Ako dnes informujú španielske médiá, predpokladá sa, že jedným z väzňov je bývalý obyvateľ španielskej enklávy Ceuta na pobreží Maroka. Muž vo veku 27 rokov je marockého pôvodu a bolo mu udelené španielske občianstvo. Polícia vyšetruje, či je medzi väzňami aj iný Španiel, tiež marockého pôvodu.
Spojené štáty Španielsku poskytli o dvojici mužov informácie, ich prítomnosť v internačnom zariadení na východe Kuby však oficiálne nepotvrdili.
Podľa diplomatických zdrojov citovaných denníkom El País v prípade potvrdenia španielskej štátnej príslušnosti väzni dostanú diplomatickú pomoc.
Minister zahraničných vecí Josep Piqué ešte dávnejšie vyhlásil, že postoj Madridu v otázke zadržiavania cudzincov na Guantáname bude závisieť od pozície iných krajín EÚ, napríklad Veľkej Británie, ktorá má medzi väzňami tiež svojich občanov. Medzi internovanými sú podľa dostupných informácií aj Francúzi, občania Švédska a Dánska.
Väčšinu spomedzi 158 členov afganského hnutia Taliban a siete al-Káida tvoria občania Saudskej Arábie, ktorých je asi sto. Z Jemenu pochádza 17 zadržiavaných extrémistov.