Ak by sme nemali odvážnych manželov, neboli by sme tu, hovorí v spoločnom rozhovore pre SME a pražské Hospodářské noviny VERANIKA CEPKALOVÁ. S prezidentskou kandidátkou Sviatlanou Cichanovskou a Maryjou Kolesnikavovou v lete obchádzali Bielorusko, aby občanov presvedčili, že diktátor Alexander Lukašenko nebude vládnuť večne.
Cichanovskej a Cepkalovej manželia chceli kandidovať, Kolesnikavová viedla kampaň zatknutého kandidáta Viktara Babyrku. Trio žien tak viedlo kampaň v mene troch mužov.
Výsledky volieb napokon Lukašenkov režim zmanipuloval vo svoj prospech, no vyvolal najväčšie demonštrácie v krajine za desaťročia, ktoré trvajú dodnes. Európska únia zaviedla proti Bielorusku sankcie, opozíciu na čele s Cichanovskou a Cepkalovou ocenil Európsky parlament Sacharovovou cenou za boj za ľudské práva.
Zvíťazíme, Lukašenko si nemôže udržať moc v medzinárodnej izolácii a bez podpory ľudí, hovorí v rozhovore Cepkalová. Opisuje zážitky z kampane po celej krajine aj to, prečo si myslí, že Rusko sa nakoniec za Bielorusko postaví, a aké ďalšie sankcie by mala Únia na krajinu uvaliť.
Tento rok sa odohrali najväčšie protesty od Lukašenkovho zvolenia. Prečo práve teraz? Kto sú ľudia, ktorí sa zrazu zapojili do politického života?
Je tu niekoľko faktorov. Naša ekonomika nerastie, Lukašenko posledných desať rokov sľubuje priemerný plat vo výške 500 dolárov a stále nič. Pomohla tomu tiež pandémia Covidu-19.

Boli sme jedinou krajinou na svete, ktorá nezatvárala hranice, kde si Lukašenko z vírusu uťahoval a fungovali školy aj futbalová liga. Napriek tomu, že platíme 50-percentné dane, sme od štátu nedostali žiadnu pomoc. Bielorusi už majú po krk tohto správania Lukašenka k ľuďom.
Čo tým myslíte?
Lukašenko naše ženské trio nazýval chúdence ovečky. Posledných 26 rokov neustále ponižuje bieloruský ľud. K štátnemu aparátu sa správa ako k nevoľníkom. Aj tí, ktorí nechápali, že žijeme v diktatúre, to pochopili, keď po voľbách videli brutálny teror a mučenie. Nespokojnosť sa hromadila mnoho rokov, ale až tento rok sme pochopili, že máme skutočnú šancu zbaviť sa Lukašenkovho režimu.
Lukašenko vytvoril vnímanie Bieloruska ako patriarchálnej spoločnosti, ale tohtoročné protesty aj kampaň ťahali ženy. Čo sa stalo?
Všetko to vzniklo veľmi narýchlo. V máji vyhlásili voľby a kandidovať chceli veľmi zaujímaví uchádzači o post prezidenta.