PARÍŽ. Zomrel francúzsky módny návrhár Pierre Cardin, vizionársky priekopník prêt-à-porter, konfekčného odievania, ktoré módu sprístupnilo širšej verejnosti.
Pierre Cardin bol držiteľom niekoľkých rádov a ocenení a taktiež členom francúzskej akadémie. Zomrel vo veku 98 rokov v nemocnici v Paríži. Agentúre AFP jeho úmrtie oznámili príbuzní.
"Deň veľkého smútku pre celú našu rodinu, Pierre Cardin už nie je. Skvelý návrhár, ktorým bol, prešiel storočím a zanechal Francúzsku a svetu jedinečné umelecké dedičstvo v móde a nielen v nej," napísala rodina vo vyhlásení.
Syn talianskych prisťahovalcov z Benátok sa najprv vyučil za krajčíra. Túžil po kariére herca, venoval sa tancu a modelingu, ale nakoniec začal pracovať v ateliéri Christiana Diora.
Svoj prvý butik s dámskou módou s názvom Eva otvoril otvoril vo svojich 32 rokoch v roku 1954, o tri roky neskôr nasledoval butik Adam s pánskou módou.
Zručne pracoval s konceptom licencií. Výrobky s jeho značkou, od kravát, cez cigarety, parfumy až po minerálku, sa predávali po celom svete, píše AFP.
Inšpiráciu bral aj od umelcov ako Dalí a Picasso. Ignoroval ženské tvary a bol priekopníkom unisex štýlu, do módy priniesol futuristický vzhľad. Medzi jeho prvých žiakov patril Jean Paul Gaultier.
Návrhár bol prvým, kto vyvinul kolekciu pret-a-porter (čiže kolekciu pre bežné nosenie). "Hovorí sa, že pret-a-porter zničí vaše meno, ale mňa to zachránilo," uviedol k tomu. Jeho práca sa tak dostala do bežných obchodných domov, priamo do ulíc. Prevratný krok mal ale aj svoju tienistú stránku, návrhár si proti sebe popudil kolegov a bol vylúčený zo Syndikátu haute couture.
Medzi prvými začal pôsobiť v Ázii, najprv v Japonsku a neskôr v Číne. Jeho podnikateľský duch u niektorých budil obdiv, u módnych puristov opovrhnutie.
Hoci už sám nenavrhoval pre módne prehliadky, zostal v módnej brandži a vzal pod svoje krídla niektorých začínajúcich návrhárov, píše Reuters. V roku 2011 oznámil, že by chcel predať svoje impérium, nenašiel však kupca.
Pierre Cardin sa stal prvým módnym návrhárom, ktorý vstúpil do francúzskej Akadémie krásnych umení a svojím spôsobom tak potvrdil, že móda je umením. Od roku 1991 bol veľvyslancom dobrej vôle UNESCO, podporoval aj Organizáciu pre výživu a poľnohospodárstvo Spojených národov (FAO).
Loading
...