Bled 10. júna (TASR) - Šesť predsedov parlamentov Regionálneho partnerstva, ktorí sa dnes zišli v slovinskom Blede, má rozličný názor na pokračovanie ratifikačného procesu prvej európskej ústavnej zmluvy.
"Sú tu rôzne názory, od toho, že treba počkať, zmierniť ratifikačný proces, až po názor, že ústavná zmluva je mŕtvy dokument a že sa tu ukazujú nové perspektívy," povedal dnes pre slovenských novinárov predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Hrušovský, ktorý zastupuje SR na tomto dvojdňovom podujatí.
"Sú to aj také názory, že treba pokračovať v ratifikačnom procese a po jeho ukončení treba urobiť akúsi inventúru jednotlivých referend," dodal.
Hrušovský nepredpokladá, práve zo spomenutých dôvodov, že účastníci stretnutia v Blede prijmú dnes v otázke ratifikácie ústavy EÚ jednotné stanovisko, tak ako to urobili dnes predsedovia vlád členských krajín V4 na svojom stretnutí v Poľsku.
"Je vecou jednotlivých národných parlamentov, ako si dokážu nájsť vplyv na premiérov a hlavy štátov, ktorí budú zastupovať stanoviská jednotlivých krajín na najbližšom summite únie. Zatiaľ sú to individuálne postoje jednotlivých ústavných činiteľov," povedal šéf slovenského parlamentu.
Ako informoval počas dnešného rokovania predsedov parlamentov, zazneli aj názory na možnosť vypísania celoeurópskeho referenda. Hrušovský takúto alternatívu považuje podľa vlastných slov za "nebezpečný precedens".
"V tejto chvíli to považujem skôr za špekuláciu ako za realistickú možnosť. Aj vzhľadom na to, že by sme obchádzali ústavy národných štátov, ako základné právne dokumenty, ktorými sa pri ľudových hlasovaniach jednotlivé národné štáty riadia," odpovedal v tejto súvislosti pre TASR predseda NR SR.
Hrušovský sa dnes stretol po prvej časti schôdzky na bilaterálnom rokovaní s predsedom parlamentu Srbska Predragom Markovičom.
Okrem predsedu slovenského parlamentu sa dnešného stretnutia v Blede zúčastňujú aj šéfovia zákonodarných zborov Rakúska, Česka, Poľska, Maďarska a Slovinska. V poradí na štvrtú schôdzku Regionálneho partnerstva sú pozvaní aj šéfovia zákonodarných zborov krajín západného Balkánu.
(osobitný spravodajca TASR Ivan Kríž) dem