BRATISLAVA. Iránsky jadrový vedec Mohsen Fachrízadeh cestoval so svojou manželkou v nepriestrelnom aute, sprievod im robila bezpečnostná suita s troma ďalšími autami. Napriek tomu sa 27. novembra stal obeťou atentátu.

Keď počul, že na jeho nepriestrelné auto dopadajú prvé guľky, urobil nepochopiteľné rozhodnutie – vystúpil, aby skontroloval situáciu. Takto priebeh atentátu podľa CNN opisujú iránske štátne a pološtátne médiá.
Nechránenú hlavu iránskeho jadrového programu potom podľa teheránskych zdrojov usmrtila streľba z guľometu namontovaného na pickupe Nissan, ktorý stál zhruba 150 metrov ďaleko. Nissan vzápätí vybuchol.
Viaceré západné médiá citovali iránskych predstaviteľov, podľa ktorých Fachrízadeha zabila vyspelá technológia, ktorá následne samu seba zničila.
Zástupca veliteľa iránskych Revolučných gárd Alí Fadáví na pohrebe vedca povedal, že guľomet „bol na diaľku ovládaný inteligentným satelitným systémom“.
Zbraň vraj zamerala Fahrízadehovu tvár bez toho, aby zasiahla jeho manželku, a podľa Fadávího používala umelú inteligenciu. Hovorí sa o algoritme na rozpoznanie tváre, ktorého obdobu poznáme aj zo sociálnych médií.