SME
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Spojené štáty hlásia rekordný nárast počtu obetí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

​Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

V Česku pribudlo rekordných 16 939 nových prípadov nákazy koronavírusom. Index rizika epidémie COVID-19 zostáva na 80 bodoch.

Už druhý deň sa tak drží na najvyššom piatom stupni pohotovosti, ktorý znamená kritický stav. Od stredy sa však zhoršili všetky ukazovatele, podľa ktorých sa rizikové skóre počíta.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa ministerstva zdravotníctva bolo urobených 32 644 testov a pozitívnych bolo rekordných 52 percent testov. Počet úmrtí v súvislosti s koronavírusom narástol o 75 na celkovo 11 580.

Aktuálne má uvedené nákazlivé ochorenie 114 500 ľudí. Hospitalizovaných je 5893 pacientov.

Najhoršia epidemická situácia je v Moravskosliezskom a Královohradeckom kraji, kde je rizikové skóre na 89 bodoch. Reprodukčné číslo je 1,19.

Opatrenia v celom Česku zodpovedajú piatemu stupňu podľa rozhodnutia vlády od nedele 27. decembra, a to prinajmenšom do 10. januára. Zatvoriť sa musela väčšina obchodov a ľudia sa môžu vonku stretávať v menších počtoch.

Vláda svojimi opatreniami neobmedzila počet ľudí, ktorí sa môžu zísť v jednej domácnosti. Minister zdravotníctva Jan Blatný povedal, že sa spolieha na zodpovednosť občanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémom sa však môže stať zákaz nočného vychádzania, ktorý platí od 21.00 do 05.00 h. Na silvestrovskú návštevu teda treba doraziť do 21.00 h.

"Primárne sa spoliehame na zodpovednosť ľudí. Vládne opatrenia upravujú iba pravidlá pre verejné priestory a zákaz vychádzania," povedal Blatný. Opatrenia neregulujú množstvo osôb vo vnútri domovov, spresnila hovorkyňa ministerstva Barbora Peterová.

Pri zákaze nočného vychádzania však platí aj jedna výnimka - cesta späť do miesta svojho bydliska. Domov zo silvestrovskej návštevy sa tak môžu ľudia vydať kedykoľvek počas dňa aj noci.

"Myslím, že je všetkým jasné, že situácia nie je dobrá. Znovu všetkých prosím, aby tento rok obmedzili tradičné oslavy konca roka. Viem, že je to nepríjemné, ale zvládneme to. Ide totiž o zdravie nás všetkých," povedal Blatný.

Skryť Vypnúť reklamu

V Prahe od 1. decembra navyše platí nová vyhláška zakazujúca odpaľovanie petárd na stanovených miestach - okrem centra ide o okolie domovov pre seniorov, prírodné parky a okolie zoologickej záhrady v pražskej časti Troja, okolie vodných tokov, útulkov pre zvieratá a veterinárnych pohotovostí.

Za správanie v rozpore s vládnymi opatreniami hrozí pokuta až 10 000 korún (zhruba 380 eur).

V Poľsku pribudlo od stredy 13 397 nových prípadov koronavírusovej nákazy; v krajine sa tak od začiatku pandémie vírusom nakazilo 1 294 878 ľudí. Uviedla to agentúra PAP s odvolaním sa na štvrtkové údaje ministerstva zdravotníctva.

V Poľsku pribudlo ďalších 532 úmrtí a koronavírus si tak v krajine celkovo vyžiadal 28 554 obetí. Ministerstvo zdravotníctva zároveň uviedlo, že 16 970 ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom, hospitalizovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalších 164 847 osôb sa nachádza v karanténe a 6991 je pod hygienicko-epidemilogickým dohľadom. Dosiaľ sa z ochorenia vyliečilo 1 036 138 ľudí.

Vakcínou proti koronavírusu sa podľa údajov ministerstva zdravotníctva dalo zaočkovať viac ako 36 600 Poliakov.

Vláda očkovanie spustila 27. decembra, pričom ako prvých zaočkovala zdravotníkov. Od začiatku pandémie, ktorá krajinu postihla v marci, vydalo Poľsko niekoľko protipandemických opatrení.

Minulý týždeň vyhlásilo Poľsko v období od 28. decembra do 17. januára tzv. "celoštátnu karanténu". Vláda nariadila zatvoriť hotely a lyžiarske strediská a opatrenia sa dotknú aj osláv Nového roka.

Zatvorené musia byť všetky nákupné centrá, ako aj posilňovne, fitnescentrá a akvaparky. Výnimkou sú potraviny, kníhkupectvá a predajne tlačovín alebo lekárne. Reštaurácie môžu ponúkať len jedlo so sebou, prípadne rozvoz.

