Správu priebežne aktualizujeme.
Koronavírus vo svete:
- Celkový počet potvrdených prípadov: 84 147 473
- Počet vyliečených: 59 541 065
- Počet úmrtí: 1 831 546
Zdroj: worldometers.info/coronavirus, aktualizované o 20:30
- Koronavírus v Česku
- Koronavírus vo Francúzsku
- Koronavírus v Izraeli
- Koronavírus v USA
- Koronavírus v Južnej Kórei
Koronavírus v Európe
Koronavírus vo Francúzsku:
- Celkový počet potvrdených prípadov: 2 620 425
- Počet úmrtí: 64 632
V niektorých francúzskych regiónoch v dôsledku zhoršenia epidemiologickej situácie od soboty predĺžia zákaz vychádzania, ktorý tam bude v porovnaní so zvyškom krajiny začínať o dve hodiny skôr.
V 15 departmentoch sa bude celoplošný zákaz vychádzania, ktorý na celom území Francúzska v súčasnosti platí od 20:00 do 6:00, začínať o dve hodiny skôr - od 18:00. Ide o departmenty na severovýchode a juhovýchode krajiny vrátane departmentu Alpes-Maritimes, kde sa nachádza pobrežné mesto Nice.
Pre Paríž toto dodatočné opatrenie zatiaľ neplatí, píše agentúra AFP.
"Vírus sa vo Francúzsku ďalej šíri, avšak nerovnomerne medzi regiónmi," povedal hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal. Dodal, že ak sa bude situácia v určitých oblastiach ďalej zhoršovať, vláda prijme potrebné rozhodnutia.
Schválenia tohto opatrenia sa dožadovali najmä starostovia miest čoraz viac znepokojení situáciou v tamojších nemocniciach, ktoré sú preťažené v dôsledku prílivu infikovaných pacientov.
Attal sa tiež zastal tempa, akým Francúzsko očkuje ľudí proti ochoreniu Covid-19. Doposiaľ tam totiž podľa televízie TF1 vakcínu dostalo 332 ľudí - v porovnaní s vyše 130-tisíc ľuďmi v Nemecku. Attal tvrdí, že Francúzsko sa zameriavalo na očkovanie ľudí v domovoch pre seniorov, čo podľa neho zaberá viac času.
Koronavírus v Izraeli
- Celkový počet potvrdených prípadov: 428 510
- Počet vyliečených: 379 911
- Počet úmrtí: 3 356
Izraelski zdravotníci už zaočkovali proti koronavírusu milión obyvateľov, čo predstavuje viac ako desatinu populácie. Jubilejného miliónteho Izraelčana zaočkovali v arabskom meste Umm al-Fahm
Arabi tvoria asi 20 percent izraelskej populácie a očkovaciu kampaň prijímali pomalšie. Majú síce izraelské občianstvo a volebné právo, ale čelia diskriminácii napríklad v otázke bývania, čo prispieva k rozšírenej nedôvere k izraelským orgánom.
"Pre mňa je dôležité, aby sa arabská verejnosť v Izraeli dala rýchlo zaočkovať, pretože to zachraňuje ľudské životy," uviedol izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izrael sa momentálne nachádza uprostred v poradí už tretieho lockdownu, ktorého cieľom je potlačiť šírenie koronavírusu. Podľa výskumníkov z Oxfordskej univerzity a neziskovej skupiny Global Change Data Lab patrí Izraelu aktuálne prvé miesto v počte zaočkovaných osôb na počet obyvateľov.
Koronavírus v Amerike
Koronavírus v USA
- Celkový počet potvrdených prípadov: 20 495 759
- Počet vyliečených: 12 131 318
- Počet úmrtí: 355 078
Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Spojených štátoch presiahol 20 miliónov. Okrem toho od začiatku pandémie zaznamenali aj viac ako 350-tisíc úmrtí.
V oboch parametroch USA ďaleko predstihli ostatné krajiny sveta.
Počet potvrdených prípadov nákazy je v Spojených štátoch takmer dvojnásobný ako v Indii, ktorá je v počte infikovaných (vyše 10 miliónov) druhou na svete. Na treťom mieste je Brazília so siedmimi miliónmi pozitívnych testov.
Americké prípady sa na celkovej svetovej bilancii (vyše 83 miliónov nakazených) podieľajú skoro jednou štvrtinou, píše agentúra AP.
Úrady v USA sa momentálne za zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie pokúšajú čo najskôr zaočkovať milióny obyvateľov, podľa kritikov však kampaň začala príliš pomaly a chaoticky.
Nastupujúci prezident USA Joe Biden v tejto súvislosti kritizoval dosluhujúceho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa. Prisľúbil, že po svojom nástupe do úradu 20. januára urýchli proces distribúcie vakcín a očkovania.
Trump sľuboval, že do konca tohto roku bude podaných 20 miliónov dávok vakcíny. Doposiaľ však v krajine zaočkovali len necelých 2,8 milióna ľudí.
Očkovacia kampaň odštartovala len 14. decembra.
Koronavírus v Ázii
Koronavírus v Južnej Kórei:
- Celkový počet potvrdených prípadov: 61 769
- Počet vyliečených: 42 953
- Počet úmrtí: 917
Južná Kórea bude od cudzincov vyžadovať negatívny test na nový koronavírus pred príchodom do krajiny. Oznámili to tamojšie úrady, ktoré posilňujú opatrenia v boji proti pandémii, informovala agentúra Jonhap.
Prichádzajúci cudzinci budú musieť preukázať negatívne výsledky PCR testu urobeného najneskôr 72 hodín pred odchodom do Južnej Kórey. Opatrenie vstúpi do platnosti na juhokórejských letiskách budúci piatok, od 15. januára ho zavedú aj v prístavoch v krajine, oznámil Kórejský úrad pre kontrolu a prevenciu chorôb (KDCA).
Úrad v piatok hlásil 1029 nových prípadov nákazy koronavírusom v krajine za posledných 24 hodín, čo je približne na úrovni uplynulých siedmich dní. Celkový počet infikovaných dosiahol 61 769 a počet súvisiacich úmrtí 917, z nich 17 pribudlo za posledný deň.
Južná Kórea od začiatku pandémie dostala prvé dve vlny šírenia koronavírusu pod kontrolu, aktuálna a dosiaľ najsilnejšia "zimná vlna" v krajine však neutícha, keď sa naďalej objavujú ohniská nákazy najmä v husto obývanej metropolitnej oblasti Soulu. Hromadné nákazy hlásili z kostolov, súkromných stretnutí i vo väznici v hlavnom meste.
V Soule v polovici decembra zakázali stretnutia piatich alebo viacerých ľudí. Krajina tiež uzavrela lyžiarske strediská a obľúbené turistické miesta, aby spomalila šírenie vírusu počas vianočného a novoročného obdobia.
V sobotu budú zdravotnícke úrady rozhodovať o tom, či momentálne platné nariadenia sociálneho odstupu ponechajú v platnosti, alebo ich sprísnia.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk