APIA. Obyvatelia tichomorských ostrovných štátov Samoa a Kiribati tradične ako prví na svete privítali príchod nového roka.
Tamojšia polnoc pripadá na 11:00 SEČ, pričom ide o územia ležiace najbližšie k medzinárodnej dátumovej hranici z jej západnej strany.
V oboch krajinách sú novoročné nálady a oslavy vstupu do roka 2021 stlmené v dôsledku koronavírusovej epidémie.
Verejné ohňostroje zrušili
Hoci na Kiribati dosiaľ nepotvrdili žiadne prípady nákazy a Samoa hlásila prvého infikovaného len v polovici novembra, verejné ohňostroje tam zrušili.
Zahraniční turisti ostrovy v južnom Pacifiku nemôžu v súčasnosti navštíviť, uviedla agentúra DPA.
Obe krajiny sa pozerajú do nového roka so znepokojením aj s ohľadom na celosvetovú klimatickú zmenu.
V samojskej metropole Apia viedli búrky k záplavám. S tými bojuje aj celkovo 3000 ostrovov patriacich ku Kiribati, a to z dôvodu rastúcej hladiny mora.
Samoa bývala donedávna medzi krajinami, ktoré vítali nový rok ako posledné, v roku 2011 však "preskočila" dátumovú hranicu, keď sa v záujme podpory cestovného ruchu vrátila do západnejšieho časového pásma.
Posledná bude Americká Samoa
O 14:00 oslávili nový rok aj v Austrálii, kde nechýbal tradičný ohňostroj nad operou v Sydney. Tento rok však trval len sedem minút a ľudia ho sledovali zo svojich domovov.
Drôtené ploty blokovali prístup k vyhliadkovým bodom, odkiaľ v iných rokoch ohňostroj pozoruje okolo milióna ľudí. Za porušenie zákazu vstupu do oblasti prístavu, kde sa ohňostroj konal, hrozila pokuta do 1000 austrálskych dolárov (623 eur). Prísnymi obmedzeniami chce tamojšia vláda zamedziť šíreniu nového koronavírusu.
Austrálsky premiér Scott Morrison vo videopríhovore ocenil Austrálčanov za to, že sa s pandémiou vyrovnali lepšie ako takmer ktorákoľvek iná krajina na svete.
"(Tento rok) sme čelili najväčšej výzve od druhej svetovej vojny," uviedol Morrison.
Medzi poslednými, ktorí oslávia nový rok, bude Americká Samoa, ležiaca iba 220 kilometrov východne od Samoy na opačnej strane dátumovej hranice.