SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Irán prekročil hranicu milióna nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme.

Koronavírus v Európe

Počas pandémie nového koronavírusu už v Británii v dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo viac ako 60-tisíc ľudí.

Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré vo štvrtok zverejnila tamojšia vláda, píše denník The Guardian.

Za 24 hodín pribudlo v Británii 414 potvrdených úmrtí, čím sa ich celkový počet zvýšil na 60 113. Za uplynulých sedem dní pritom stúpol počet obetí na životoch celkovo o 3 085, čo predstavuje päťpercentný pokles v porovnaní so štatistikami z týždňa predtým.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus sa však mimo oficiálnych dát vlády spomína podľa údajov štatistických úradov v úmrtných listoch až približne 76.000 ľudí. Do tohto čísla sú zarátané aj dodatočne hlásené úmrtia za posledné dni, uvádza stanica Sky News.

Vo štvrtok hlásila Británia 14 879 nových prípadov nákazy. Za predošlý týždeň tak celkovo pribudlo 100 857 novoinfikovaných - ide o 17-percentný pokles oproti predchádzajúcim siedmim dňom. Od začiatku pandémie bolo v krajine pozitívne testovaných 1.674.134 osôb.

Nárast počtu nakazených v Česku stále spomaľuje, v krajine pribudlo ďalších 4 563 nových prípadov nákazy koronavírusom, je to o 365 menej ako minulú stredu. Od začiatku pandémie odhalili infekciu u 533 042 ľudí.

Súvisiaci článok V Česku zomrelo na koronavírus ďalších 50 pacientov Čítajte 

Prírastky počtu nakazených koronavírusom začali postupne klesať na prelome októbra a novembra, v tom období dosahovali rekordné čísla, upozorňuje server iDnes.cz a dodáva, že od rovnakého obdobia klesá aj počet testov, ale postupne sa znižuje aj podiel potvrdených prípadov na počet vykonaných testov.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s ochorením COVID-19 pribudlo ďalších 50 obetí, celkový počet úmrtí stúpol v Česku na 8 515.

Z nákazy sa zotavilo ďalších 286 ľudí, celkovo už 461 599. V nemocniciach sa stále nachádza 4 667 pacientov. Infikovaných je aktuálne 62 928 ľudí.

Od štvrtka sa v Česku uvoľňujú opatrenia, otvárajú sa obchody, reštaurácie či kaderníctva. Krajina zaviedla prísne obmedzenia 22. októbra po náraste počtu nakazených.

V Rakúsku za predchádzajúcich 24 hodín hlásili takmer 4000 nových prípadov nákazy koronavírusom a 92 ďalších úmrtí. Informovala o tom vo štvrtok agentúra APA.

V toto období pribudlo 3969 novoinfikovaných. Za minulý týždeň sa počet nových prípadov denne zvyšoval v priemere o 3913.

Minister zdravotníctva Rudolf Anschober uviedol, že jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach sú naďalej preťažené a denný nárast obetí je stále vysoký.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku pandémie podľahlo ochoreniu COVID-19 v Rakúsku 3538 osôb. Najvyšší počet úmrtí (2075) zaznamenali v novembri.

Počet hospitalizovaných pacientov má naďalej klesajúcu tendenciu - aktuálne ich je 4082, v stredu ich bolo 4245. Za týždeň ide o pokles o 8,5 percenta.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží momentálne 668 ľudí, čo je o 37 menej než minulý štvrtok.

Situácia je však naďalej vážna a v polovici decembra sa navyše očakáva chrípková vlna, ktorá môže situáciu v nemocniciach ešte viac vyhrotiť, upozornil Anschober.

Od začiatku pandémie bolo na koronavírus v Rakúsku pozitívne testovaných 293 430 osôb, čo predstavuje 3,3 percenta obyvateľstva. Z ochorenia COVID-19 sa uzdravilo 238 127 ľudí.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 6635 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo rekordných 182 pacientov, informoval vo štvrtok operačný štáb na stránke koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina obetí na životoch boli starší chronicky chorí pacienti, celkový počet úmrtí od vypuknutia pandémie dosiahol 5324, infekciu koronavírusom potvrdili už u 231 844 osôb.

Aktuálne je nakazených 159 487 ľudí, z ochorenia sa zotavilo 67 033 pacientov. V nemocniciach ošetrujú 7693 chorých, z nich 663 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V Chorvátsku zaznamenali za posledných 24 hodín rekordných 4534 nových prípadov nákazy koronavírusom. Hlásili aj 48 úmrtí súvisiacich s infekciou.

Vo štvrtok dopoludnia o tom informoval štátny krízový štáb, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra HINA.

Počet aktívnych prípadov nákazy je v súčasnosti 23 942 a 2501 z týchto infikovaných liečia v nemocniciach vrátane 258 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Od 25. februára, keď v Chorvátsku potvrdili prvý prípad nákazy, sa novým koronavírusom infikovalo celkovo 139 415 ľudí - z nich 1964 zomrelo a 113 509 sa vyliečilo vrátane 3154 za posledných 24 hodín.

V súčasnosti sa v karanténe nachádza 57 894 ľudí. Dosiaľ v balkánskej krajine otestovali celkovo 780 257 ľudí vrátane 11 166 osôb za posledných 24 hodín.

Najnovší údaj nakazených je novým denným rekordom. Doteraz bolo zaznamenaných za jediný deň vyše 4000 prípadov nákazy len dvakrát - 26. novembra (4009 prípadov) a 27. novembra (4080 prípadov).