Skryť Vypnúť reklamu

Rakúsko zaznamenalo vo štvrtok ďalších 2913 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu za posledných 24 hodín, čo je o 360 viac ako predošlý deň. Podiel pozitívnych testov sa naďalej pohyboval nad desiatimi percentami, informovala agentúra APA.

V rovnakom čase zomrelo v krajine 73 ľudí s ochorením Covid-19. Počet hospitalizovaných klesol o 65 na 2 342, stav 396 z nich si vyžadoval intenzívnu starostlivosť.

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober povedal, že ešte v januári by chcel dosiahnuť zníženie počtu prípadov nákazy na menej ako 1000 za deň.

Priemer posledných siedmich dní predstavuje 1944, najnovší nárast tak ukazuje trend v opačnom smere, píše APA.

V posledný deň roka bolo v Rakúsku 21 641 aktívnych prípadov nákazy, ako vyplýva z údajov ministerstva vnútra. Je to znova nárast o 878, hoci sedemdňový priemer klesol o 552.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac nových infekcií hlásili z Dolného Rakúska (638), nasledovali spolkové krajiny Horné Rakúsko (495) a Viedeň (429).

Šéfka berlínskej polície Barbara Slowiková upozornila, že na dodržiavanie zákazu protestov a používania pyrotechniky vo veľkej časti nemeckého hlavného mesta budú počas Silvestra dozerať tisícky policajtov.

Pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu rbb-Inforadio vo štvrtok povedala, že polícia je pripravená na možnosť, že ľudia odmietajúci reštrikcie na bránenie šíreniu koronavírusu alebo ľavicoví extrémisti by mohli ignorovať zákaz demonštrácií.

Nemecké súdy tento týždeň zamietli žaloby proti zákazu verejných zhromaždení v Berlíne na Silvestra a Nový rok, ktoré úrady uvalili pre pandémiu.

Každoročnú šou pod holým nebom pri Brandenburskej bráne v Berlíne, ktorá zvyčajne láka státisíce divákov, organizátori tentoraz zmenili na virtuálne podujatie na sledovanie z domu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha za uplynulý deň v Nemecku pribudlo 32 552 nových infekcií koronavírusom a 964 ľudí v dôsledku nákazy zomrelo.

Spojené kráľovstvo za posledných 24 hodín zaznamenalo 55.982 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší prírastok za deň od začiatku pandémie, informovala vo štvrtok britská spravodajská televízia Sky News.

Predošlý rekordný denný nárast v počte prípadov nákazy (53 135) bol zaznamenaný v utorok. Podľa údajov vlády bolo takisto za uplynulých 24 hodín zaznamenaných ďalších 964 úmrtí súvisiacich s chorobou COVID-19.

Británia tak od začiatku pandémie zaznamenala 2 488 780 prípadov nákazy a 73 512 úmrtí. Tieto údaje britskej vlády sa týkajú osôb pozitívne testovaných na koronavírus v období uplynulých 28 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by sa vzali do úvahy všetky úmrtia, pri ktorých bolo ochorenie COVID-19 spomenuté na úmrtnom liste, bilancia obetí na životoch by bola vyššia.

Lekárka z anglického úradu pre verejné zdravie Public Health England (PHE) Yvonne Doyleová požiadala svojich spoluobčanov, aby počas silvestrovskej noci zostali doma a zabránili tak šíreniu koronavírusu, informuje Sky News.

Nárast prípadov v Británii z posledných týždňov sa do veľkej miery pripisuje novej, oveľa nákazlivejšej, mutácii koronavírusu, ktorá sa zistila v Spojenom kráľovstve. Jej šírenie podnietilo desiatky krajín k obmedzeniu dopravného spojenia s touto krajinou.

V Turecku sa vo štvrtok od 21:00 v snahe zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 počas novoročných sviatkov začne štvordňový lockdown.

Skryť Vypnúť reklamu

Starosta Istanbulu uviedol, že v najľudnatejšom tureckom meste bude v službe približne 34-tisíc policajtov, aby vynucovali dodržiavanie predpisov.

Ministerstvo vnútra informovalo, že v rámci celej krajiny nasadia viac ako 208-tisíc policajtov, pričom zriadili tisíce kontrolných stanovíšť.

Turecko patrí ku krajinám s najhorším šírením infekcie, ale podľa oficiálnej štatistiky sedemdňový priemerný počet denných nákaz klesol na približne 16-tisíc z úrovne nad 30-tisíc po tom, ako krajina začiatkom decembra začala uplatňovať zákaz nočného vychádzania a víkendové lockdowny.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva v krajine na ochorenie COVID-19 zomrelo 20 642 ľudí.

