BERLÍN, BRATISLAVA. V tridsiatych rokoch to bolo autobusové depo a najväčšia samonosná hala v Európe. Arena Berlin na brehu rieky Sprévy sa teraz mení na jednu z najkľúčovejších budov v celom Nemecku – bude tu obrovské vakcinačné centrum.
Len v samotnom Berlíne by malo vzniknúť šesť hál, kde budú v najbližších mesiacoch očkovať obyvateľov proti koronavírusu. Kým v Británii či Spojených štátoch sa už s procesom začalo, v EÚ sa stále čaká na schválenie novej vakcíny od spoločností Pfizer a nemeckého BioNTech.
Už teraz je jasné, že dopravenie vakcín a najmä ich udržanie v správnych podmienkach bude jednou z najnáročnejších logistických operácií posledných desaťročí.
Očkovať budú vyše roka
Napriek tomu, že vakcíny, ktorými už začali očkovať v USA či v Británii, sa vyrábajú aj v Nemecku, tu si budú musieť počkať o niečo dlhšie.

Európska lieková agentúra v utorok avizovala, že by mala o predbežnom používaní vakcíny od BioNTechu a Pfizeru rozhodnúť v pondelok 21. decembra. S očkovaním by sa tak v Nemecku malo začať 27. decembra, prioritu budú mať seniori v opatrovateľských domovoch.
Experti už teraz hovoria, že len v Nemecku môže trvať zaočkovanie celej populácie viac ako rok.
„Ak viete denne ošetriť 150- až 200-tisíc ľudí, počas piatich až šiestich dní v týždni a za predpokladu, že vakcína bude dostupná a ľudia sa budú chcieť dať zaočkovať – tak si môžete vypočítať, koľko to potrvá. Na zaočkovanie 15 miliónov ľudí potrebujete sto dní,“ hovorí pre Rheinische Post Thomas Mertens zo Stáleho výboru pre očkovanie (STIKO), ktorý radí nemeckej vláde.
V Nemecku by mali byť tento týždeň pripravené vakcinačné centrá vo všetkých šestnástich spolkových krajinách. Samotnému očkovaniu však bude predchádzať zložitá celosvetová logistická operácia.