ANKARA, BRATISLAVA. Už to nie je ten líder s prakticky absolútnou mocou nad Tureckom, ktorému sa v roku 2016 podarilo prežiť aj pokus časti armády o prevrat a občania mu potom väčšinovo odobrili posilnenie moci.
Recep Tayyip Erdogan sa síce čoraz viac snaží zasahovať v zahraničí, no doma silnejú náznaky, že môže prísť o moc. Až 63 percent Turkov a nadpolovičná väčšina jeho voličov si podľa prieskumu agentúry MetroPoll myslí, že krajina ide zlým smerom.
"Jeho víťazstvo v ďalších voľbách nie vôbec samozrejmou záležitosťou," hovorí pre New York Times analytička think-tanku Výbor pre zahraničné vzťahy Asli Ayadintasbasová. "Existuje veľká šanca, že prehrá, ak sa mu nepodarí rozšíriť svoju koalíciu, alebo nepresvedčí ľudí, ktorí hlasovali za opozíciu."
Absolútna moc a zlé časy

Analytička predpovedá, že Erdoganova šanca na znovuzvolenie je menšia ako 50 percent. Vo voľbách pred dvoma rokmi pritom získal 52,6 percenta už v prvom kole a prezidentom sa stal bez nutnosti druhého kola.
Prevzal tak posilnenú pozíciu po tom, ako si v referende v roku 2017 dal potvrdiť premenu Turecka na prezidentskú republiku. Vtedy sa o ňom začalo hovoriť ako o novodobom sultánovi s prakticky neobmedzenou mocou nad krajinou.
Práve od roku 2018 sa však domáca situácia v Turecku začala komplikovať. Kým Erdogan posielal armádu do Sýrie, Líbye či naposledy do Náhorného Karabachu, kým provokoval Európsku úniu výskumom možnosti ťažby pri Cypre, doma sa začala prepadávať turecká líra a postupne aj celé hospodárstvo.