Koronavírus v Amerike

Spojené štáty zaznamenali v priebehu stredy 3927 obetí koronavírusového ochorenia COVID-19, čo je v krajine najviac od vypuknutia pandémie, vyplýva z údajov baltimorskej Univerzity Johnsa Hopkinsa. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa údajov univerzity úrady zaznamenali v stredu aj 189 671 nových prípadov nákazy koronavírusom. Od začiatku pandémie zaregistrovali už 20 216 991 prípadov a 350 778 súvisiacich úmrtí.

Novozvolený americký prezident Joe Biden v utorok skritizoval tempo, akým vláda odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa distribuuje vakcíny proti novému koronavírusu v krajine. Podľa Bidena pri súčasnej rýchlosti vakcinácia miestneho obyvateľstva "nebude trvať mesiace, ale roky".

Budúci prezident prisľúbil, že po nástupe do úradu zrýchli tempo päť- až šesťnásobne tak, aby bolo denne zaočkovaných jeden milión Američanov.

Biden v tejto súvislosti uviedol, že svojmu tímu nariadil pripraviť omnoho agresívnejšiu stratégiu distribúcie vakcín. "Urobím všetko možné, aby sme sa pohli správnym smerom," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň však uznal, že aj pri zvýšenom tempe bude trvať niekoľko mesiacov, kým bude zaočkovaná väčšina obyvateľstva.

Koronavírus v Ázii

Japonské Tokio zaznamenalo rekordný počet 1300 nových prípadov koronavírusovej nákazy a guvernérka metropoly Juriko Koikeová preto vo štvrtok poprosila ľudí, aby zostali doma. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

"Koronavírus nepozná koniec roka ani novoročné sviatky," povedala novinárom guvernérka.

Požiadala ľudí, aby sa vzdali silvestrovských osláv či odpočítavania príchodu Nového roka. Vyjadrila aj obavy z toho, že Tokijčania sa vyberú nakupovať do preľudnených obchodov.

"Prosím vás, urobte si pokojný Nový rok so svojou rodinou a zostaňte doma," uviedla a použila anglický výraz "stay home".

Skryť Vypnúť reklamu

Guvernérka vysvetlila, že najnovšie údaje z Tokia ukázali 1300 nových infekcií koronavírusom. Predchádzajúci rekordný denný počet nakazených v hlavnom meste bol 949 z minulej soboty.

Japonsko zaznamenalo celkovo vyše 230 000 prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 3000 úmrtí. V stredu zomrelo 65 ľudí, oznámilo vo štvrtok ministerstvo zdravotníctva.

Vládou podporované zľavy pri cestovaní boli zrušené, keď prípady nákazy začali pribúdať.

Koronavírus v Afrike

Guinea začala s experimentálnym očkovaním proti koronavírusu pomocou ruskej vakcíny Sputnik V. Ako uviedli tamojšie úrady, prvé vakcíny dostali guinejskí vládni predstavitelia.

Západoafrický štát si objednal iba 55 dávok ruskej vakcíny. "Požiadali sme o malé množstvo. Toto je iba začiatok objednávky. V pilotnej fáze sme zaočkovali 25 vyšších štátnych predstaviteľov. Zostalo nám 30 dávok a vo vakcinácii budeme pokračovať," uviedol generálny riaditeľ guinejskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Sakoba Keita.

Ako prvý dostal vakcínu minister obrany Mohamed Diane, po ktorom nasledovali ďalší ministri. "Pre mnohé krajiny je vakcína neprístupná, ale tá naša ju dostala. Mali by sme sa z toho tešiť," povedal guinejský minister priemyslu Tibou Camara.

Guinea je známa ťažbou bauxitu, pričom Rusko má v tomto štáte viacero podnikov.

Skryť Vypnúť reklamu

Mapa cestovných obmedzení

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 4. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 5. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 6. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 245
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 6 667
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 768
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 311
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 272
 6. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 4 126
 7. Od Česka až po Jadran 3 820
 8. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 122
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 094
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 085
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda parlamentu Boris Kollár a poslanecký klub Sme rodina.

Peter Pčolinský žiadal splnenie požiadaviek do konca júlovej schôdze.


a 1 ďalší 13 h
Eliška Mintálová na OH Tokio 2020 / 2021.

Eliška Mintálová suverénne postúpila do finále.


Sportnet 16m

Neprehliadnite tiež

Tank Abrams.

V suteréne mal aj protilietadlové delo, torpédo a ďalšie zbrane.


TASR 14m
Očkovanie prebieha v prístave

Očkovanie zahraničným námorníkom ponúkajú aj Spojené štáty a Nemecko.


TASR 55m
Diabetici musia v prvom rade dodržiavať diétu, vytvoriť si zdravý spôsob životného štýlu a pravidelne brať lieky alebo si pichať inzulín.

Prvýkrát ho na liečbu použil Frederick Banting.


TASR 2 h
Ilustračné foto

Podpísali bezpečnostnú dohodu zameranú na ochranu civilistov v prípade teroristického útoku.


TASR 2 h