WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že Maroko ako štvrtá arabská krajina v tomto roku uznalo Izrael v rámci diplomatického prelomu, ktorý zahŕňa aj podporu USA pre marockú kontrolu sporného regiónu Západná Sahara.
Loading
...
Trump na sociálnej sieti Twitter napísal, že "Izrael a Marocké kráľovstvo sa dohodli na nastolení úplných diplomatických vzťahov", čo je podľa neho "výrazným posunom smerom k mieru na Blízkom východe", citovala jeho slová tlačová agentúra AFP.
Židovský štát nedávno normalizoval svoje diplomatické vzťahy aj so Spojenými arabskými emirátmi, Sudánom a Bahrajnom. Išlo o prvé uznanie Izraela arabskými krajinami za uplynulé štvrťstoročie.
Uznanie nadvlády nad Západnou Saharou
Biely dom tiež oznámil, že Trump telefonicky hovoril s marockým kráľom Muhammadom VI., pričom americký prezident "uznal marockú suverenitu nad celým územím Západnej Sahary".
Loading
...
O daný región sa už desaťročia vedú územné spory medzi Marokom a povstaleckým hnutím Polisario, ktoré má podporu Alžírska a ktoré sa usiluje na území Západnej Sahary založiť nezávislý štát.
Maroko ponúklo autonómiu hnutiu Polisario
Západná Sahara, rozľahlá púštna oblasť ležiaca na atlantickom pobreží Afriky, je spornou bývalou kolóniou Španielska. Rabat má pod kontrolou 80 percent územia vrátane lokalít na ťažbu fosfátu a lukratívnych oblastí rybolovu.
Sily organizácie Polisario sú rozmiestnené väčšinou iba v riedko obývanej vnútornej oblasti a utečeneckých táboroch v susednom Alžírsku.
Maroko, ktoré považuje Západnú Saharu za integrálnu súčasť svojho územia, ponúklo danej oblasti autonómiu, ale trvá na tom, že si nad ňou zachová zvrchovanosť.
Polisario požaduje referendum o sebaurčení, ako je stanovené v dohode o prímerí z roku 1991. Referendum sa však opakovane odkladá vzhľadom na nezrovnalosti medzi Rabatom a Polisariom týkajúce sa znenia referendovej otázky.
Rokovania o budúcnosti Západnej Sahary, na ktorých sa zúčastňujú Maroko, Alžírsko, Mauritánia a zástupcovia organizácie Polisario, sú prerušené od marca minulého roka.
Priame letecké spojenie
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil daný krok za "historický" a dodal, že čoskoro sa začne i priama letecká preprava medzi Izraelom a Marokom, informovala tlačová agentúra AFP.
Netanjahu v televíznom príhovore zároveň poďakoval marockému kráľovi Muhammadovi VI. za "prelomové rozhodnutie priniesť mier medzi nás" a vyhlásil, že ľud oboch krajín má "v moderných časoch vrúcny vzájomný vzťah".
Marocký vládca po telefonáte s Trumpom uviedol, že jeho krajina "obnoví oficiálne kontakty a diplomatické vzťahy" so židovským štátom, uvádza sa vo vyhlásení kráľovského paláca. Rabat zároveň vyzdvihol rozhodnutie Washingtonu uznať suverenitu Maroka nad územím sporného regiónu Západná Sahara.
Postoj Organizácie Spojených národov (OSN) k otázke Západnej Sahary podľa zostáva podľa AFP po štvrtkovom kroku USA "nezmenený".
Maroko a Izrael mali v 90. rokoch svoje styčné úrady v Tel Avive a Rabate, v roku 2000 ich však zatvorili.
Údajne sa pridá Saudská Arábia
Maroko je od augusta po Spojených arabských emirátoch, Bahrajne a Sudáne už štvrtou arabskou krajinou, ktorá sa zaviazala, že nastolí diplomatické vzťahy so židovským štátom.
Trumpov poradca a zať v jednej osobe Jared Kushner uviedol, že je iba otázkou času, kedy k normalizácii vzťahov s Izraelom pristúpi aj Saudská Arábia.
"Zblíženie sa Izraela a Saudskej Arábie po diplomatickej stránke je nevyhnutné, je však treba pre tento krok vypracovať časový rámec," povedal novinárom Kushner.