ZÁHREB. Iba deň po silnom zemetrasení zasiahli Chorvátsko ďalšie otrasy, tentokrát ešte silnejšie. Zemetrasenie s magnitúdom 6,2 udrelo podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra okolo obeda asi 46 kilometrov juhovýchodne od Záhrebu.
Otrasy zničili centrum mesta Petrinja. "Vyťahujeme ľudí z áut, nevieme, koľko je mŕtvych či ranených, počul som, že sa zrútila aj budova škôlky, no našťastie tam neboli žiadne deti," hovorí pre Jutarnji list starosta mesta Darinko Dumbović.
Podľa chorvátskych médií si v najviac zasiahnutej oblasti vyžiadalo najmenej šesť obetí na životoch a mnoho zranených, okrem toho spôsobilo veľké materiálne škody.
Loading
...
Pomoc armády
Podľa prvotných správ zemetrasenie spôsobilo rozsiahle materiálne škody, zrútenie striech, fasád budov a v niektorých prípadoch dokonca aj celých budov. Do Petrinji už smeruje armáda aj premiér Andrej Plenković.
Chorvátsky prezident Zoran Milanović prirovnal mesto k čečenskému mestu Groznyj po vojne. "Toto bol ťažký rok. Bola to pohroma za pohromou. Mesto vieme vybudovať, no prišli sme o jeden detský život," povedal prezident pre Jutarnji list.

Otrasy zničili aj budovy v meste Glina. "V Gline nie je jediný dom, ktorý by nemal poškodenú strechu. Môj syn išiel pomáhať s vyťahovaním ľudí z trosiek domu, ktorý sa úplne zrútil. Som vystrašená, pretože neodpovedá, telefónne linky nefungujú, nejde elektrina," hovorí pre web 24sata.hr Sabina Soldanová.
Zemetrasenie spôsobilo škody aj v Záhrebe, ľudia vybehli na ulice a všade vládne chaos, opisujú chorvátske médiá. Polícia vyzýva ľudí, aby zachovali pokoj a umožnili záchranným zložkám prejsť. Časť hlavného mesta je stále bez elektrickej energie.
Zemetrasenie bolo cítiť v celom Chorvátsku a v susednom Srbsku a Bosne a Hercegovine. Otrasy cítili aj ľudia na viacerých miestach Slovenska, či v talianskom Neapole.
Rovnakú oblasť zasiahlo zemetrasenie aj v pondelok. Bolo však o čosi slabšie - s magnitúdom 5,2.
Viaceré chorvátske mestá ponúkli zničeným mestám pomoc pri ubytovaní ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou.

Najsilnejšie zemetrasenie
V marci zasiahlo Záhreb zemetrasenie s magnitúdou 5,3 - najsilnejšie za niekoľko desaťročí -, ktoré v chorvátskej metropole ťažko poškodilo budovy. Živel si vyžiadal jednu obeť na živote a najmenej 27 zranených. Zemetrasenie vtedy cítili aj v susednej Bosne a Hercegovine.
Chorvátsky seizmológ Krešimir Kuk podľa webu 24sata.hr tvrdí, že súčasné zemetrasenie uvoľnilo až 30-krát viac energie ako to marcové a nasledovať ho budú ešte ďalšie dotrasy.
Táto časť Balkánskeho polostrova sa nachádza na hlavných tektonických zlomoch a otrasy zeme sa tam vyskytujú pravidelne.