Koronavírus si v Rusku pripísal ďalší rekordný prírastok. Vo štvrtok úrady oznámili 28 145 nových potvrdených prípadov, čo je najvyšší denný prírastok počas pandémie.

Je to pritom o 2 800 prípadov viac, ako zaznamenali deň predtým. Rusko eviduje štvrtý najvyšší počet prípadov koronavírusu na svete - takmer 2,4 milióna.

Skryť Vypnúť reklamu

V krajine tiež už od začiatku pandémie v dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo 41 607 ľudí.

Rusko na jeseň zasiahlo rýchle šírenie vírusu, pričom počty potvrdených prípadov nákazy a súvisiacich úmrtí takmer každý deň dosahujú rekordné čísla a značne presahujú počty z jari.

Úrady aj napriek vývoju pandemickej situácie zamietajú možnosť druhého celonárodného lockdownu alebo rozsiahleho uzavretia prevádzok a nechávajú miestne správy, aby zavádzali vlastné opatrenia. Tie sa líšia podľa regiónov a sú zväčša mierne.

Tento týždeň predstavitelia v Petrohrade, ktorý je jedným z najhoršie zasiahnutých miest v Rusku, oznámili zavedenie dodatočných obmedzení, aby zabrzdili šírenie vírusu.

Miestne úrady nariadili zatvorenie reštaurácií, kaviarní a barov od 30. decembra do 3. januára, a od 30. decembra do 10. januára tiež musia byť zatvorené múzeá, divadlá, koncertné sály a výstaviská. Od 25. do 29. decembra a neskôr od 4. do 10. januára môžu byť reštaurácie, kaviarne a bary otvorené len do 19:00.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Amerike

Spojené štáty zaznamenali v priebehu stredy 2731 obetí koronavírusového ochorenia COVID-19, čo je najviac od apríla, vyplýva z údajov baltimorskej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Spojené štáty zaznamenali aj 195 121 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo USA evidujú 273 181 úmrtí a vyše 14 miliónov prípadov nákazy.

Po prvý raz presiahol počet pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 hranicu 100-tisíc.

Koronavírus v Ázii

Počet nových denných prípadov nákazy koronavírusom v Izraeli presiahol prvýkrát za celé týždne 1500. Vo štvrtok to oznámilo izraelské ministerstvo zdravotníctva.

Za posledných 24 hodín zaznamenala krajina 1523 nových prípadov infekcie. Naposledy bol denný počet vyšší 15. októbra, keď bolo hlásených 1612 nových nakazených, uviedla tlačová agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Nárast prípadov nastal súčasne so zvýšením testovania. Za posledný deň urobili v Izraeli necelých 69 000 testov, pričom pozitivita (podiel pozitívnych testov) bola 2,2 percenta - to je podobný údaj ako v posledných dňoch, ale vyšší než v posledných týždňoch.

Izrael s deviatimi miliónmi obyvateľov bol na jar pomerne úspešný vo zvládnutí pandémie koronavírusu aj vďaka prísnym vládnym opatreniam, ktoré boli zavedené veľmi skoro.

Prípady však prudko vzrástli počas leta, keď sa obmedzenia uvoľnili. Vláda zaviedla druhý lockdown (zatvorenie krajiny) v polovici septembra. Od polovice októbra ho začala zasa postupne zmierňovať.

Irán prekročil hranicu jedného milióna potvrdených prípadov koronavírusovej nákazy. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva krajiny, ktorá je pandémiou zasiahnutá najviac zo všetkých štátov blízkovýchodného regiónu.

Skryť Vypnúť reklamu

Islamská republika zaznamenala celkovo 1 003 494 infekcií koronavírusom, a to od februára, keď hlásila svoje prvé prípady. Presný údaj uviedla vo štvrtok v štátnej televízii hovorkyňa ministerstva, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Indonézia zaznamenala za uplynulý deň 8369 prípadov nákazy koronavírusu SARS-CoV-2, čo predstavuje najvyšší denný nárast, uviedla agentúra DPA.

Počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie sa tým zvýšil na 557 877. V súvislosti s ochorením Indonézia hlási celkovo 17 355 úmrtí, z toho 156 pribudlo za uplynulý deň.

Tamojšia vláda sa z dôvodu obáv pred ďalšou vlnou koronavírusu tento týždeň rozhodla o tri dni skrátiť predĺžené koncoročné prázdniny.

Niekoľko hlavných predstaviteľov, vrátane jakartského guvernéra Aniesa Baswedana a jeho zástupcu, v uplynulých dňoch uviedlo, že sa koronavírusom nakazili.

Skryť Vypnúť reklamu

Pandémia koronavírusu: mapa a správy

Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Mapa vývoja koronavírusu vo svete

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 066
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 866
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 446
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 109
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 074
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 755
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 414
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 335
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 312
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 162
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

9 h

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

4 h

Neprehliadnite tiež

Luxemburský premiér Xavier Bettel.

Luxembursko dlhodobo čelí kritike, že v otázke odškodňovania židov je jednou z najpomalších krajín v západnej Európe.

5 h
V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Súd zakázal umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu.

6 h
Vojaci Národnej gardy USA vo Washingtone.

Úrady varujú pred útokmi ideologicky motivovaných násilných extrémistov.

7 h
Pamätník hrdinov povstania vo varšavskom židovskom gete.

Riaditeľ múzea Auschwitz-Birkenau varoval pred zhoršujúcim sa antisemitizmom.

7 h