v akútnej starostlivosti je sčasti dôsledkom ochorenia zdravotníckych pracovníkov, často súvisiaceho s koronavírusom," uviedla vláda vo vyhlásení. Najskorší možný termín začiatku očkovania chce objasniť do pondelka.

V Holandsku aktuálne platí prísny lockdown zavedený na päť týždňov po výraznom náraste nákazy. V posledných dňoch počty infikovaných mierne klesali, v piatok malo pozitívne výsledky testov 8215 ľudí.

Zdravotnícki predstavitelia však varovali, že vrchol počtu nových pacientov s ochorením Covid-19 prijímaných do nemocníc a na jednotky intenzívnej starostlivosti ešte len príde.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémy s nedostatočnými kapacitami pritom ešte zhoršil nedostatok zdravotníckeho personálu. Vo viacerých nemocniciach tak už nasadili vojenských špecialistov.

. Turecko zaviedlo dočasný zákaz vstupu cestujúcich z Veľkej Británie potom, ako v krajine zistili prvé prípady nového variantu koronavírusu SARS-CoV-2 u cestujúcich prichádzajúcich zo Spojeného kráľovstva, oznámil to turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca.

Celkovo 15 ľudí prichádzajúcich z Británie malo pozitívny test na nový variant koronavírusu, napísal Koca v piatok na Twitteri.

"Týchto 15 ľudí je aj s tými, s ktorými boli v kontakte, v karanténe," uviedol Koca s tým, že situáciu majú teraz pod kontrolou. Minister však neuviedol, kedy presne týchto 15 ľudí dorazilo do Turecka.

Skryť Vypnúť reklamu

V rámci protikoronavírusových opatrení Turecko nedávno zaviedlo lockdown počas víkendov. Všetci cestujúci sa teraz pred vstupom do krajiny musia preukázať negatívnym PCR testom.

V Turecku, ktoré má 83 miliónov obyvateľov, doteraz zaznamenali 2,22 milióna prípadov nákazy koronavírusom a 21 093 úmrtí.

Koronavírus v Ázii

Vietnamskí hygienici evidujú prvý prípad nákazlivejšej verzie koronavírusu, ktorá sa v posledných týždňoch rýchlo šíri v Británii, píše agentúra Reuters. Nakazila sa 44-ročná ženy, ktorá sa do Vietnamu vrátila práve z Británie.

Po prílete ženu poslali do karantény a testy u nej 24. decembra preukázali koronavírus, išlo o variant známy ako VOC 202012/01, uviedlo vietnamské ministerstvo zdravotníctva.

Vírus obsahuje genetickú mutáciu, ktorá vedie k tomu, že sa vírus šíri medzi ľuďmi ľahšie. Podľa vedcov je u nej pravdepodobnosť prenosu o 40 až 70 percent vyššia ako pri pôvodnom víruse. Mnoho krajín preto prerušilo dopravné spojenie s Britániou.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka prísnym karanténnym opatrenia a trasovaniu sa Vietnamu podarilo rýchlo zabrzdiť šírenie koronavírus. Táto ázijská krajina, ktorá ma asi 96 miliónov obyvateľov doteraz eviduje 1474 prípadov nákazy a 35 úmrtí pacientov s koronavírusom.

Tokio a tri priľahlé prefektúry požiadali japonskú vládu, aby vyhlásila núdzový stav s cieľom obmedziť šírenie nového koronavírusu. Guvernérka Tokia Juriko Koike po stretnutí s ministrom zodpovedným za opatrenia proti koronavírusu a guvernérmi Saitamy, Čiby a Kanagawy uviedla, že tak robia preto, lebo si cenia život.

Japonsko v ostatných dňoch zaznamenáva nárast v pribúdajúcich prípadoch ochorenia COVID-19, hlavne v mestských oblastiach. V posledný decembrový deň v Tokiu zaznamenali rekordný prírastok 1 337 prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Korona nepozná kalendár," poznamenala Koike na margo infekcií na konci roka. "Nemocnice sa napĺňajú, ovplyvňuje to zdravotnú starostlivosť pre všetkých," dodala guvernérka.

Obe strany sa podľa ministra zhodli, že situácia je kritická, avšak predtým, ako sa rozhodne o postupe, ho prekonzultujú so zdravotnými expertmi.

Japonsko nemalo počas pandémie lockdown a pokúša sa vyrovnať so zdravotnými rizikami bez zastavenia ekonomiky. Varovania, ktoré vydáva vláda, nesprevádzajú žiadne pokuty. Premiér Jošihide Suga čelí kritike za to, čo niektorí považujú za zlé postupovanie v súvislosti s pandémiou, pripomína agentúra AP.

V Japonsku dosiaľ zaznamenali 3 400 úmrtí v dôsledku COVID-19.

Ako sa vo svete vyvíja pandémia

Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Vývoj pandémie vo svete

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 7. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 1. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 2. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 7. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 10. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 18 186
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 330
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 947
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 118
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 5 093
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 4 290
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 683
 8. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 378
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 767
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 718
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

Heger i Čaputová by na jeho mieste odišli sami.


20. okt
Milan Krajniak

Úrad už s nimi pracovný pomer ukončil.


SITA 22m
Ilustračné foto.

Zdôvodnenie opisuje detaily podozrení voči inšpekcii.


a 1 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Celkový počet obetí pandémie v Rusku je najvyšší v Európe.

V krajine za uplynulý deň pribudlo 37 141 nových infekcií.


SITA 1m
Lídri Európskej únie počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ.

Situácia sa v niektorých krajinách zhoršuje.


TASR 7m
Baňa Turów.

Baňa prispieva k zníženiu hladiny podzemnej vody pri hraniciach.


TASR 27m
Novinár a spisovateľ Éric Zemmour.

Zemmour je potenciálnym vyzývateľom Macrona.


TASR 35m
Skryť Zatvoriť reklamu