VARŠAVA, BRATISLAVA. Poľsko nasleduje príklad Maďarska a koncentruje médiá do rúk provládnych skupín. Poľský štátny petrochemický koncert PKN Orlen kúpil vydavateľstvo Polska Press, ktoré vydáva väčšinu regionálnych denníkov a spravodajských webov v krajine.
Vládna strana Právo a spravodlivosť už pred voľbami avizovala, že chce pristúpiť k „repolonizácii“ médií, ktoré sú často v rukách zahraničných vlastníkov a fungujú podľa vlády ako „predĺžená ruka iných krajín“.
Vidia zahraničnú kampaň
Líder Práva a spravodlivosti (PiS) Jaroslaw Kaczynski ešte v lete hovoril o tom, že „médiá v Poľsku musia byť poľské“.
Ako o inšpirácii vtedy hovoril o Česku. Tam pritom viaceré médiá patria do koncernu napojeného priamo na premiéra Babiša.
Takzvaná „repolonizácia médií“ bola jednou z priorít poľskej vlády. „Nemôžeme médiám zakázať, aby sa zapájali do podľa mňa zo zahraničia ovplyvňovaných kampaní, v ktorých na jedných útočia, kým iných ignorujú a ktoré ukazujú úplne falošný obraz Poľska a sveta. No môžeme dosiahnuť, aby médií, ktoré sa na veci pozerajú realistickejšie, bolo viac ako v tejto chvíli,“ povedal Kaczynski v rozhovore pre Poľskú tlačovú agentúru.