BRUSEL. Británia sa dohodla s Úniou na podobe vzťahov po prechodnom období brexitu, ktoré končí tento rok. Text dohody by mali zverejniť v nadchádzajúcich dňoch.
Prečítajte si reakcie európskych lídrov.

Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter skonštatovala, že za túto dohodu stálo za to bojovať.
"Teraz máme so Spojeným kráľovstvom férovú a vyváženú dohodu. Bude chrániť záujmy EÚ, zabezpečí férovú súťaž a poskytne predvídateľnosť našim rybárskym komunitám. Európa ide ďalej," napísala.

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová dohodu uzatvorila za historickú.
"Touto dohodou vytvárame základy pre novú kapitolu v našich vzťahoch," uviedla Merkelová.
"Británia bude aj mimo Európskej únie naďalej dôležitým partnerom Nemecka a Európskej únie," dodala.
Kancelárka sľúbila, že Nemecko urýchlene dohodu preštuduje. Vláda by o nej mohla konať už v pondelok 28. decembra. "Verím, že máme pred sebou dobrý výsledok," dodala.

Emmanuel Macron
"Dohoda so Spojeným kráľovstvom je rozhodujúce na ochranu našich občanov, našich rybárov, našich výrobcov," napísal na twitteri francúzsky prezident a uistil, že dohliadne na to, aby práva ochránená bola.
Európska únia teraz môže podľa Macrona hľadieť v ústrety budúcnosti "jednotná, suverénna a silná".

Heiko Maas
Úľavu nad výsledkom rokovaní vyjadril aj nemecký minister zahraničia Heiko Maas.
"Bol to vyjednávací maratón, ale vo svetovom rekorde a s dlhým záverečným šprintom," uviedol. Podľa neho sa dlhé vyjednávania vyplatilo.
Nemecko, ktoré teraz predsedá Rade EÚ, urobí podľa Maas všetko pre to, aby mohla dohoda začať provizórne platiť už 1. januára 2021.

Ivan Korčok
"Dohoda Európskej únie so Spojeným kráľovstvom je dobrou správou pre Slovensko a jeho občanov," vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS). TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Dohoda podľa ministra umožní plynulejší prechod do novej éry vzťahov EÚ a Spojeného kráľovstva. "SR bude v nasledujúcich dňoch presadzovať plnohodnotnú aplikáciu dohody, ktorá vstúpi do platnosti od 1. januára 2021," poznamenal Korčok.
Zdôraznil, že dosiahnutím dohody sa obidve strany od nového roka vyhnú komplikáciám zložitého obchodného režimu, núdzových scenárov a nástupu pravidiel Svetovej obchodnej organizácie.

Micheál Martin
Írsky premiér Micheál Martin uviedol, že dohoda EÚ s Britániou chránia írskej záujmy.
Je podľa neho "dobrým kompromisom a vyváženým výsledkom".
Označil ju za "najmenej zlú formu brexitu, aká bola možná".

Giuseppe Conte
Za dobrú správu označil výsledok rokovaní tiež taliansky premiér Giuseppe Conte.
Británia podľa neho zostane kľúčovým partnerom a spojencom EÚ a rovnako tak Talianska.
Španielsky premiér Pedro Sánchez dohodu takisto privítal. "Španielsko a Spojené kráľovstvo budú pokračovať v dialógu, aby dosiahli dohodu o Gibraltári," dodal.

Alexander De Croo
Podľa belgického premiéra Alexandra De Croo je prerokovaná dohoda základom pre silné partnerstvo EÚ a Spojeného kráľovstva a poskytuje kľúčové záruky pre "spravodlivú súťaž pre naše firmy".
Holandský premiér Mark Rutte označil uzavretie dohody za "skvelú správu".

Charles Michel
Predseda Európskej rady Charles Michel aj predseda Európskeho parlamentu David Sassoli privítali vo štvrtok uzavretie obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.
Predseda Európskej rady Charles Michel v správe pre médiá poďakoval predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a hlavnému vyjednávačovi EÚ pre brexit Michelovi Barnierovi za ich neúnavné úsilie a dodal, že "komplexná dohoda s naším susedom, priateľom a spojencom" je pre občanov a podniky krajín EÚ tým najlepším výsledkom.
"Počas posledných rokov preukázala EÚ pri rokovaniach so Spojeným kráľovstvom jednotu a odhodlanie. Budeme aj naďalej udržiavať rovnakú jednotu. Boli to veľmi náročné rokovania, ale proces sa ešte neskončil," odkázal Michel na skutočnosť, že vianočnú dohodu ešte musia preskúmať Rada EÚ (členské štáty) a Európsky parlament.

David Sassoli
Šéf europarlamentu David Sassoli rovnako v správe pre médiá uviedol, že dohoda o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom prináša potrebnú istotu a zdôraznil, že EP túto dohodu podrobne preskúma a o súhlase rozhodne až v novom roku.
Europarlament už začiatkom týždňa upozornil, že do konca roka už nebude mať čas rozhodnúť o prípadnej dohode.
"Aj keď stále hlboko ľutujem rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť EÚ, vždy som veril, že vyjednané vzťahy sú v najlepšom záujme oboch strán. Táto dohoda môže teraz tvoriť základ pre vytvorenie nového partnerstva," vysvetlil Sassoli.
EP podľa neho vyjadruje poľutovanie nad tým, že trvanie rokovaní a charakter dohody na poslednú chvíľu neumožňujú vykonanie náležitej parlamentnej kontroly do konca tohto roka. Podľa jeho slov je však zákonodarný zbor EÚ pripravený zodpovedne zareagovať, aby boli následky brexitu a ukončenie prechodného obdobia na občanov a podnikateľov čo najmiernejšie a zabránilo sa chaosu.
Sassoli spresnil, že europarlament bude pokračovať v práci aj počas sviatočného obdobia v príslušných výboroch a aj vo forme plenárneho zasadnutia (v online formáte) ešte predtým, ako sa rozhodne, či začiatkom budúceho roka odsúhlasí novú dohodu.
Predseda EP v tejto súvislosti poďakoval aj podpredsedovi EK Marošovi Šefčovičovi za jeho prácu pri zabezpečovaní dôsledného dodržiavania dohody o vystúpení, ktorú mal slovenský eurokomisár na starosti spolu so svojím britským partnerom Michaelom Govom.
Boris Johnson
Pobrexitová obchodná dohod bude prospešná pre obe strany. Prosperita v Británii prispeje k vzniku pracovných miest a hospodárskemu rozvoju aj na celom európskom kontinente.
Vyhlásil to na tlačovej konferencii v Londýne britský premiér Boris Johnson, ktorého citovala agentúra AFP.