VARŠAVA. Poľsko a Litva sa stali terčmi kybernetického dezinformačného útoku, ktorý sa podľa všetkého zameriava na oslabenie vzťahov medzi krajinami.
Informuje o tom agentúra AP.

Súčasťou útoku bolo zverejnenie falošnej tlačovej správy od litovskej pohraničnej stráže, ktorá tvrdila, že prichytili poľského diplomata, ako do Litvy pašuje narkotiká, zbrane, výbušniny a extrémistický materiál, uviedol šéf poľských bezpečnostných služieb Stanislaw Zaryn.
Tiež k nemu patrí falošné konto na sociálnej sieti Facebook, ktoré predstieralo, že patrí regionálnemu poľskému predstaviteľovi a šírilo "spravodajstvo" v poľštine, vysvetlil v stanovisku.
"Spôsob vykonania útoku, skutočnosť, že sa zameriaval na vzťahy medzi Poľskom a Litvou, a skutočnosť, že to bola ďalšia kybernetická kampaň tohto druhu, umožňujú dospieť k záveru, že vinníkom môže byť Rusko," uviedol Zaryn.
Litovské ministerstvo zahraničia uviedlo, že spolupracuje s ďalšími inštitúciami v krajine a určili, že je to "komplexný kybernetický útok". Ako dodalo, zaznamenali "nárast kyberneticko-informačných útokov zameraných na narušenie priateľských vzťahov medzi Litvou a Poľskom a na vyvolanie nezhôd".