BRUSEL. Európska únia (EÚ) sa dohodla na zriadení systému, ktorý jej umožní uvaľovať sankcie na funkcionárov a organizácie zodpovedné za porušovanie ľudských práv.
Na rokovaniach v Bruseli sa na tom dohodli ministri zahraničia EÚ.
Sankcie aj pre štátne orgány
Ako poznamenali, dohoda zdôrazňuje, že "podpora a ochrana ľudských práv zostávajú základným kameňom a prioritou vonkajšej činnosti EÚ a odráža odhodlanie EÚ riešiť závažné porušenia a zneužívanie ľudských práv".
Krok umožňuje EÚ, aby uvalila sankcie na "jednotlivcov, entity a orgány, vrátane štátnych a neštátnych aktérov, zodpovedných, účastných alebo spájaných s vážnymi porušeniami a zneužívaním ľudských práv po celom svete, bez ohľadu na to, kde sa stali," uvádza sa v stanovisku EÚ, ktoré cituje agentúra AP.
Zákaz vstupu, zmrazenie majetku
Európska dvadsaťsedmička bude môcť vďaka spomínanému systému, ktorý je podobný americkému Magnického zákonu, zakázať vstup sankcionovaným osobám a organizáciám a zmraziť im majetok. Európania budú mať zase zakázané sprístupňovať im finančné prostriedky.
Sankcie sa budú týkať činov, ako sú genocída, zločiny proti ľudskosti či vážne porušenia a zneužitia ľudských práv, ako napríklad mučenie, otrokárstvo, mimosúdne popravy a svojvoľné zatýkanie. Ďalšie porušenia budú trestať, ak budú "rozšírené, systematické alebo inak vážne znepokojujúce".
EÚ bežne uvaľuje sankcie na úradníkov a organizácie v súvislosti s konkrétnymi činmi, ako je napríklad ruská anexia Krymu a destabilizácia Ukrajiny.
Nové opatrenia týkajúce sa ľudských práv budú súčasťou "tematických" sankcií, ktoré zahŕňajú použitie chemických zbraní, kybernetické útoky a terorizmus.
Korčok: Jasne sme definovali hodnoty EÚ
Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok považuje schválenie sankčného systému za dôležitú vec.
" Od tejto chvíle sme schopní zaraďovať na sankčný zoznam osoby, ktoré explicitne porušujú ľudské práva. Vidíme čo sa deje v medzinárodných vzťahoch a my ako Únia, ktorá sa hlási k svojim hodnotám, sa na to nemôžem nečinne pozerať, na hrubé porušovanie ľudských práv," vysvetlil Korčok.
Loading
...
Viac možností stíhania korupcie
Minister zároveň zdôraznil, že Slovensko v tejto veci chce ísť ešte ďalej a preto na Rade ministrov navrhol, aby sa rozsah stíhateľných trestných činov v medzinárodnom kontexte rozšíril aj na prípady korupcie.
"Mnohé režimy podporujú korupčné správanie a to je priamo napojené na vytvorenie prostredia, v ktorom sa porušujú ľudské práva. Osobne sa chcem v tejto veci angažovať," dodal minister.
Korčok však upozornil, že nový mechanizmus nie je namierený proti žiadnej konkrétnej krajine, umožňuje ale trestať individuálne osoby bez toho, aby sa diali také zásadné udalosti, aké v súčasnosti vidíme napríklad v Bielorusku.